2020 10 02 /16:42

Finansų analitikai: „Ignitis grupės“ IPO – istorinis įvykis Lietuvos kapitalo rinkoje

Valstybės valdomos energetikos bendrovės „Ignitis grupės“ įgyvendintas pirminis viešasis akcijų siūlymas (IPO) ir kitą savaitę planuojamas įmonės akcijų debiutas biržoje yra istorinis įvykis Lietuvos kapitalo rinkoje, teigia finansų analitikai. Kita vertus, ekspertai atkreipia dėmesį, kad akcijos išplatintos už minimalią kainą, o mažmeninių investuotojų anšlago nesulaukta.
Ignitis
Ignitis / Arno Strumilos / 15min nuotr.

„Nepaisant to, kad akcijų platinimas įvyko ties žemutine anksčiau indikuota kainos riba, nereikia nuvertinti pasiekimų – „Ignitis grupė” tapo vertingiausia Baltijos šalyse listinguojama bendrove, o jos akcijos neabejotinai bus likvidžiausios biržoje”, – pranešime sakė Investuotojų asociacijos valdybos narė Sigita Pranckėnaitė.

Pasak jos, „Ignitis grupės” akcininkais tapo nemažai investuotojų, kurie anksčiau nesidairė Baltijos šalyse, todėl ilgesniu laikotarpiu tai padidins dėmesį ir kitiems emitentams.

„Ignitis grupės“ penktadienį paskelbė, kad IPO galutinė kaina yra 22,5 euro už akciją bei tarptautinį depozitoriumo pakvitavimą (angl. global depository receipts, GDR), o siūlymas apima 20 mln. vienetų akcijų, kurios sudarys 26,9 proc. viso bendrovės išleisto akcinio kapitalo. Bendrovės iš siūlymo gautinos bendrosios pajamos sieks 450 mln. eurų, o grynosios pajamos, atėmus su platinimu susijusius komisinius, sudarys apie 438 mln. eurų.

Anksčiau „Ignitis grupė“ skelbė, kad IPO siūlymo kainos ribos yra nuo 22,5 iki 28 eurų, o platinamų akcijų skaičius siekia 20,902 mln. vienetų arba 27,8 proc. viso bendrovės išleisto akcinio kapitalo.

Anšlago nesulaukta

Tuo tarpu finansų konsultavimo bendrovės „AIM Invest“ prezidentas Mindaugas Vaičiulis kalbėdamas su 15min „Ignitis grupės“ IPO sėkmę vertina kaip vidutinišką.

Finansų analitikas remiasi dviem argumentais - pasiekta minimali kainų intervalo riba - 22,5 EUR už akciją, o Lietuvos mažmeninių investuotojų anšlago nesulaukta - investavo tik 4,7 tūkst. Lietuvos mažmeninių investuotojų. Be to, finansų analitikas pasigedo informacijos ir apie tai, kokia buvo paklausa.

Vida Press nuotr./Finansai
Vida Press nuotr./Finansai

„Mažas skaičius investuotojų Lietuvoje įsitraukė palyginus kaip galėjo būti“, - įvertino finansų analitikas.

Pasak jo, IPO pagrindinis tikslas - išjudinti Lietuvos kapitalo rinką, įlieti likvidumo į Vilniaus biržą, paskatinti investuoti smulkiuosius investuotojus.

„Žinoma, tokios bendrovės, kaip „Ignitis grupė“, kurios yra valstybinės, nebankrutuos. Tai stabilus, reguliuojamas verslas, iš kurio galima uždirbti tam tikrą pelno maržą. Tai bendrovė nuo kurios galima pradėti investuoti“, - mano M.Vaičiulis.

Kaip teigiamą dalyką finansų analitikas įvardijo tai, kad įmonė išplatino beveik tiek akcijų kiek norėjo - vietoj 20,9 mln. eurų išplatinta 20 mln. akcijų. Pasak jo, pritraukta suma padės įgyvendinti savo ambicingus projektus.

„Bendrovė gavo pinigų, kurių reikia. Kapitalo rinkai tai taip pat naudinga, bet šis IPO netapo mažmeninių investuotojų traukos centru, paskatinusiu naujokus investuoti, o kaina liko minimaliame intervale“, - apibendrino ekspertas.

Rezultatai nenustebino

Pasak „INVL Asset Management“ Investicijų valdymo padalinio vadovo Vaidoto Rūko, galutinė IPO kaina ir investuotojų pasirašytas akcijų skaičius nenustebino.

„Kaina nenustebino, tokia buvo jos indikacija ir paskutinėmis pasiūlymo valandomis ji nebepakito. Išplatintas akcijų skaičius taip pat yra plano ribose, todėl kažkokių netikėtumų čia nėra (....) Kiek mažesnio pasirašytų akcijų skaičius aš tikrai nesureikšminčiau“, – BNS sakė V.Rūkas.

IPO metu instituciniai investuotojai pasirašė 18,131 mln. akcijų ir GDR. Jungtinės Karalystės instituciniai investuotojai sudaro apie trečdalį visos paklausos, aktyviai dalyvavo ir didžiausi pensijų fondai bei instituciniai investuotojai iš visų trijų Baltijos šalių. Likusią paklausos dalį sudarė Šiaurės, kontinentinės Europos ir kiti tarptautiniai instituciniai investuotojai.

15 proc. naujai išleistų akcijų už 67,5 mln. eurų įsigijo Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas (ERPB), kuris tapo didžiausiu „Ignitis grupės“ smulkiuoju akcininku.

Mažmeniniai investuotojai siūlymo metu pasirašė 1,869 mln. akcijų – 9,3 proc. visų IPO metu pasirašytų akcijų, Siūlyme iš viso dalyvavo 6827 mažmeniniai investuotojai, iš jų 4691 yra iš Lietuvos, 1836 – iš Estijos, 300 – iš Latvijos. Mažmeniniams investuotojams skirta po 100 proc. pasirašytų akcijų.

„Tai – didžiausias IPO Baltijos šalyse ir tikiuosi, kad tai paskatins kitų valstybės valdomų ir privačių bendrovių listingavimą (...) Reikia pasidžiaugti, jog “Ignitis grupės” siūlymas į rinką pritraukė naujų mažmeninių investuotojų iš Lietuvos, nors tai ir neprilygo 13 tūkst. investuotojų į Talino uostą”, – sakė S.Pranckėnaitė.

2018 metais į Estijos biržą atėjusi uosto bendrovė “Tallinna Sadam” pritraukė beveik 150 mln. eurų.

Tikimasi, kad „Ignitis grupės“ vertybinių popierių įtraukimas į „Nasdaq“ Vilniaus ir Londono vertybinių popierių biržas įvyks spalio 7 dieną. Bendrovės rinkos kapitalizacija prasidėjus sąlyginei prekybai biržoje sieks maždaug 1,671 mlrd. eurų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„Lidl Lietuva“ septintus metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Lietuvoje ir Europoje
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai