Pas pastaruosius kelerius metus susitraukė „Mars“ ir „Snickers“ batonėliai, pakuotė „Quality Street“ susitraukė nuo kilogramo iki 820 gramų, 6 vienetų „Cadbury’s Creme Eggs“ susitraukė iki 5. Gamintojai mažina didelių pakuočių svorius, bet kainos nemažina, kad padidintų pajams ir sumažintų išlaidas, aiškino „Euromonitor“ analitikas Jackas Skelly.
„Kainos kyla, o pelno maržos traukiasi“, - FT cituoja analitiką.
Šokolado sudėtinių dalių, tarp kurių – kakavos sviestas, kakavos pudra, išrūgos, sviestas ir nenugriebto pieno milteliai, kainų indeksas per metus pabrango 40 proc. Šokolado kaina kyla nuo pat 2013 metų dėl baimės, kad El Ninjo (necikliškas Ramiojo vandenyno ekvatorinės dalies vandenyno srovių pasikeitimas) pakenks kakavos derliui Vakarų Afrikoje. Tiesa, šiemet didžiausias klausimas – kodėl šokolado kaina kaina, pakuotės traukiasi, nors kakavos kaina visus metus mažėja.
Atsakymas – kakavos sviestas. Jis gaminamas iš kakavos pupelių ir kitų ingredientų, pavyzdžiui, cukraus ir nenugriebto pieno miltelių, kurių kainos augo daugiau nei 50 proc. dėl mažesnės produkto pasiūlos.
Kakavos sviesto kainos šiemet augo 40 proc., nepaisant 26 proc. šiemet sumažėjusios kakavos kainos. Geresnio oro prognozės lėmė kakavos pupelių išpardavimą.
Šokolado pramonė šiemet dėl kakavos sviesto tiesiog pešasi – prastas oras lėmė per mažą kakavos pupelių pasiūlą, o jų paklausa buvo didelė ir dėl padidėjusių perdirbimo pajėgumų. Didžiausia Europos kakavos apdirbimo gamykla susidūrė su trumpalaikiais sunkumais dėl pinigų srautų, o tai lėmė didelį kakavos svieto trūkumą tarp vietos šokolado gamintojų.
Praėjusią savaitę būta ženklų, kad kakavos sviesto rinka stabilizuojasi. Kainos kitų metų sausiui-kovui sumažėjo maždaug trečdaliu. Tikimasi, kad dėl gero oro šiųmetis derlius bus geras, prognozuojamas 218 tūkst. tonų kakavos pupelių perteklius.
Tačiau, net ir kainoms pakritus, tai nereiškia, kad šokolado produktų porcijos vėl bus padidintos, mano analitikai.