„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kabelinių televizijų asociacija dėl TEO ir „Omnitel“ sandorio kreipėsi į Konkurencijos tarybą

Lietuvos kabelinių televizijų asociacija (LKTA) kreipėsi Į Konkurencijos tarybą dėl planuojamo TEO ir „Omnitel“ sandorio, rašoma asociacijos pranešime. Spalio pradžioje buvo išplatinta žinia, kad TEO ketina įsigyti 100 proc. „Omnitel“ akcijų. Taip įmonės tikisi suvienyti jėgas ir galimybes siūlyti naujų jungtinių plačiajuosčio ir mobiliojo ryšio, interneto, televizijos bei IT paslaugų.
„Omnitel“ ir „Teo“ vadovų spaudos konferencija
„Omnitel“ ir „Teo“ vadovų spaudos konferencija / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.
Temos: 1 „Telia“

Anot „Verslo žinių“, bendrovių „Teo“ ir „Omnitel“ sujungimas – jau kurį laiką verslo padangėje sklandanti idėja, kurią dar pakaitino šių įmonių pagrindinės akcininkės „TeliaSoneros“ atstovų pareiškimai. Analitikai šį sandorį dar 2013 m. laikė realiu ir sakė, kad jis taptų vienu didžiausių susijungimų Lietuvos verslo istorijoje.

Nors TEO vadovai tikina, kad šiam sandoriui nereikalingas Konkurencijos tarybos  leidimas, rinka mano kitaip.

TEO faktiškai perėmus „Omnitel“, jau vien plačiajuosčio interneto prieigos paslaugų TEO užimama rinkos dalis išaugtų iki 48,8 proc., – aiškino J.Jurelionis.

„Svarbu, kad dar 2002 metais Konkurencijos taryba, suteikdama leidimą, pabrėžė griežtai kai kurias sąlygas, kur dėl koncentracijos jų padėtis yra dominuojanti – tai tinklų sujungimai, interneto rinkos. Turi būti aiški kaštų apskaita, kitų rinkos žaidėjų nediskriminavimas. Dabar tikriausiai dar griežčiau visų šitų reikalavimų turėtų būti laikomasi ir atsakingos institucijos tai turėtų labai griežtai prižiūrėti, kadangi kai jau praktiškai veikiama kaip viena įmonė, sujungiant paslaugas į vieną kainą, gali būti visokių galimybių įžvelgiama daugiau“, – agentūrai BNS teigė „Bitė Lietuvos“ rinkodaros direktorius Pranas Kuisys.

Dviejų reikšmingą rinkos dalį užimančių įmonių susivienijime pavojų įžvelgia ir kabelinės televizijos operatoriai. LKTA direktoriaus Juozo Jurelionio nuomone, dviejų didelę rinkos galią turinčių ūkio subjektų faktinis sujungimas reikšmingai paveiks susijusias elektroninių ryšių paslaugų rinkas ir gali sukelti rimtų konkurencijos problemų.

„Besivienijančių bendrovių vadovai pabrėžia, jog suvienytos abiejų įmonių pajėgos sustiprins pozicijas rinkoje išnaudojant sinergiją ir sukuriant unikalų paslaugų portfelį. Suprantame, jog inovacijos bei nauji paslaugų teikimo modeliai yra neatsiejama ir būtina technologijų bei komunikacijų sektoriaus savybė. Visgi, atsižvelgiant tiek į TEO, tiek į „Omnitel“ užimamas atitinkamų rinkų dalis, kurios yra reikšmingos, paslaugų integracija bei susiejimas gali sukelti rimtų konkurencijos problemų. TEO faktiškai perėmus „Omnitel“, jau vien plačiajuosčio interneto prieigos paslaugų TEO užimama rinkos dalis išaugtų iki 48,8 proc., taip vienareikšmiškai sustiprinant jau ir dabar TEO turimą rinkos galią“, – teigia J.Jurelionis.

2003 m. Konkurencijos taryba leido „TeliaSonera“ per dukterinę įmonę „Amber Mobile Teleholding AB” vykdyti koncentraciją, įsigyjant iki 90 proc. „Omnitel“ akcijų, su sąlyga, jog „Omnitel“ negali būti reorganizuojamas prijungimo ar sujungimo būdu su „Lietuvos telekomu“ (šiuo metu – TEO) ar kuriuo nors kitu „TeliaSonera“ tiesiogiai ar netiesiogiai kontroliuojamu ūkio subjektu, apie tai iš anksto Konkurencijos įstatymo nustatyta tvarka ir terminais nepranešus Konkurencijos tarybai ir tokiam koncentracijos veiksmui negavus Konkurencijos tarybos leidimo.

Be to, LKTA nuomone, jau ir dabar TEO pastaruoju laiku  atliekami veiksmai, ypač kiek tai susiję su valdomos infrastruktūros nuoma, vertintini kaip pasinaudojimas rinkos galia bei galimas piktnaudžiavimas dominuojančia padėtimi.

Nuo 2016-01-01 TEO esą vienašališkai kelia infrastruktūros nuomos kainas, kartu panaikinant nuolaidas daug požeminių kabelių kanalų nuomojančioms įmonėms.

Atsižvelgiant į tai, kad TEO kartu yra tiesioginis šių įmonių konkurentas teikiant televizijos ir interneto paslaugas, vienašališkas kainų pakėlimas bei nuolaidų panaikinimas yra tiesioginė konkurentų sąnaudų didinimo forma, bloginanti jų konkurencinę padėtį rinkoje.

„TEO savo veikloje nėra aiškiai atskyrusi didmenines bei mažmenines paslaugas teikiančių skyrių, todėl yra galimas keitimasis informacija įmonės viduje apie konkurentų, užsakančių požeminių kabelių kanalų nuomą, komercinius ketinimus bei planuojamą ir vykdomą tinklų plėtrą. Konsolidavus TEO ir Omnitel turimas elektroninių ryšių infrastruktūras, piktnaudžiavimo grėsmė gali dar labiau padidėti“, – rašoma pranešime.

Įvertinusi galimas grėsmes, LKTA  2015-10-14 kreipėsi į Konkurencijos tarybą, prašydama ištirti ir įvertinti, ar „TeliaSonera“ laikosi jai nustatytų įpareigojimų ir, nustačius atitinkamas aplinkybes, pradėti tyrimą dėl Konkurencijos įstatymo pažeidimo bei įpareigoti „TeliaSonera“ pateikti visus su planuojamu sandoriu susijusius dokumentus ir įvertinti sandorį koncentracijų kontrolės instituto kontekste.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs