Laivo-saugyklos „Independence“ išpirkimo galimybė laivo nuomos sutartyje buvo numatyta dar 2012 m. JAV doleriais. Ruošdamasi laivo įsigijimui, Bendrovė 2020 m. sudarė sutartį su Šiaurės investicijų banku (NIB) dėl paskolos suteikimo SGD laivo-saugyklos finansavimui iki 160 mln. Eur. Toks maksimalus paskolos dydis sutartas įvertinant galimas valiutos kurso svyravimo rizikas.
Vertindama neapibrėžtumą valiutų rinkose bei siekdama mažinti dėl valiutų skirtumų kintančią laivo-saugyklos kainą ir įtaką galutiniams gamtinių dujų vartotojams, KN 2024 m. rugpjūčio 20 d. sudarė apsidraudimo sandorį, fiksuojant valiutos kursą.
Išvestinių finansinių priemonių naudojimas yra įprasta praktika pasauliniu mastu, tačiau Lietuvoje apsidraudimo sandoris, fiksuojant valiutos kursą, reguliuojamame sektoriuje buvo įvykdytas pirmą kartą.
„Kartu su Energetikos ministerija ir Valstybine energetikos reguliavimo taryba pavyko inicijuoti reikiamus pokyčius teisės aktuose, suteikiančius teisę ir galimybę taikyti tokias išvestines finansines priemones. Priėmę sprendimą fiksuoti laivo-saugyklos kainą sukūrėme papildomą net 8 mln. eurų viršijančią finansinę naudą visai Lietuvai.
Kartu priimti sprendimai ir savalaikis jų įgyvendinimas lėmė sėkmingą rezultatą ir dar kartą patvirtino bendradarbiavimo ir susitelkimo, ieškant geriausių sprendimų, svarbą“, – teigia Darius Šilenskis, AB „KN Energies“ generalinis direktorius.
Žemesnė įsigijimo kaina lems mažesnį investicijų poreikį ir atitinkamai naudą vartotojams visu SGD terminalo veiklos laikotarpiu (ne trumpesniu nei iki 2044 m.).
D.Šilenskis pažymi, kad laivo-saugyklos įsigijimo naudą ženkliai papildo KN dedamos maksimalios pastangos užtikrinti efektyvų SGD terminalo veikimą ir jo paslaugų išnaudojimą.
Dar 2022-2023 metų laikotarpiu bendrovei pavyko sėkmingai įvykdyti ilgalaikių pajėgumų paskirstymą, kurio metu buvo užtikrintas SGD terminalo paslaugų užimtumas ateinančių 10 metų laikotarpiui (iki 2032 metų imtinai). Be to, daugiau nei pusę pajamų SGD terminalas surenka iš užsienio klientų – kiekviena juo besinaudojanti įmonė moka išdujinimo paslaugos mokestį. Tai ne tik Lietuvos, bet ir kaimyninių šalių bendrovės. Tokia veikla leidžia terminalo eksploatacijos kaštus eliminuoti iš Lietuvos vartotojų mokamos saugumo dedamosios.
Bendrovė mato papildomas potencialias galimybes kurti naudą Lietuvos vartotojams išnaudojant tinkamas rinkos galimybes ir pasiūlant papildomus SGD išdujinimo bei SGD perkrovos pajėgumus.
„Stengiamės atliepti rinkos dalyvių lūkesčius, nuolat tobulindami veiklos modelį bei išlaikydami teikiamų paslaugų lankstumą. Paskutiniu metu jaučiame SGD perkrovos pajėgumų poreikio augimą, taip pat skiriame papildomą dėmesį naujų paslaugų vystymui. Tikime, kad šios pastangos ir iniciatyvos ateityje didins Lietuvos rinkos likvidumą bei kurs papildomą grąžą vartotojams“, – sako „KN Energies“ generalinis direktorius.