120 darbuotojų turintis šeimos verslas iki koronaviruso pandemijos gamino plastikinę tarą bei PET taros pūtimo mašinas „Flex Blow“. Apie 90 proc. produkcijos buvo eksportuojama, daugiausia į JAV.
„Mūsų pagrindinė veikla – plastikinės taros gamyba, įrenginių plastikinei tarai gamyba. Būtent dėl šios srities mes ir pajėgėm išplėsti savo asortimentą bei pagaminti skydelius“, – teigė bendrovės „Terekas“ vykdomasis direktorius Gintautas Maksvytis.
Prototipą sukūrė per dvi savaites
Prieš kelias savaites bendrovė gavo užklausą iš partnerių Švedijoje, ar būtų galima sukurti apsauginių skydelių. Kartu su partneriais buvo sukurtas visus tenkinęs dizainas.
„Sutarėme, kad mes tokius skydelius galėsime tiekti ir Lietuvai. Šią savaitę išsiuntinėsime pasiūlymus potencialiems klientams – Sveikatos apsaugos ministerijai, prekybos centrams“, – paaiškino kretingiškis.
Skydeliai, lanksčiai apgaubiantys veidą, pagaminti iš skaidrinto PET, kuris paprastai naudojamas brangesniems kosmetikos buteliukams gaminti.
„Tai, kad sugebėjome sukurti gaminį per 2 savaites, skamba neįtikėtinai. Tačiau tai pavyko padaryti mūsų darbuotojų, kurie neskaičiavo savo darbo valandų ir skyrė tam visas savo jėgas, dėka“, – aiškino G.Maksvytis. „Tereko“ darbuotojus konsultavo ir aukštųjų technologijų specialistai iš kitų šalių, prisidėjo ir Klaipėdos universiteto rektorius Artūras Razbadauskas.
„Tereko“ bendrovė paskaičiavo, kad skydelio, kurį klientas turės išsipjauti ir išsilankstyti pats, kaina turėtų siekti apie 50 ct. Jau paruošto dėvėjimui skydelio kaina siektų apie 2 eurus.
„Lietuvoje esame vieninteliai pajėgūs tokius pagaminti. Yra gaminantys 3D spausdintuvais, tačiau jų pajėgumai yra visai kitokie, todėl ir kaina beveik 10 kartų didesnė, negu galėtume pasiūlyti mes. Per dieną, skaičiuojame, galėtume pagaminti apie 100 tūkst. vienetų tokių skydelių. Esame pajėgūs patenkinti visų Baltijos šalių poreikį“, – vardijo pašnekovas.
Saugumas bendrovėje – pagal italų pavyzdį
G.Maksvyčio tikinimu, rinka – lyg popieriaus lapas. Šiuo metu žemyn nusviro vadinamųjų nebūtinųjų prekių, tokių kaip kosmetikos, pakuočių, gamybos rodikliai. Tačiau smarkiai išaugo muilo, dezinfekcinių, apsaugos priemonių gamyba. Kretingoje gaminami ir buteliukai dezinfekciniam skysčiui. Vien pirmąją karantino savaitę čia pagaminta apie 100 tūkst. vienetų 100 ml talpos buteliukų.
„Terekas“ ir toliau dirba savo tempu ir apie darbuotojų skaičiaus mažinimą net nekalbama. „Dar iki karantino paskelbimo šalyje kalbėjomės su partneriais Šiaurės Italijoje. Mums buvo įdomu, kokių saugumo priemonių jie ėmėsi savo gamyklose. Kai ką pritaikėme ir sau“, – aiškino pašnekovas.
Jis pasakojo, kad italai patarė darbą pamainose dar skaidyti į mažesnes grupes. Po kiekvienos žmonių grupės darbo dezinfekuojama aplinka. Skaidymas į grupes padėtų, jei atsirastų užkratas. Tada gamybos procesas nesustotų, darbas galėtų vykti ir toliau, net jei viena darbuotojų grupė turėtų izoliuotis ar gydytis.
Gamykloje ribojamas ir kontaktas su išore: pavyzdžiui, siuntiniai paliekami specialiose dėžėse prie vartų. Vengiama bet kokio kontakto su išore, pašaliniai griežtai neįleidžiami.