Iš vienos Panamos teisinių paslaugų bendrovės nutekintiems dokumentams sukėlus įtarimų, kad didžiausias Skandinavijos bankas galbūt buvo padėjęs klientams vengti mokesčių, „Nordea“ sulaukė politikų priekaištų dėl savo etikos kodekso ir rizikuoja prarasti dalį verslo viešajame sektoriuje.
Suprasti akimirksniu
- Žemu korupcijos lygiu pasižyminčią Skandinaviją sukrėtė „Nordea“ figūravimas Panama Papers
- Kai kurios Danijos savivaldybės svarsto apie banko boikotą
- Kai kurie investuotojai į „Nordea“ svarsto, ką daryti su į banką mestomis lėšomis
Danijos kultūros ir bažnyčios reikalų ministras Bertelis Haarderas paskelbė nuomonę, kurioje pareiškė, kad „etiškas elgesys ateityje bus vienas iš svarbių konkursų parametrų. To, kad sandoris yra teisėtas, nebepakaks. Jis taip pat turės būti pateisinamas moralės požiūriu.“
„Nordea“ yra nuosekliai tvirtinęs neturįs jokių įrodymų, kad yra padaręs ką nors neteisėto. Tačiau žiniasklaidos, akcininkų ir politikų kritikos lavina verčia banką reaguoti į įtarimus dėl neetiško elgesio. „Nordea“ vadovas Casperas von Koskullas yra pažadėjęs užtikrinti, kad reikalavimų laikymasis būtų svarbiausias banko prioritetas.
Pranešimai, kad „Nordea“ bankas yra minimas vadinamuosiuose „Panamos popieriuose“ sukėlė tikrą šoką Skandinavijoje, kur korupcijos lygis yra itin žemas, o skaidrumo – itin didelis.
Pranešimus apie su „Nordea“ banku susijusius įtarimus jau nagrinėja Švedijos finansinės priežiūros tarnyba ir Mokesčių agentūra. Tuo tarpu finansų rinkų ministras Peras Bolundas pareiškė, kad vyriausybė svarsto galimybę sugriežtinti įstatymus, kad užkirstų kelią mokesčių vengimui. Danijos reguliavimo institucija taip pat pradėjo tyrimą dėl „Nordea“ ir kitų jos jurisdikcijai priklausančių bankų, kurie buvo paminėti nutekintuose dokumentuose.
„Nordea“ teigia, kad savo standartus sugriežtino dar 2009 metų pabaigoje. Banko atstovas spaudai Švedijoje Magnusas Nelinas pareiškė, kad C. von Koskullas „išnagrinės šį klausimą [„Panamos popieriuose“ atskleistus faktus] ir įvertins, kokia yra tikroji padėtis, o kai mes turėsime atsakymus, bus sprendžiama, ką daryti“.
Tuo tarpu akcininkai, politikai ir klientai ir toliau neslepia susirūpinimo. Danijos valstybinis transliuotojas DR pranešė, kad kilus įtarimams, jog „Nordea“ galėjo padėti klientams vengti mokesčių, Frederiksbergo ir Odensės savivaldybės svarsto galimybę boikotuoti banką.
Tuo tarpu akcininkai, politikai ir klientai ir toliau neslepia susirūpinimo.
„Turime aiškiai parodyti, kad mokesčių pajamos negali būti siunčiamos į mokesčių rojus“, – pareiškė DR Raudonųjų ir žaliųjų aljansui atstovaujantis Odensės miesto tarybos narys Brianas Skovas Nielsenas. „Laikomės etiško investavimo politikos, todėl yra ironiška, kad mūsų bankas turėtų būti „Nordea“, – pridūrė jis.
Kai kurie investuotojai teigia, jog svarsto, ką daryti su į banką investuotomis lėšomis. „Nordea“ akcijų turinčios draudimo įmonės „Folksam“ bendro valdymo skyriaus vadovė Carina Lundberg Markow sako, jog „yra nepriimtina vengti mokesčių su vieno didžiausių Švedijos bankų pagalba“. Akcininkai buvo šokiruoti, nes įtarimų dėl „Nordea“ mastas „buvo labai netikėtas“, pareiškė ji praėjusią savaitę.
Daugiau medžiagos apie Panama Papers skandalą rasite čia.