Pasak jo, darbų pradžia nusikėlė, nes buvo sunku rasti banką, kuris įvertinęs Vilniaus finansinę situaciją sutiktų finansuoti dalį projekto, tačiau šiuo metu šis klausimas baigiamas spręsti.
TAIP PAT SKAITYKITE: Būsimas Vilniaus vicemeras V.Benkunskas: „Sostinėje norima sukurti dar vieną pasipelnymo schemą“
A.Bevilacqua interviu 15min.lt taip pat atsiribojo nuo bet kokių „Gemmo“ lyginimų su vilniečiams neigiamas asociacijas keliančiomis „rubikoninėmis“ schemomis ir teigė, kad šis projektas turėtų tapti pavyzdiniu kitiems Lietuvos miestams.
– Jūs laimėjote Vilniaus gatvių apšvietimo sistemos modernizavimo konkursą. Kaip Vilniaus gatvės turėtų atrodyti po dvejų metų?
Sostinės gyventojai ir svečiai pamatys visiškai kitą apšvietimo kokybę. Kur kas geriau bus apšviesti toliau nuo centro esantys miesto rajonai, o tai lems ir mažesnį nusikalstamumą.
– Per 18 mėnesių mes įsipareigojome baigti Vilniaus gatvių apšvietimo sistemos renovaciją. Tai reiškia, kad teks pakeisti daugiau nei 40 tūkst. apšvietimo lempų. Bus sukurta visiškai nauja kontrolės sistema.
Sostinės gyventojai ir svečiai pamatys visiškai kitą apšvietimo kokybę. Taip pat bus įkurtas 24 valandas per parą veikiantis pagalbos centras, kuriam gyventojai galės pranešti apie visus gedimus.
Kur kas geriau bus apšviesti toliau nuo centro esantys miesto rajonai, o tai lems ir mažesnį nusikalstamumą.
Miestui tai bus itin naudinga elektros taupymo požiūriu. Pirkimo metu mes įsipareigojome pasiekti, kad nauja miesto apšvietimo sistema naudotų 77 proc. mažiau elektros energijos.
– Nors konkursą laimėjote prieš metus, iki šiol darbai iš mirties taško nepajudėjo. Panašu, kad naujoji Vilniaus valdžia jums didelio palankumo nerodo?
Suvokiame, kad naujajai valdančiųjų koalicijai prireiks laiko įsigilinti ir mes pasiruošę atsakyti į visus klausimus.
– Vilniuje pasikeitė valdančioji koalicija ir meras. Mes suprantame norą geriau susipažinti su šiuo projektu. Tai vienas svarbiausių miesto projektų.
Visi sutinka, kad Vilniaus gatvių apšvietimo sistema turi būti modernizuota. Naujasis sostinės meras taip pat apie tai kalba. Mus tai nuteikia optimistiškai.
Tuo pačiu metu suvokiame, kad naujajai valdančiųjų koalicijai prireiks laiko įsigilinti ir mes pasiruošę atsakyti į visus klausimus.
– Praėjo metai. Kodėl nepavyko pradėti darbų?
Po sutarties pasirašymo, mes kreipėmės į tarptautinius bankus prašydami užtikrinti projekto finansavimą. Kaip tik tuo metu Vilniaus savivaldybė skelbė konkursus skolintis, kuriais nė vienas komercinis bankas nesusidomėjo.
– Tai yra valstybės ir privataus verslo bendradarbiavimo projektas. Jau spalio mėnesį, po sutarties pasirašymo, mes kreipėmės į tarptautinius bankus prašydami užtikrinti projekto finansavimą. Mes patys investuojame apie trečdalį sumos.
Kaip tik tuo metu Vilniaus savivaldybė skelbė konkursus skolintis, kuriais nė vienas komercinis bankas nesusidomėjo. Žinoma, tai kėlė abejonių savivaldybės galimybėmis vykdyti savo įsipareigojimus ir bankai, į kuriuos mes kreipėmės, šių abejonių neslėpė.
Mes pakartotinai kreipėmės į bankus ir gavome pasiūlymų finansuoti projektą, tačiau bankai nori papildomų garantijų, kad savivaldybė laikysis prisiimtų įsipareigojimų. Tai standartiniai įsipareigojimai, kurie visiškai atitinka tarptautinę praktiką.
Gavę šiuos įsipareigojimus bankai pasiruošę suteikti paskolą. Tokį susitarimą turime su „Deutsche Bank“.
Lietuvoje vyko savivaldybių rinkimai, todėl buvome priversti palaukti. Dabar jie baigėsi ir mes tikimės, kad finalinę stadiją pasiekę derinimai greitai bus baigti. Mes pasiruošę imtis darbų.
– Ar nebijote, kad pasikeitus valdžiai bus nuspręsta atsisakyti jūsų paslaugų?
Savivaldybė pradės taupyti vos tik apšvietimo sistema bus modernizuota. Tai savaime atsiperkantis projektas. Būtent tokie projektai ir patrauklūs privatiems investuotojams.
– Daugiau nei 90 proc. mūsų projektų yra susiję su viešuoju sektoriumi. Mes puikiai žinome, ką reiškia politiniai vėjai ir kaip situacija gali keistis. Tai yra rizika, kurią mes taip pat prisiimame. Esame įsitikinę, kad mūsų projektas naudingas miestui ir mes jį galime atlikti geriausiai.
Didelė dalis mūsų projektų yra Italijoje, kurios ekonomika išgyvena ne pačius geriausius laikus. Visi suvokia, kad bendradarbiavimas su privačiu verslu leidžia savivaldybėms vykdyti svarbius projektus, kuriems kitaip tiesiog neužtektų pinigų.
Šis projektas unikalus tuo, kad savivaldybė pradės taupyti vos tik apšvietimo sistema bus modernizuota. Tai savaime atsiperkantis projektas. Būtent tokie projektai ir patrauklūs privatiems investuotojams. Kuo ilgiau delsiama, tuo daugiau miestas praranda.
Tokius projektus kartu su verslo įmonėmis vykdo net ir turtingi miestai, nes municipalinius pinigus galima nukreipti į darželių, mokyklų, ligoninių ar panašių objektų statybą, kur privačius investuotojus prisivilioti labai sudėtinga.
Suprantu savivaldybės nerimą. Kai darėme savo pirmą projektą Italijoje, tokį nerimą taip pat jautėme, bet antras, trečias ir kiti projektai jau vyko kur kas paprasčiau, nes visi aiškiai matė, jog mumis galima pasitikėti, mes turime tinkamą patirtį ir darbą atliekame gerai.
Mums labai svarbu šį projektą atlikti kuo geriau, nes tai įmonės reputacijos ir tolesnių darbų klausimas. Vilniuje mes galime pasiekti labai aukštą taupymo efektą, nes technologijos labai patobulėjo, o dabartinė Vilniaus apšvietimo sistema yra itin blogos būklės.
– Kaip vertinate priekaištus, kad Vilnius šiuo projektu prisiima per didelę finansinę naštą?
– Tai nėra labai brangus projektas. Jo kaina visiškai atitinka tarptautinius standartus. Įsivaizduokite, kokio dydžio renovaciją teks atlikti. Juk kalbame ne tik apie lempų keitimą – kiek kainuos po žeme nutiestų laidų infrastruktūros keitimas, kontrolės sistemos diegimas ir kiti darbai?
Gal ir galima pirkti kinišką produkciją ir viską atlikti pigiau, bet tai nebus patikima, elektros energijos taupymas nebus prognozuojamas. Mes dirbame su geriausiais pasaulio tiekėjais, todėl žinome, ką iš tiesų galime siūlyti.
– O kaip dėl įsipareigojimų trukmės?
Tikimės, kad kiti Lietuvos miestai taip pat imsis savo gatvių apšvietimo sistemų modernizacijos ir sostinės projektas jiems bus pavyzdžiu.
– 18 metų yra normalus terminas. Dažnai jis būna net ilgesnis. Labai retai tokie projektai trunka trumpiau. Reikia nepamiršti, kad mes kalbame apie mokėjimo ir sistemos techninio palaikymo laikotarpį.
Mes šiuo metu vykdome panašaus dydžio projektus, tačiau Vilnius mus labai domina. Tikimės, kad kiti Lietuvos miestai taip pat imsis savo gatvių apšvietimo sistemų modernizacijos ir sostinės projektas jiems bus pavyzdžiu.
– Ar tokį projektą miestui nebūtų pigiau įgyvendinti pačiam?
Dirbsime su geriausiais tarptautiniais tiekėjais, tačiau jokių kitų vietinių partnerių mums nereikės.
– Tai yra strategijos ir pasirinkimo klausimas. Pirmiausia, jau minėjau, kad miestas lėšas gali nukreipti į projektus, kur verslo partnerius pritraukti yra sunkiau.
Antra, miestui pačiam tokį projektą vykdyti nėra paprasta ir jis kainuotų daugiau. Mes jau turime patirties ir mes prisiimame visą atsakomybę už šį projektą.
Deramės su bankais ir investuojame 30 proc. savo lėšų. Mes prisiimsime visą riziką ir garantuosime sistemos veikimą sutartą laiką. Numatyta, kad jei bet kuriuo metu veiks mažiau nei 97 proc. apšvietimo lempų, mums bus taikomos baudos. Kitu atveju visą tai reiktų daryti pačiai savivaldybei arba šias paslaugas pirkti.
– Ar jums patiems Vilniaus finansinė būklė nekelia rimtų abejonių?
– Tai papildoma rizika, kurią mes prisiimame, tačiau mes tikime Lietuva, mes tikime jos ekonomika ir manome, kad savivaldybės finansinė padėtis gerės.
– Vilnius turi karčios patirties miestui prisiimant ilgalaikius įsipareigojimus. Galima prisiminti šilumos ūkio istoriją. Ar toks scenarijus nepasikartos ir su kokiomis Lietuvos įmonėmis jūs vykdysite darbus?
– Mes patys vykdysime projektą. Įsipareigojame perimti ir išlaikyti bendrovės „Vilniaus gatvių apšvietimo elektros tinklai“ personalą. Taip pat dirbsime su geriausiais tarptautiniais tiekėjais, tačiau jokių kitų vietinių partnerių mums nereikės.
– Ar pradėjus darbus jų kaina nesikeis?
– Ateinantiems 18 metų kaina yra aptarta ir fiksuota. Ji nesikeis. Papildomai tektų mokėti tik tuo atveju, jei Vilnius augs ir reikės plėsti apšvietimo sistemą.
Be to, miestiečių poreikiai gali keistis. Technologijos žengia į priekį. Miestuose atsiranda kameros, bevielis internetas ir kitos technologijos. Gatvių apšvietimo sistema labai tinka jų diegimui, tačiau ji turi būti moderni. Sakau labai sąžiningai, tai labai geras projektas.