Euro mokestis už vienkartinį puodelį: gal grįžkime prie „gazirovkės“ automatų su viena stikline?

Pirmadienį paskirtojo aplinkos ministro Kęstučio Navicko išsakyta mintis, kad vienkartiniai plastiko ar popieriaus puodeliai gali būti apmokestinti ir euru už vienetą, šokiravo šalyje veikiančių kavinių tinklų atstovus. Anot verslininkų, euro mokestis už vienkartinį puodelį yra neadekvatus, o „Vero Cafe“ atstovas juokaudamas siūlo leisti gerti tik vandenį iš krano.
Cukraus kiekio nustatymo kavoje tyrimas
Vienkartiniai kavos puodeliai / G. Adinavičiūtė/15min nuotr.

Mokesčio idėjos nesmerkia

Kaip 15min sakė „Huracan Coffee“ kavinių vadovė Irma Kratulienė, nors pati vienkartinių puodelių apmokestinimo mintis ir nėra bloga, tačiau konkretus pasiūlymas įvesti euro dydžio mokestį yra neadekvatus.

„Kažkoks mokestis galėtų būti, nes yra tame kažkokios racijos. Ta atsakomybė turėtų būti abipusė, ne tik iš verslo pusės“, – įsitikinusi I.Kratulienė.

Anot jos, kažkoks mokestis už vienkartinę tarą nei ekologijai, nei kavos vartojimo kultūrai tikrai nepakenktų.

„Kokia prasmė to euro prašyti, nesuprantu? Gali reikalauti surinkti puodelius, bet kodėl eurą, tai nežinau“, – naujo pasiūlymo nauda abejojo „Huracan Coffee“ atstovė.

Tiesa, I.Krautulienė pridūrė, jog šio tinklo kavinių lankytojai dažniau geria vietoje iš keramikinių puodelių, o kai kada prašantieji kavos išsinešimui jos paprašo įpilti į savo tarą.

Taiko nuolaidas daugkartinių puodelių turėtojams

Kavos namų „Vero Coffee House“ įkūrėjas ir valdybos pirmininkas Darius Vėželis pažymėjo, kad šiuo metu „Vero Cafe“ kavinėse klientai visada gali pasirinkti gerti tiek iš keramikinių, tiek iš vienkartinių puodelių.

Be to, įmonė jau ketverius metus importuoja ir australietiškus daugkartinio vartojimo „KeepCup“ puodelius, kuriuos naudoti kavos mėgėjai raginami nuolaidomis.

„Turintiems šiuos puodelius, kadangi jie atitinka mūsų puodelių tūrį, kavą paruošiame į juos su 10 proc. nuolaida“, – sakė D.Vėželis.

Verslininkas priminė, jog bendrovė už įvežamus į rinką vienkartinius puodelius moka pakuotės mokestį, o prie atliekų rūšiavimo prisideda būdama Pakuočių tvarkymo organizacijos (PTO) sistemos dalimi.

„Pabaigoje pasiūlymas – gal vertėtų grąžinti sovietinius gazirovkės automatus su viena stikline. Tai nebus taršos, bet galbūt madinga. Ir apskritai, gal uždrauskime gerti bet kokius gėrimus, išskyrus vandenį iš krano? Nes šiuo atveju išvis nebus pakuotės“, – ironizavo D.Vėželis.

„Fotolia“ nuotr./Kava
„Fotolia“ nuotr./Kava

Ministras: tikslas – pagalvoti prieš perkant

Paskirtasis aplinkos ministras K.Navickas mano, kad vieno euro mokestis nėra dideli pinigai.

„Mokestį aš priskirčiau labiau prie simbolinių, nes realiai tai nebūtų dideli pinigai, o labiau žinia visuomenei, kad vartojimas kainuoja ir, kad reikia pagalvoti prieš perkant“, – 15min dėstė K.Navickas.

Kilus pasipiktinimui paskirtasis ministras savo feisbuko paskyroje puolė teigti, kad puodeliai nebus tuoj pat apmokestinti.

Pasak K.Navicko, surinkti pinigai galėtų būti skirti vartotojų švietimui. Tačiau ar paskirtajam ministrui neatrodo, kad tai – pernelyg didelis mokestis už panaudotą puodelį?

„Aplinkosauga – brangi veikla. Kalbant apie tokio mokesčio tikslus – reikia, kad ilgainiui nebūtų surenkama, t.y., keičiantis vartojimo įpročiams, verslas ir žmonės rinktųsi aplinkai palankius sprendimus“, – sakė jis, kuris vienkartinių puodelių apmokestinimą pavadintų prabangos mokesčiu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų