„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Ką daryti su sena buitine technika ir elektronika?

Ką darote su sena ir nebenaudojama elektronika, buitinė technika? Deja, išgirdęs šį atrodytų paprastą klausimą dažnas pasimestų ir nežinotų ką atsakyti.
Kol kas dar ne visi šalies gyventojai žino, kad seną ir jiems nereikalingą buitinę techniką EEPA nemokamai išveža iš jų namų.
Kol kas dar ne visi šalies gyventojai žino, kad seną ir jiems nereikalingą buitinę techniką EEPA nemokamai išveža iš jų namų. / AM nuotr.

Su šiomis atliekomis elgiamasi įvairiai. Dažnas jas drauge su kitomis atliekomis išmeta į komunalinių atliekų konteinerius, kaupia garažuose ar namuose, o kartais tiesiog palieka gatvėje ar miškuose. Tai kenkia ne tik aplinkai, bet ir sveikatai.

Kad situacija pasikeistų ir gyventojai taptų sąmoningi, Aplinkos ministerija jau kelis metus ES fondų lėšomis finansuoja ir skatina aplinkosauginio švietimo projektų įgyvendinimą.

Specialūs konteineriai – lemputėms

Ką daryti perdegus lemputei, atrodo žino kiekvienas – reikia nusipirkti naują. O kad einant į parduotuvę verta pasiimti ir seną, pagalvoja retas. Ne tam, kad būtų galima palyginti modelį ar spalvą, o tam, kad lemputė būtų tvarkingai išmesta į specialų konteinerį, o po to perdirbta.

Smuki elektros ir elektroninė įranga, taip pat baterijos, lemputės surenkamos specialiose spalvoto medžio logotipu pažymėtose vietose, kurios yra įsikūrusios automobilių aikštelėse, parduotuvėse. Surinkimo punktai veikia visoje Lietuvoje, tad nebus sunku juos rasti šalia vietos, kurioje gana dažnai lankotės.

Elektros ir elektroninės įrangos gamintojų ir importuotojų asociacijos (EEPA) direktorius Giedrius Mikulskas teigia, kad gyventojai nors ir naudojasi minėtomis spalvoto medžio logotipu pažymėtomis aikštelėmis, punktais, tačiau tai daro neaktyviai. Visuomenei vis dar trūksta sąmoningumo, o gal ir informacijos, ypač tvarkant smulkesnes elektros prietaisų atliekas.

Nemokamos paslaugos

O ką daryti su senu, neveikiančiu ar tiesiog nebereikalingu televizoriumi, virykle? Sprendimas šioje situacijoje labai paprastas, tereikia išsikviesti atitinkamas tarnybas, kurios nemokamai atvažiuos į namus ir išveš nebereikalingą stambiagabaritę buitinę techniką.

Kodėl negalima jų vežti į paprastus sąvartynus arba atiduoti išardyti į netoliese esantį garažą? Netinkamai ardomi arba irdami šie prietaisai išskiria pavojingas medžiagas. Pavyzdžiui, sunkiuosius metalus, ozono sluoksnį ardančias dujas, gyvsidabrį. šviną, kadmį ir t.t. Pastarieji itin žalingi ir sveikatai: švinas gali pažeisti nervų sistemą, o kadmis – smegenis, gyvsidabris užteršia dirvožemį ir vandens telkinius, kuriais naudojasi žmonės. 
 
Visuomenės informavimas

Žinoma, gyventojų įpročiai nepasikeis per dieną, tačiau specialistai pastebi, kad šviečiant ir nuolatos primenant apie aplinkos apsaugą ir nebenaudojamos įrangos utilizavimą, gyventojų nuostatos ir elgesys keičiasi. Šiam tikslui pasiekti pasitelkiama daugybė priemonių – organizuojami renginiai, dalinama informacinė medžiaga, kuriami ir rodomi įvairūs filmukai, organizuojamos akcijos ir t.t. Gavusi paramą iš Europos regioninės plėtros fondo pagal 2007–2013 m. Sanglaudos skatinimo veiksmų programos priemonę „Visuomenės informavimo ir švietimo apie aplinką priemonių įgyvendinimas“ EEPA vykdė visuomenės informavimo kampaniją, kurios metu buvo sukurti ir per televiziją transliuoti edukaciniai vaizdo klipai. Pasak G. Mikulsko, visose informacinės kampanijos žinutėse buvo įgyvendinti trys pagrindiniai informaciniai tikslai: kad gyventojai žinotų apie senos elektros įrangos ir baterijų keliamą grėsmę aplinkai, kaip su ja elgtis ir kur konkrečiai ją galima priduoti.

Aplinkos ministerija www.am.lt ir ES struktūrinė parama www.esparama.lt.

ES logo
 

 

 

 

 

 

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų