Populiarėja daržovių šaldymas
Lietuvės šeimininkės jau nuo senų laikų sugebėdavo pasiruošti daržo gėrybių žiemai – ne viena šeima iki šiol konservuoja ar verda uogienes pagal iš kartos į kartą perduodamus receptus. Mūsų dienomis tradicija pasiruošti atsargų niekur nedingo – net nepaisant to, kad daugeliu šviežių daržovių galime mėgautis visus metus. Tačiau pastaraisiais metais, kai šaldytuvai su talpiomis šaldymo kameromis ar atskiri šaldikliai dažnuose namuose nebėra jokia prabanga, itin išpopuliarėjo gėrybių šaldymas –¬ apie tai liudija ir tam reikalingų priemonių pardavimai.
Prekybos tinklo „Maxima“ parduotuvėse aktyviai perkami šaldymui reikalingi specialūs maišeliai, plastikinės dėžutės, kuriuose sėkmingai šaldomos uogos, smulkintos daržovės, žalumynai – juos vėliau galima berti tiesiai į sriubą ar troškinį. Vien šaldymui skirtų indelių prekybos tinklo parduotuvėse galima įsigyti net keliasdešimties rūšių, pagal kiekvieno poreikius – jie skiriasi savo dydžiu, kainomis, naudojimo ilgaamžiškumu (galima rinktis vienkartinius ar daugkartinio naudojimo).
Konservuotos daržovės |
Ši vasara džiugina uogų gausa, tad skaičiuojama, jog šaldymui reikalingų priemonių parduodama kone dvigubai daugiau, nei per tą patį laikotarpį pernai. Ypač populiarūs mažos talpos šaldymo indeliai bei maišeliai.
Paprasta šaldymo abėcėlė
Tai, kad daržovių, žalumynų bei uogų šaldymas toks populiarus, nekelia nuostabos – tai labai paprastas, patogus bei pats sveikiausias daržo bei miško gėrybių konservavimo būdas. Tiesa, prieš jo imantis verta žinoti kelias pagrindines taisykles. Visų pirma, prieš šaldant bet kokius vaisius, uogas ar daržoves jas reikia gerai nuplauti ir apdžiovinti pabėrus ant popierinių rankšluosčių ar lengvai juos nusausinti. Jei nutarėte šaldyti stambesnius vaisius, verčiau juos susmulkinkite, o itin sultingus apibarstykite cukrumi. Uogas taip pat galite šaldyti ne tik subėrę jas į maišelius, tačiau ir sutrynę į tyrę (galima – su trupučiu cukraus) bei supylę į vienkartinius šaldymo indelius. Vėliau, atšildę tokią tyrę, galėsite naudoti ją kaip padažą prie įvairių kepinių, naudoti kisieliams virti ir pan.
Jei šaldysite kietesnes daržoves – morkas, šparagines pupeles, žirnelius ir pan. – prieš šaldant jas verta blanširuoti – tai yra pirmiausia nupilti verdančiu vandeniu, tada perlieti šaltu ir tada apdžiovinus šaldyti. Bet kokias gamtos gėrybes patikimiau užšaldysite, jei pirmiau paskleisite ant lėkštės ir įdėję į šaldiklį užšaldysite, o tada subersite į tam skirtą indelį ar maišelį ir padėsite ilgalaikiam saugojimui.
Gajūs ir tradiciniai būdai
Žinoma, nepaisant modernių vėjų mūsų virtuvėje, niekur neišnyko ir tradicija marinuoti, rauginti daržoves, virti uogienes. Apie tai liudija tam reikalingų priemonių, indų bei cukraus pardavimas. Pavyzdžiui, pastarąją, palyginus su įprastais mėnesiais, vasarą parduodama apie 40-50 proc. daugiau.
Pirkėjai aktyviai perka konservavimui skirtas prekes, tad parduotuvėse kone visą laiką tai vienoms, tai kitoms prekėms taikomos ženklios nuolaidos. Šį savaitgalį dar galite suskubti prekybos tinklo „Maxima“ parduotuvėse įsigyti įvairių dydžių stiklainių su 30 proc. nuolaida. Jų yra pačių įvairiausių dydžių – nuo 250 ml iki 4 l talpos.
Konservavimas: paprasta, jei laikotės taisyklių
Daugelį vaisių ir daržovių žiemai galima paruošti ne vienu būdu – marinuoti, rauginti, sūdyti, šaldyti. Svarbiausia, kad visais šiais būdais ruošdami atsargas žiemai laikytumėtės recepto bei kruopščiai paruoštumėte ir pačius produktus, ir reikalingus indus. Tada daržo gėrybės išsilaikys tikrai ilgai.
Patikimiausias konservavimo būdas yra konservavimas karščiu. Taip ruošiant daržo gėrybes, jos dedamos į sandariai uždaromus stiklainius, kurie kaitinami vandenyje arba garuose, kol sunaikinami mikroorganizmai. Taip galima konservuoti visų rūšių uogas ir vaisius, daržoves, grybus. Vaisiai ir kai kurių rūšių daržovės turi nemažai organinių rūgščių ir nors bakterijos tokioje terpėje negali vystytis, tačiau gerai vystosi pelėsiai bei mielės, kurios gadina produktus. Būtent kaitinant pelėsiai ir mielės žūva greičiau, negu kitų rūšių mikroorganizmai. Jiems sunaikinti pakanka 100, kai kuriems ir 75°C temperatūros. Todėl rūgščias uogas ir vaisius, tokioje temperatūroje iškaitintus sandariai uždarytuose induose, net nepridedant jokių priedų, išskyrus medžiagas, kurių reikia skoniui pagerinti, galima sėkmingai išlaikyti visą žiemą.
Dar vienas populiarus konservavimo būdas – sūdymas. Taip ruošiami kopūstai, agurkai, pomidorai, rūgštynės, špinatai, salierų, petražolių lapai, krapai, burokėlių kotai, prieskonių džiovinių mišiniai, grybai, kai kurios uogos ir vaisiai. Svarbu, kad druskos tirpalas, kuriuo užpilami produktai, būtų ne silpnesnis kaip 5 proc., nes tokioje koncentracijoje nesidaugina mikroorganizmai.
Maxima |