01 03

Įvertinus grėsmes – kadenciją baigusio aplinkos ministro įsakymas: įspėjo, kad už tai sumokės vandens vartotojai

Kadenciją baigdamas buvęs aplinkos ministras Simonas Gentvilas gruodžio pradžioje sugriežtino reikalavimus visiems viešiesiems geriamojo vandens tiekėjams ir nuotekų tvarkytojams. Tokiu būdu siekiama apsaugoti vandentvarkos infrastruktūrą nuo sabotažo, kibernetinių atakų ir kitų priešiškų veiksmų. Visgi mažesnės vandentvarkos įmonės skundžiasi, kad dėl šių reikalavimų smarkiai išauga kaštai, kurie nuguls ant vandens vartotojų pečių.
Geriamo vandens čiaupas
Geriamo vandens čiaupas / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Įsakymas pasirašytas įvertinus grėsmes

Vienas paskutinių buvusio ministro darbų – gruodžio 4 dieną pasirašytas įsakymas dėl Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių viešųjų geriamojo vandens tiekėjų ir nuotekų tvarkytojų ir jiems nuosavybės teise priklausančios ar kitaip valdomos geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo infrastruktūros fizinės ir veiklos apsaugos reikalavimų.

Kaip 15min paaiškino Aplinkos apsaugos politikos įgyvendinimo koordinavimo grupės patarėjas Benas Švedas, šių priemonių tikslas – apsaugoti gyvybiškai svarbią infrastruktūrą ir su ja susijusius gyventojus nuo galimų grėsmių, kurios gali kilti dėl sabotažo, kibernetinių atakų ar kitų priešiškų veiksmų.

KU nuotr./Trečioji Klaipėdos vandenvietė
KU nuotr./Trečioji Klaipėdos vandenvietė

„Taip pat ne tik stiprinti vandentvarkos sektoriaus apsaugą, bet ir užtikrinti paslaugų tęstinumą bei vartotojų saugumą galimų grėsmių akivaizdoje“, – pridūrė jis.

Pasak B.Švedo, šis reguliavimas yra atsakas į pastaruosius įvykius Europoje, kur buvo užfiksuoti įsilaužimai į vandens tiekimo objektus ir kibernetinės atakos, galinčios sukelti rimtas pasekmes, pavyzdžiui, vandens tiekimo sustabdymą ar pavojingų medžiagų dozavimo pokyčius.

Tokios grėsmės, anot jo, gali sukelti masinę žalą centralizuotai tiekiamo geriamojo vandens vartotojams, todėl infrastruktūros apsauga yra laikoma nacionalinio saugumo klausimu.

Visgi vandentvarkos bendrovės „Anykščių vandenys“ direktorius Marius Verbiejus atkreipė dėmesį, kad dėl šių reikalavimų vien jo įmonei papildomai reikės investuoti milijoną eurų. Jo nuomone, galiausiai už tai sumokės gyventojai.

Įmonei reikės investuoti milijoną eurų

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų