Šaltojo karo laikotarpiu politiniai ir kriminaliniai kaliniai Vokietijoje buvo priversti gaminti IKEA baldus. Apie šiuos faktus pirmą kartą pranešė Švedijos ir Vokietijos žiniasklaida daugiau nei prieš dešimtmetį, todėl IKEA inicijavo nepriklausomą tyrimą.
Pagal auditorių „Ernst & Young“ atliktą tyrimą, kaliniai IKEA baldus gamino net 8-ajame ir 9-ajame dešimtmečiuose. Tyrimas atskleidė, kad IKEA atstovai tuo metu tikriausiai žinojo, jog darbui papildyti buvo naudojami politiniai kaliniai.
Buvusi Rytų Vokietija buvo okupuota Sovietų Sąjungos nuo 1949 iki 1990 m., kurioje buvo įkurtas griežtas komunistinis režimas, vadinamas Vokietijos Demokratine Respublika. Dešimtys tūkstančių jos kalinių buvo priversti dirbti gamyklose.
Daugelis VDR politinių kalinių buvo įkalinti už paprastą „nusikaltimą“ – pasipriešinimą vienpartinei komunistinei valstybei.
Šią savaitę „IKEA Germany“ paskelbė, kad savanoriškai skirs 6 milijonus eurų naujam vyriausybės fondui, įsteigtam Rytų Vokietijos diktatūros aukoms kompensuoti.
Po dešimtmečius trukusių aukų grupių kampanijų, 2021 m. Vokietijos valdančioji koalicija pasiūlė įkurti šį paramos fondą. Artimiausiomis savaitėmis Vokietijos parlamentas balsuos dėl jo įsteigimo, tačiau šis žingsnis laikomas formalumu.
IKEA pranešime teigiama, kad šis mokėjimas yra daugelį metų trukusių pokalbių tarp bendrovės Vokietijos padalinio ir Komunistinės diktatūros aukų sąjungos rezultatas. Ši organizacija siekia užtikrinti, kad neteisingai apkaltinti žmonės komunistinėje Vokietijoje sulauktų teisingumo dabartinėje konstitucinėje valstybėje.
„Labai gailimės, kad IKEA produktus taip pat gamino politiniai kaliniai VDR. Nuo to laiko, kai tai paaiškėjo, IKEA nuosekliai stengėsi išsiaiškinti šią situaciją. Mes davėme žodį nukentėjusiesiems, kad prisidėsime prie paramos teikimo. Todėl sveikiname fondo įgyvendinimą ir džiaugiamės galėdami tesėti savo pažadą“, – sakė IKEA Vokietijos vadovas ir vyriausiasis tvarumo pareigūnas Walteris Kadneris.