Šešiose nominacijose paraiškas teikusios verslo įmonės įvertintos už 2024 metų veiklas – saugumo darbuotojams užtikrinimą, palankios emocinės aplinkos kūrimą, ryšių su bendruomenėmis stiprinimą, aplinkos tausojimą, įvairovės bei skaidrumo skatinimą. Konkurso dalyvės varžėsi mažų, vidutinių ir didelių įmonių kategorijose.
Socialinės apsaugos ir darbo ministrės Ingos Ruginienės teigimu, socialiai atsakingas verslas – tai ne tik investicija į darbuotojų gerovę, tvarumą ir bendruomenių stiprinimą, bet ir ilgalaikis indėlis į mūsų visuomenės ateitį.
„Posakis „pradėk nuo savęs“ yra socialinės atsakomybės atspirties taškas. Šių apdovanojimų kontekste jis tampa ypač aktualus ir toliaregiškas. Šiandienos iššūkiai reikalauja verslo lyderystės, atsakomybės ir inovatyvių sprendimų, kurie kuria teigiamus pokyčius. Kasmet pelnytai apdovanodami vis daugiau socialiai atsakingų įmonių, skatiname darnią plėtrą, įkvepiame kitus sektorius ir parodome, kad ekonominė sėkmė gali eiti išvien su socialine gerove“, – pabrėžia ministrė.
Pasak „Nacionalinių atsakingo verslo apdovanojimų“ komisijos pirmininkės Liudvikos Gražulienės, tendencija kasmet sulaukti daugiau paraiškų išliko ir šiemet. Iš viso 2024 m. Lietuvos įmonės pateikė 94 paraiškas (palyginimui, 2023 m. – 70 paraiškų).
„Konkursas „Nacionaliniai atsakingo verslo apdovanojimai“ kasmet auga ne tik kiekybiškai, bet ir kokybiškai. Šių metų laureatai įrodo, kad socialinė atsakomybė nėra tik papildoma veikla, o strateginė verslo kryptis, kuri kuria vertę ne tik įmonei, bet ir visai visuomenei. Tikimės, kad jų pavyzdys įkvėps dar daugiau įmonių aktyviai prisidėti prie socialinės gerovės ir tvarios ateities kūrimo“, – sako L. Gražulienė.
Šiais metais iškilmingame renginyje paskelbtos atsakingiausios Lietuvos įmonės šešiose nominacijose – „Metų darbovietė“, „Metų bendruomeniškiausia įmonė“, „Aplinkai draugiškiausia įmonė“, „Saugumą ir palankiausią emocinę aplinką kurianti įmonė“, „Įvairovę skatinanti darbovietė“ ir „Skaidrumą ir korupcijos prevenciją skatinanti įmonė“. Pastaroji nominacija – šių metų naujiena.
Pirmoji nominacija – „Metų darbovietė“
Mažų įmonių kategorijoje metų darbovietės titulą iškovojo UAB „DSP Plius“ už darbuotojų įtrauktį ir poreikius atitinkančią darbo aplinką. Bendrovės direktorė Irma Spudienė atsiimdama apdovanojimą teigė: „2024-ieji buvo patys įsimintiniausi, patys aktyviausi mūsų įmonei. Mes įmonėje darome tai, ką mėgstame, ir tai yra mūsų stiprybė“. Ji pridūrė, kad į darbo aplinką nuolat siekia įtraukti įvairius žmones ir nemato jokios negalios kaip kliūties siekiant gero rezultato.
Vidutinių įmonių kategorijoje metų darboviete pripažinta UAB „Toksika“ už aukštus atlygio standartus ir ypatingą dėmesį darbuotojų saugai ir sveikatai. Įmonės generalinis direktorius Arūnas Dirvinskas, atsiimdamas apdovanojimą, neslėpė džiaugsmo: „Esame tikrai maloniai nustebinti šia nominacija. Ši nominacija tikrai atitinka mūsų socialinės politikos vertybes, pagarbą, dėmesį darbuotojui. Visąlaik kartoju, kad mūsų įmonės gerovė yra sukurta mūsų darbuotojų rankomis. Žmogiškas faktorius mūsų įmonėje yra tikrai labai svarbus. Esame dėkingi darbuotojams už patirtį, už lojalumą“.
Didelių įmonių kategorijoje „Metų darbovietės“ nominaciją laimėjo AB „Lietuvos draudimas“ už įvairiapusiškas priemones darbo kultūrai ir darbuotojų gerovei užtikrinti. Bendrovės Personalo departamento vadovė Rita Šimkutė, atsiimdama apdovanojimą, nuoširdžiai dėkojo ir pasakojo, kad 2024 metais jos bendrovė didžiulį dėmesį skyrė savanorystei: „Ką smagu buvo pastebėti – savanorystė išeina už mūsų organizacijos ribų. Pavyzdžiui, mūsų kolegos iš Žemaitijos, išgirdę, kad mūsų klientui sudegė namas, pasiraitojo rankoves ir nuėjo tvarkyti to namo, kad paskui galėtų jį suremontuoti. Tokiais atvejais tu suvoki, kad mūsų organizacija yra visuomenės dalis, mes esame sujungti nematomais siūlais ir mes vieni be kitų negalime gyventi“.
Antroji nominacija – „Metų bendruomeniškiausia įmonė“
Mažų įmonių kategorijoje metų bendruomeniškiausia įmone pripažinta UAB „DSP Plius“ už reikšmingą indėlį, prisidedant prie asmenų su negalia integracijos, ir aktyvią socialinės atsakomybės principų sklaidą visuomenėje. Bendrovės direktorė Irma Spudienė, atsiimdama apdovanojimą, atviravo: „Jūs neįsivaizduojate, kokios ašarų pilnos akys būna, kai su renginiais nuvažiuojame į regionus, pavyzdžiui, į Biržus, kai žmonės su negalia gali su mumis dainuoti, šokti, prisijungti prie mūsų visų kilnių darbų. Labai džiaugiuosi tuo, ką darau, ir linkiu visiems kitiems nesustoti, veikti ir daryti“.
Vidutinių įmonių kategorijoje metų bendruomeniškiausia įmone tapo UAB „Gurtam“ už veiklą, kuriančią vertę darbuotojams, bendruomenėms ir visuomenei. Įmonės administracijos vadovė Dana Miškinytė, atsiimdama apdovanojimą, teigė: „Pirmą kartą „Gurtam“ istorijoje gauname tokį apdovanojimą ir tai yra labai didelis mūsų veiklos įvertinimas. Norime padėkoti mūsų darbuotojams, kurie prisideda ir kuria tas iniciatyvas bendruomenės naudai ir vidaus poreikiams. Ačiū kiekvienam kolegai už jūsų indėlį, stengsimės ir toliau viršyti standartus“.
Didelių įmonių kategorijoje metų bendruomeniškiausios įmonės titulą iškovojo Oxylabs, UAB už projektus, prisidedančius prie visuomenės saugumo ir skaidrumo didinimo, ir paramą šaliai svarbioms iniciatyvoms. Įmonės tvarumo vadovė Urtė Karklienė, atsiimdama apdovanojimą, teigė: „Darbus darome tam, kad pasiektume gražių tikslų, o ne dėl apdovanojimų, bet smagu ir apdovanojimus gauti. Mūsų įmonėje darome daug techninių sprendimų ir mūsų tikslas yra, kad tai inovatyviais dalykais, kuriuos mes kuriame galėtų džiaugtis ne tik mūsų klientai, bet ir visuomenė“. Kaip vienus iš svarbiausių įmonės darbų U.Karklienė įvardijo jų sukuriamus įrankius, skirtus nelegaliam turiniui internete atpažinti.
Trečioji nominacija – „Metų bendruomeniškiausia įmonė“
Ši nominacija išrinkta naujienų portalo „15min“ skaitytojų.
Mažų įmonių kategorijoje šį apdovanojimą laimėjo UAB „Invoice123“ už jaunimo verslumo skatinimą ir naudotojams draugiškus produktus. Įmonės vadovas Darius Šoparas, atsiimdamas apdovanojimą, teigė, kad verslumas yra valstybės pasitikėjimo savimi pagrindas, todėl šių įgūdžių reikia mokytis nuo mažų dienų. „Labai palinkėčiau ir sau, ir mums kaip šaliai eiti šiuo keliu, nes tada atsiranda jėga. Mums reikia verslauti, nes verslas augina viską, galų gale, vysto pačią šalį“.
Vidutinių įmonių kategorijoje metų bendruomeniškiausia įmone išrinkta UAB „Gurtam“ už veiklą, kuriančią vertę darbuotojams, bendruomenėms ir visuomenei. Įmonės administracijos vadovė Dana Miškinytė, atsiimdama apdovanojimą, neslėpė džiaugsmo: „Smagu, kad tai, ką mes darome, mato ne tik komisija, bet ir visuomenė. Nors esame gana nedidelė IT įmonė, tikrai stengiamės būti atsakingais visuomenės nariais, suteikti daug dėmesio ir įvairios pagalbos. Skatiname ir kitas įmones jungtis prie gerų iniciatyvų“.
Didelių įmonių kategorijoje metų bendruomeniškiausia įmone pripažinta UAB „IKI Lietuva“ už įvairiapusišką pagalbą bendruomenėms, įvairioms organizacijoms ir sveikos gyvensenos skatinimą. Įmonės komunikacijos vadovė Gintarė Kitovė, atsiimdama apdovanojimą, sakė: „Buvimas šalia bendruomenių, įsitraukimas į jų veiklą ir jų įtraukimas į „Iki“ organizuojamas iniciatyvas jau ne vienerius metus yra „Iki“ strategijos ašis. Didžiuojamės savo darbais, džiaugiamės jais kartu su bendruomenėmis. Žinau, kad šis apdovanojimas taps paspirtimi šiais metais nuveikti dar daugiau“.
Ketvirtoji nominacija – „Aplinkai draugiškiausia įmonė“
Mažų įmonių kategorijoje šis apdovanojimas teko UAB „Draugas Draugui“ už tvarumą visoje tiekimo grandinėje ir žiedinę ekonomiką. Įmonės direktorius Vytautas Kažukauskas, atsiimdamas apdovanojimą, aiškino: „Mes tvarumą suprantame tiesiogiai, mūsų misija yra suteikti daiktams antrą gyvenimą. Mūsų kasdienybė yra daiktų rūšiavimas. Mes juos įkainojame, parduodame, o pelną skiriame nevyriausybinėms organizacijoms paremti. Ačiū jums už įvertinimą“.
Vidutinių įmonių kategorijoje aplinkai draugiškiausios įmonės titulą iškovojo UAB „Supportive Electronic Service“ už ekologijos ir atsakingų resursų valdymo sprendimų įgyvendinimą. Įmonės marketingo ir pardavimų vadovė Austėja Kubilė, atsiimdama apdovanojimą, nuoširdžiai dėkojo ir teigė: „Ši nominacija mums visiems primena, kad už mūsų aplinką, už mūsų žemę, už mūsų planetą esame atsakingi mes patys. Mūsų įmonė mano, kad svarbiausia yra būti draugiškiems aplinkai ir būti draugiškiems vieni kitiems. Ačiū mūsų darbuotojams, kurie kiekvieną dieną visą širdį įdeda į savo darbą“.
Didelių įmonių kategorijoje aplinkai draugiškiausia įmone pripažinta UAB „Lidl Lietuva“ už socialinių ir aplinkosaugos grėsmių valdymo sprendimus. Atsiimdama apdovanojimą, įmonės tvarumo vadovė Monika Anilionė sakė, kad tai – didžiulis įvertinimas: „Tvarumas mums nėra tik pažadai. Tai kasdieniai tikslai, kuriuos atliekame su aiškiu įsipareigojimu – nuo grandinės pradžios iki produktų vartojimo. Šis apdovanojimas – visos mūsų komandos nuoseklaus darbo rezultatas“.
Penktoji nominacija – „Saugumą ir palankiausią emocinę aplinką kurianti įmonė“
Vidutinių įmonių kategorijoje šį apdovanojimą laimėjo UAB „Gurtam“ už visapusišką darbuotojų emocinės ir profesinės gerovės skatinimą. Įmonės administracijos vadovė Dana Miškinytė, atsiimdama apdovanojimą, sakė, kad šis vakaras jos įmonei – tikrai ypatingas. „Kuriame labai smagias tradicijas, prie kurių mūsų darbuotojai prisiriša, skiriame labai daug individualizuoto dėmesio kiekvienam darbuotojui. Taip, tai reikalauja daug pastangų, bet tai atsiperka, tokiu būdu mes kuriame ateitį kiekvieną dieną“, – teigė ji.
Taip pat vidutinių įmonių kategorijoje laimėtoja pripažinta UAB „TeleSoftas“ už įtraukios kultūros skatinimą, rūpestį darbuotojų gerove ir saugumu. Įmonės vadovas Šarūnas Putrius, atsiimdamas apdovanojimą, neslėpė susijaudinimo: „Didelė garbė gauti šį apdovanojimą. Garbė dėl to, kad tai, už ką jį gauname, mums labai rūpi. Jau 20 metų „TeleSofto“ pagrindas yra žmogus. Visą laiką stengiamės sukurti emocinį gerbūvį ir tą norą eiti į darbą. Manome, kad tai yra sėkmės pagrindas“.
Didelių įmonių kategorijoje saugumą ir palankiausią emocinę aplinką kuriančia įmone pripažinta AB „Swedbank“ už ypatingą dėmesį darbuotojų emocinei ir fizinei sveikatai. Įmonės Privačių klientų tarnybos vadovas Pavel Ladziato, atsiimdamas apdovanojimą, pabrėžė jo svarbą: „Labai džiaugiamės sulaukę pripažinimo šioje kategorijoje. Kurdami darbo aplinką „Swedbank“, iš tikrųjų skiriame dėmesį ne tik darbuotojų finansinei gerovei, bet ir jų emociniam saugumui, siekiame sukurti įtraukią darbo aplinką, kad darbuotojai galėtų jaustis laisvi, išreikšti savo mintis ir idėjas, išlikti autentiški ir originalūs. Noriu padėkoti visam „Swedbank“ kolektyvui, nes būtent jie yra žmonės, kurie sukuria tai, už ką mes šiandien esame apdovanojami“.
Šeštoji nominacija – „Įvairovę skatinanti darbovietė“
Mažų įmonių kategorijoje įvairovę skatinančia darboviete pripažinta UAB „DSP Plius“ už nuolatines įtraukties didinimo ir sklaidos visuomenėje iniciatyvas. Bendrovės direktorė Irma Spudienė, atsiimdama apdovanojimą, teigė: „Iš tikrųjų esame labai maži – mūsų tik 10 žmonių, bet, manau, darome tiek, kiek nepadaro kiti“. Tarp bendrovės atliekamų darbų – ir pagalba Raudonajam Kryžiui, ir paskaitos bedarbėms moterims, mąstančioms pradėti savo verslą. Anot I.Spudienė, kol gali kam nors padėti, tą daryti būtina.
Vidutinių įmonių kategorijoje šį apdovanojimą laimėjo ERGO Life Insurance SE už lygių galimybių principų integravimą ir įvairovę skatinančius projektus. ERGO draudimo grupės Baltijos šalyse valdybos narys Tadas Dobyša, atsiimdamas apdovanojimą, pabrėžė: „Labai džiaugiuosi, kad jau antrus metus ERGO yra apdovanojama šioje be galo svarbioje kategorijoje. Bendruomenė, pats žodis, mums reiškia ne tik bendrystę, bet ir tą vietą, kur atsiskleidžia kiekvieno kolegos unikalus talentas, idėjos ir savybės. Tai neatsiejama mūsų kasdienybės dalis“.
Didelių įmonių kategorijoje laimėtoja pripažinta AB „Ignitis grupė“ už lyčių stereotipų mažinimui skirtas iniciatyvas, darbuotojų ir visuomenės švietimą. Atsiimdamas apdovanojimą, bendrovės Žmonių gerovės, įvairovės ir įtraukties vadovas Donatas Paulauskas pirmiausia išreiškė padėką savo kolegoms: „Mes iš tikrųjų turime nemažai įvairovės sričių, kuriose norime kažką nuveikti. Mes bandome sudominti rinkoje esančias moteris karjera energetikoje, mes bandome sukurti savo organizacijoje draugiškesnę aplinką žmonėms su negalia, sukurti didesnę gerovę LGBT+ kolegoms, mes norime tapti dar labiau šeimai draugiškai darbdaviu. Ačiū komandai, dirbančiai su manimi, kad tuos ambicingus tikslus paverstume realybe“.
Septintoji nominacija – „Skaidrumą ir korupcijos prevenciją skatinanti įmonė“
Didelių įmonių kategorijoje šį titulą iškovojo AB Lietuvos oro uostai už pastangas didinti korupcijos prevenciją ir įvairias antikorupcinio sąmoningumo didinimo iniciatyvas. Atsiimdamas apdovanojimą, įmonės generalinis direktorius Simonas Bartkus teigė: „Skaidrumas ir aiški korupcijos prevencijos politika yra tai, ko darbuotojai ieško, rinkdamiesi darbdavį. Manau, organizacijai labai svarbu turėti aiškią kultūrą, kuri būtų pagrįsta vertybėmis, tada ir visi tie veiksmų planai atsiranda pakankamai lengvai. Ačiū visai komandai, kuri šią kultūrą iš tikrųjų diegia jau ne vienerius metus“.
Taip pat didelių įmonių kategorijoje skaidrumą ir korupcijos prevenciją skatinančia įmone pripažinta AB Vilniaus šilumos tinklai už pastangas didinant korupcijos prevenciją ir skaidrumą skatinančias edukacines veiklas. Bendrovės generalinis direktorius Gerimantas Bakanas, atsiimdamas apdovanojimą, tikino: „Didelė garbė būti šioje nuostabioje aplinkoje. Iš tikrųjų labai džiaugiamės, kad gauname apdovanojimą šioje naujoje nominacijoje. Mes, kaip įmonė, jau kokius 5-6 metus esame labai aktyvūs skaidrumo aplinkoje, dalyvaujame Lietuvos Respublikos prezidento skaidrumo akademijoje, esame mentoriai jau gal 10 sektoriaus įmonių. Ši tema turbūt yra kažkur giliai mūsų įmonės DNR“.
„Metų socialiai atsakinga įmonė“
Pagrindinis „Metų socialiai atsakingos įmonės apdovanojimas“ skirtas UAB „Gurtam“ už reikšmingą indėlį į socialinę atsakomybę, skatinant darbuotojų įsitraukimą, bendruomenių gerovę ir visuomenės vystymąsi per atsakingas ir tvarias iniciatyvas, kurios tampa pavyzdžiu ir įkvėpimu kitiems.
Įmonės administracijos vadovė Dana Miškinytė, atsiimdama apdovanojimą, teigė, kad jis – tikrai netikėtas. „Tai ne tik didžiulis džiaugsmas, bet ir didžiulis įsipareigojimas – būti pavyzdžiu, skatinti darbuotojus būti pavyzdžiu, siekti dar daugiau, viršyti standartus. Bandysime ir kitais metais parodyti kažką naujo ir būti lyderiais“, – sakė D. Miškinytė.
Primename, kad šiam apdovanojimui paraiškos nėra teikiamos, laimėtojas išrenkamas „Nacionalinių atsakingo verslo apdovanojimų“ vertinimo komisijos sprendimu, įvertinus kitoms nominacijoms teikiamus įmonių nuopelnus.
„Nacionalinių atsakingo verslo apdovanojimų 2024“ nominacijų laimėtojai
Apie NAVA
„Nacionaliniai atsakingo verslo apdovanojimai“ (NAVA) – tai nuo 2008 metų vykdoma valstybės institucijų iniciatyva Lietuvoje, kuria siekiama didinti žinomumą apie įmonių socialinės atsakomybės naudą verslui, valstybei ir kiekvienam žmogui bei skatinti šalies įmones diegti veikloje socialinės atsakomybės principus.
Nuo 2013 metų šiuos apdovanojimus organizuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Ekonomikos ir inovacijų ministerija bei Aplinkos ministerija kartu su socialiniais partneriais.