Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

JAV kompanijos prezidentas D. Moore: laisvieji menai padeda tapti geresniais lyderiais

„Jaunimas turėtų į darbo rinką ateiti su požiūriu, kad reikia sukurti daugiau vertės, nei vien tai, už ką gauni pinigus – tuomet jiems niekada nereikės jaudintis dėl darbo ateityje“, – sako Dan Moore, vadovaujantis „Southwestern Advantage“ – JAV kompanijai, kurioje dirba daug jaunų žmonių ir kuri kartu rūpinasi jų karjera bei reikalingų gebėjimų tobulinimu.

– O kaip Jūs pats pradėjote studijas Harvardo universitete, taip pat siūlančiame laisvųjų menų studijas?

Kai mane priėmė, nenorėjau palikti namų ir merginos – kai tau septyniolika, galvoji apie tokius dalykus. ​

– Kai mane priėmė, nenorėjau palikti namų ir merginos – kai tau septyniolika, galvoji apie tokius dalykus. Bet kažkodėl visada maniau, kad senatvėje gailėsiuosi dėl to, ko nepadariau – todėl išvykau. Pradžioje studijavau politiką, nes norėjau tapti teisininku (teisės bakalauro studijų JAV nėra, į teisės mokyklą stojama turint bet kurių studijų bakalauro laipsnį – red. past.), bet greitai praradau susidomėjimą, tad neturėjau karjeros krypties.

Tačiau aš uoliai dirbau, visada turėjau papildomų darbų ir tą stiprią darbinę etiką įvertino ir žmogus, priėmęs mane į „Southwestern Advantage“ vasaros programą. Ten uždirbtus pinigus išleidau mokesčiams už studijas. Tai palengvino finansinę naštą tėvams ir leido man suprasti, kad galiu pats save išlaikyti. Baigęs studijas pradėjau dirbti „Southwestern Advantage“ pardavimų vadovu ir niekada neišėjau.

Jaučiuosi labai dėkingas už šį darbą ir galimybę dirbti su jaunimu bei universitetais. Ir Lietuvoje, ir Amerikoje karjeros centrai sprendžia tas pačias problemas. Turime perduoti tą žinią ir jūsų pirmakursiams, antrakursiams – naudokitės karjeros centrais, įgykite patirties, pagyvinkite savo gyvenimo aprašymą.

– Kaip Jums atrodo, kokių savybių ir gebėjimų reikia jaunuoliui, ką tik baigusiam studijas ir norinčiam sėkmingai įsidarbinti?

Geras darbo etikos išmanymas ir noras padaryti daugiau, nei vien tai, už ką tau moka, yra labai svarbu pradedant karjerą.​

– Jei ateidami į darbo rinką žmonės žino, kaip save motyvuoti, pradėjus karjerą jų veikla yra žymiai efektyvesnė. Šiandien daugybė įmonių turi vadybos programas, bet joms vis vien reikia, kad jaunimas būtų motyvuotas. Jei jis visada tik lauks, kad kažkas pasakytų, ką jam daryti, nesusilauks didelės sėkmės. Jauni žmonės turėtų būti savarankiški ir norėti imtis iniciatyvos. Geras darbo etikos išmanymas ir noras padaryti daugiau, nei vien tai, už ką tau moka, yra labai svarbu pradedant karjerą.

– Tai padėtų darbo vietą išlaikyti. O ko reikėtų norint įsidarbinti, ypač pirmą kartą?

– Tam reikia labai gerų komunikacijos įgūdžių – parodykite, kad dėl Jūsų verta rizikuoti. Geriausias būdas įtikinti darbdavį yra aiškiai perteikta praeities patirtis. Aš irgi esu samdęs žmones – tai lyg žirgų lenktynės.

Jie visi atrodo vienodai, bet tu bandai išsirinkti laimėtoją. Todėl tyrinėji įrašus apie jų praeities laimėjimus – tikėtina, kad tie, kuriems gerai sekėsi praeityje, bus sėkmingi ir ateityje. Net ieškant pirmojo darbo, reikia turėti patirčių, kurias pamatęs samdantysis pasakytų „Statau už tave“. Jei turi pasiekimų sąrašą, už tave statyti lengviau. Parodyk, kad ne tik sėdėjai paskaitose, bet tobulinaisi ir už universiteto auditorijos ribų.

– Kokią svarbą ieškant darbo turi gyvenimo aprašymas?

– Gyvenimo aprašymas yra lyg žmogaus gyvenimo nuotrauka. Geriau, kai jis telpa viename puslapyje, nes tai priverčia apibūdinti save labai glaustai. Jį sudaro dvi dalys – išsilavinimas ir patirtis. Išsilavinimą turi beveik visi ir ta dalis pas visus atrodo labai panašiai. O patirtis yra galimybė išsiskirti iš kitų. Jei neturite patirties, susijusios su ieškomu darbu, pasistenkite jos įgyti, antraip bus daug sunkiau rasti darbą.

Išsilavinimą turi beveik visi ir ta dalis pas visus atrodo labai panašiai. O patirtis yra galimybė išsiskirti iš kitų.

– Jūsų nuomone, ką galima padaryti siekiant dar studijų metu įgyti darbui reikalingų įgūdžių?

– Manau, kad visų rūšių praktika yra labai vertinga. Mes studentams siūlome vasaros praktikas, kultūrinius mainus JAV. Studentai visą dieną bendrauja su potencialiais klientais, sužino, kaip amerikiečiai mąsto ir tuo pačiu patys pasidalina lietuviška kultūra. Yra ir kitų vasaros praktikų, pavyzdžiui, mes bendradarbiaujame su Pasaulio lietuvių centru, kuris organizuoja „Work and Travel USA“ programas.

Siūlomi įvairūs darbai, ne tik pardavimuose, o šios tarptautinės patirtys yra labai svarbios. Tarp kitų puikių galimybių – savanoriška pagalba dėstytojams tyrimuose ar projektuose, papildomas darbas. Tuo pačiu išmoksti ir geriau išnaudoti laiką, nes turi ir dirbti, ir mokytis, bendrauti.

Savanoriškas prezentacijų pristatymas paskaitose irgi labai naudingas. Dauguma studentų nemėgsta viešai kalbėti, todėl aš juos mokau, kad kai dėstytojui reikia savanorio, jie pakeltų ranką, net jei jaudinasi – tai reiškia, kad jie pasiryžę imtis iniciatyvos. Itin vertinga patirtis studentui – vadovavimas, pavyzdžiui, studentiškai organizacijai ar akademiniam klubui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas