Vyriausybė trečiadienį ketina suteikti Finansų ministerijai įgaliojimus atstovauti Lietuvai šiame ginče, kuris gali būti nagrinėjamas tarptautiniame arbitraže. Ministerija, gavusi Vyriausybės įgaliojimus iki 2022 metų pabaigos, galės susitarti taikiai, samdyti Lietuvos ir užsienio teisininkus ir ekspertus.
„Global Energy Consulting“ atstovaujančios advokatų bendrijos „Motieka ir Audzevičius“ pranešimą apie ketinimą dėl Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) patikrinimo kreiptis į tarptautinį arbitražą Finansų ministerija gavo vasario viduryje. „Global Energy Consulting“ reiškia pretenzijas Vyriausybei, kuri neva pažeidė užsienio investuotojų teises. BNS žiniomis, bendrovė taip pat priekaištauja dėl prokurorų, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT), Konkurencijos tarybos bei kitų Lietuvos institucijų veiksmų.
„Motiekos ir Audzevičiaus“ partneris Ramūnas Audzevičius BNS anksčiau sakė negalintis atskleisti informacijos apie inicijuojamą arbitražą, tačiau patvirtino, kad tokie ketinimai yra grindžiamas investuotojų diskriminacijos pagrindu. Finansų ministras Vilius Šapoka BNS taip pat sakė negalintis komentuoti „Global Energy Consulting“ pretenzijų.
VMI atstovas Darius Buta BNS yra teigęs, kad Lietuvos mokesčių inspektoriai netiria „Global Energy Consulting“ veiklos, tačiau „vyksta su ja susijusios įmonės „Lag&d” kontrolės veiksmai“.
BNS žiniomis, VMI yra atlikusi ir „Global Energy Consulting“ akcininkų mokestinius patikrinimus. Vienas jų - A.Janukonis - bylinėjasi su VMI dėl beveik 0,5 mln. eurų nesumokėto gyventojų pajamų mokesčio. Byla šiuo metu sustabdyta, laukiant būtent šiai bylai svarbaus Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo išaiškinimo.
Ginčą prieš Lietuvą Vašingtono Tarptautinį investicinių ginčų arbitraže (ICSID) jau inicijavo Prancūzijos koncerno „Veolia“ valdoma įmonė „Veolia Baltics & Eastern Europe“ kartu su „Vilniaus energija“ ir „Litesko“. Bendrovės reikalauja atlyginti apie 100 mln. eurų žalos dėl neva nesąžiningo valstybės elgesio ir investicijų Lietuvoje nusavinimo. Neatmetama, kad galutinė ieškinio suma bus didesnė.
Tuo metu Vilniaus valdžia ir jos kontroliuojama šilumos tiekimo įmonė Vilniaus šilumos tinklai (VŠT) pateikė maždaug 200 mln. eurų vertės pretenziją „Veolia“ ir „Vilniaus energijai“, prašant atlyginti per 15 metų miesto šilumos ūkiui padarytą žalą. Jei pretenzija per mėnesį būtų atmesta, savivaldybė ir VŠT galės inicijuoti ginčą Stokholmo arbitraže.
„Icor“ yra netiesiogiai susijęs su šilumos tiekėja „Vilniaus energija“. A.Janukonis yra buvęs įmonės valdybos narys ir „Icor“ vadovas, L.Samuolis yra „Vilniaus energijos“ prezidentas, o G.Jaugielavičius yra dirbęs „Vilniaus energijos“ akcininkės bendrovės „Veolia Lietuva“ (buvusi „Dalkia Lietuva“) valdyboje.
„Global Energy Consulting“ yra vienintelė holdingo ir investicijų bendrovės „Lag&d“ akcininkė, o pastaroji įmonė valdo 100 proc. koncerno „Icor“ įstatinio kapitalo. „Icor“ priklauso apie 70 įmonių, tarp jų - komunalinių paslaugų bendrovė „City Service“, pramonės ir energetikos projektų įmonė „Axis Industries“, nekilnojamojo turto bendrovė „Realco“ ir naftos ir jos produktų prekybos įmonė „Oilead“.
Konkurencijos taryba 2015 metų gruodį „Icor“ valdomai biokuro tiekėjai „First Opportunity“ (buvusiai „Bionovus“) skyrė 3,529 mln. eurų baudą už tai, kad „Vilniaus energija“ biokurą pirko tik iš šios įmonės ir nepasinaudojo konkurencija bei galimybe šilumą tiekti pigiau. Anot tarybos, biokuras buvo pirktas 15 proc. brangiau nei rinkoje. „Vilniaus energijai“ tuomet skirta 19,004 mln. eurų bauda.
Dar 2012 metais prokurorai pradėjo ikiteisminį tyrimą, įtarus „Vilniaus energijos“ vadovus leidus „Bionovus“ pelnytis iš biokuro pardavimų. Įtariama, kad „Vilniaus energija“, įsigydama kurą, paslaugas ir kitas prekes, sąnaudas įtraukė į šilumos kainą. Skaičiuojama, kad „Bionovus“ 2007–2011 metais vien iš pardavimų „Vilniaus energijai“ gavo daugiau nei 15,3 mln. eurų grynojo pelno.
Teismas šiuo metu nagrinėja bylą, kurioje kaltinimai pateikti buvusiam „Vilniaus energijos“ valdybos pirmininkui Jeanui Sacrestui ir kitiems jos vadovams. FNTT įtaria, kad neteisėtai manipuliuojant dujų įsigijimo kainomis, „Vilniaus energijai“ ir „Litesko“ bei šilumos vartotojams buvo padaryta daugiau nei 2,9 mln. eurų žala, iš jų didžioji dalis - tuometinei „Dalkia“ (dabar „Veolia“) bendrovei. Byloje kaltinamai pateikti vienam A.Janukoniui, J.Sacreste'ui ir L.Samuoliui.
„Icor“ 2015 metais uždirbo 19,547 mln. eurų konsoliduoto grynojo pelno - 26,7 proc. mažiau nei 2014 metais, koncerno konsoliduota apyvarta per metus sumažėjo 1,6 proc. iki 320,936 mln. eurų.