Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Klaipėdos uostas pradeda detalią emisijų stebėseną

Klaipėdos uoste bus fiksuojamos laivų, technikos ir transporto išskiriamos emisijos. Sutartis dėl programinės įrangos, apskaičiuosiančios ir vizualiai pateiksiančios šiuos duomenis, nuomos pasirašyta su Suomijos įmone „Gisgro“.
Klaipėdos uostas
Klaipėdos uostas / Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos nuotr.

„Klaipėdos uostas nuosekliai siekia tvarumo tikslų, o emisijų stebėsenos sistema yra dar vienas reikšmingas žingsnis šia kryptimi. Stebėdami ir analizuodami duomenis, galėsime ieškoti veiksmingiausių priemonių, kurios padės mažinti neigiamą poveikį aplinkai bei užtikrinti, kad Klaipėdos uostas taptų vienu žaliausių ir pažangiausių transporto ir logistikos mazgų Europoje“, – teigė Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos generalinis direktorius Algis Latakas.

Suomijos įmonei „Gisgro“ priklausanti programinė įranga, naudodama įvairias sistemas ir duomenis, pagal Europos aplinkos apsaugos agentūros apskaitos metodiką apskaičiuos Klaipėdos uoste viešėjusių laivų, dirbančios technikos ir transporto išskiriamas emisijas nuo 2023 iki 2026 metų. Duomenys bus atvaizduojami sukuriant vizualizacijas, kurios taip pat bus pateikiamos visuomenei.

Bus tiriami anglies monoksidai, azoto oksidai, sieros dioksidas, kietosios dalelės ir kitos emisijos. Stebėsena apims ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) kiekio matavimus, kuriuos Klaipėdos uostas įsipareigoja vykdyti pagal šiemet jam suteiktą PERS (Port Environmental Review System) sertifikatą. Šių duomenų apskaitą atlikti įpareigoja ir įmonių informacijos apie tvarumą teikimo direktyva.

Uosto direkcija jau yra gavusi europinį finansavimą elektros tiekimo nuo kranto infrastruktūros diegimui uoste, netrukus bus pradėtas įgyvendinti žaliojo vandenilio gamybos ir tiekimo projektas, įmonė taip pat stato tris aplinkai draugiškus laivus, o uoste veikiančios krovos ir laivų statybos bei remonto įmonės kasmet investuoja į tvaresnius ir aplinkai draugiškesnius sprendimus. Atliekant stebėseną, bus galima fiksuoti, kaip šių priemonių diegimas atliepia uosto tikslus mažinti poveikį aplinkai. Taip pat bus galima daryti duomenimis pagrįstas išvadas, kurios priemonės veikia, kurias reikia tobulinti, kurios sritys išlieka probleminėmis. Ši sistema padės Klaipėdos uostui dar labiau priartėti prie tvaraus veiklos modelio.

Ši prenumeruojama programinė įranga, skaičiuosianti laivų, technikos ir transporto išskiriamas emisijas per 2023–2026 metų laikotarpį, Uosto direkcijai iš viso kainuos 68 tūkstančius eurų, neskaičiuojant PVM.

„Gisgro“ yra Suomijos įmonė, besispecializuojanti skaitmeniniuose sprendimuose, skirtuose uostų valdymui. Įmonė savo klientams teikia informacines sistemas, padedančias efektyviau valdyti infrastruktūrą, užtikrinti saugumo valdymą, aplinkos apsaugą, optimizuoti kasdienes operacijas. Įmonė turi emisijų skaičiavimo uostuose patirties.

Panašiai laivų, technikos ir transporto emisijos Klaipėdos uoste skaičiuotos ir vertintos 2022-aisiais. Tais metais Klaipėdos uosto veiklos ir laivybos emisijų į aplinką duomenis vertino Klaipėdos universiteto mokslininkai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai