„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Į skaitytojų klausimus apie šildymą atsako AB „Vilniaus šilumos tinklai“

KLAUSIMAS: Kai kurie politikai tikina, kad šilumos kainas sumažins ne koks nors perėjimas prie biokuro, bet konkurencija. Ar tikrai konkurencija sumažintų sąskaitas už šilumą vilniečiams? Antanas, Lazdynai
Arūnas Keserauskas
Arūnas Keserauskas / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

ATSAKO: AB „Vilniaus šilumos tinklai“ direktorius Arūnas Keserauskas

Visiškai sutinku su teiginiu, kad konkurencija yra naudinga, jei ji naudinga vartotojui. Bet konkurencija neturi būti dirbtinė, nes tai bus dar vienas mokestis, kurį turės mokėti žmonės. Ypač tai akivaizdu kalbant apie šilumos ūkį.
 Dabar gi labai tiesmukiškai suprantamas žodis „konkurencija“ ir puolama remti naujų nedidelių katilinių statybas. Dažnai sakoma, kad trūksta konkurencijos ir maisto prekyboje, nes ten veikia vienas ar du dideli prekybos centrai, tačiau už mokesčių mokėtojų pinigus niekas juk nepuola remti mažų parduotuvių statybų. Kodėl? Nes tai nėra naudinga vartotojui.

Jau dabar sudarytos visos galimybės konkuruoti šilumos gamybos srityje.

Šilumos ūkis – dar sudėtingesnė sritis. Jei dabar be jokios tvarkos ir atskaitomybės, o atvirkščiai – tik dotuojant, leisime atsirasti aibei įvairiausių katilinių, kurios bus nedidelės, bet modernios ir kurenamos biokuru (todėl šilumos gamyba kainuos mažiau), tuomet šilumos ūkyje susidarys chaosas, pasipelnys tik pavieniai asmenys, o vilniečiams mokesčiai už šildymą ne tik nesumažės, bet padidės. Mat mažosios katilinės negalės užtikrinti rezervo, kuris būtinas, kai paspaudžia rimtas šaltukas. Mažosios katilinės taip pat neturės galimybių užtikrinti tinkamos šilumos perdavimo tinklų veiklos, nes tai didžiulės išlaidos. Be to, šiuo metu Vilnius turi net per daug pajėgumų užtikrinti šilumos tiekimą vilniečiams ir atsiradus papildomiems tiekėjams tektų visą šį turtą, kuris priklauso miestui, o kartu ir visiems vilniečiams, išmesti.

Negalima viską sugriauti, o po to imti statyti iš naujo. Per pastarąjį šimtmetį Lietuvoje kelis kartus viską buvome sulyginę su žeme, kad po to pastatytume kažką. Visada išeidavo ne geriau, o blogiau. Tad gal protingiau ne griauti, o modernizuoti? T.y. daryti viską, kad dabar esantys įrengimai ir infrastruktūrą būtų atnaujinti ir taip būtų sumažintos šilumos kainos. Būtent, tokį Vilniaus šilumos ūkio modernizacijos procesą pradėjo „Vilniaus šilumos tinklai“. 

Supraskite mane teisingai – „Vilniaus šilumos tinklai“ pasisako už konkurenciją šilumos ūkyje, bet ši konkurencija negali būti dirbtinė, t.y. finansuojama iš vartotojų kišenės. Negalima apkrauti gyventojų dar didesniais mokesčiais už šildymą. Dirbtinai skaldant šilumos ūkį, konkurencijos nepavyks padidinti ir sumažinti kainų.

Beje, jau dabar sudarytos visos galimybės konkuruoti šilumos gamybos srityje – bet kuri įmonė gali išsiimti licenciją, gaminti šilumą ir ši bus privalomai superkama, jei jos kaina bus mažesnė už dabartinio šilumos tiekėjo gamybos kainą.    

Klausimus, susijusius su Vilniaus šilumos ūkiu, siųskite e. paštu sildymas@15min.lt.

 

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs