Prokuratūros tyrimas, atskleidęs, kad aplinkosaugines vertybes deklaravusi įmonė „Grigeo Klaipėda“ tikriausiai slapta išleisdavo nevalytas nuotekas į Kuršių marias, šokiravo tiek visuomenę, tiek verslo pasaulį.
Ekspertai svarsto, kad įmonė tokiu būdu galėjo taupyti lėšas. Tad kokio dydžio sumos galėjo paskatinti įmonę imtis tokių drastiškų priemonių kaip Kuršių marių teršimas?
Kaip 15min sakė „Klaipėdos vanduo“ vadovas Alenas Gumuliauskas, išleisti nuotekas per centralizuotą nuotekų tvarkymo sistemą įmonei „Grigeo Klaipėda“ būtų kainavę 1,5 mln. eurų per metus.
„Lapkritį „Grigeo Klaipėda“ buvo prisijungusi dešimčiai dienų prie „Klaipėdos vandeniui“ priklausančių tinklų, nes tvarkė savo įrenginius. Už šį laikotarpį įmonė sumokėjo 42 tūkst. eurų, tad per metus jai būtų kainavę 1,5 milijono eurų“, – tvirtino A.Gumuliauskas.
Jis pridūrė, kad per parą „Grigeo Klaipėda“ išleidžia 2,5 tūkst. kubinių metrų nuotekų.
Antradienį įmonė kreipėsi į bendrovę „Klaipėdos vanduo“ su prašymu skubiai priimti gamybines nuotekas iki sausio 14 dienos.
Pasak A.Gumuliausko, „Grigeo Klaipėda“ iki šiol nesijungė prie įmonės „Klaipėdos vanduo“ tinklų, teigdama, kad jiems pigiau valytis patiems.
„Įmonė „Grigeo Klaipėda“ turi valymo tinklus daugiau nei trisdešimt metų. Kiek žinau iš istorijos, buvo diskusija su šia įmone, ar jie nenorėtų prisijungti prie mūsų tinklų. Jie atsakydavo, kad jiems pigiau valytis patiems“, – sakė A.Gumuliauskas.
Žala aplinkai gali siekti 60 mln. eurų
Tiesa, kaip paaiškėjo, įmonė nevalytas nuotekas galėjo tiesiog išleisti į Kuršių marias.
Pasak prokuroro Juozo Syko, preliminariais duomenimis, tebuvo išvaloma tik keli procentai nuotekų, didžioji dauguma į Kuršių marias keliaudavo nevalytos. Pirminiai surinkti duomenys leidžia manyti, kad įrenginiai, kuriais buvo apeinamas nuotekų valymas, buvo sumontuoti tyčia.
Aplinkos apsaugos ministras Kęstutis Mažeika BNS sakė, kad žala gamtai dėl į Kuršių marias leistų nevalytų nuotekų gali siekti 60 mln. eurų.
„Vertinant pagal įstatymus, senatis yra penkeri metai, tai iki penkerių metų gali būti skaičiuojama žala. Jeigu per metus 12–13 mln. eurų, pagal tokius kiekius, kokie buvo, žala gali būti apie 60 mln. eurų“, – teigė ministras.
Kilus skandalui dėl „Grigeo Klaipėda“ veiksmų, motininės įmonės „Grigeo“ akcijos biržoje antradienį nukrito 9,3 proc., o biržos operatorė priėmė sprendimą sustabdyti prekybą AB „Grigeo“ akcijomis.