Spaudos laisvės suvaržymai egzistuoja, kai kurie informacijos šaltiniai yra uždrausti arba laikinai uždraudžiamas priėjimas prie jų interneto svetainės. Pastaruoju metu keletas svetainių buvo suspenduotos dėl „neteisingo“ įvykių aprašymo, susijusio su Malaizijos premjerą lydinčiais skandalais.
– Malaizija – toli gražu ne populiariausia šalis investicijoms iš Lietuvos. Ar pažįstate su darbo reikalais čia atvykusių tautiečių?
– Kvala Lumpūre gyvena iki 50 lietuvaičių. Lietuviško kapitalo įmonių, įsikūrusių čia, be „FL Technics“, mano žiniomis nėra, tačiau galiu ir klysti, nes aktyviai tautiečių bendruomenės veikloje nedalyvauju. Dauguma esančių lietuvių dirba užsienio bendrovėse arba yra sukūrę šeimas su užsieniečiais, dirbančiais Malaizijoje.
Kvala Lumpūre gyvena iki 50 lietuvaičių.
Dažniausi keliautojai lietuviai, su kuriais tenka susidurti, yra mano draugai, pasinaudoję kvietimu atvykti ir aplankyti Pietryčių Aziją.
Malaizija yra puiki starto stotelė kelionėms po Pietryčių Aziją dėl ypač gerai išvystyto skrydžių tinklo – galimi tiesioginiai skrydžiai beveik į visas žymias turistines vietas kelis kartus per dieną.
– Koks yra jūsų laisvalaikis? Ar musulmoniškoje šalyje netenka penktadieninio alaus bokalo iškeisti į ką nors kita?
– Visų pirma verta paminėti, jog Malaizijoje tik 62 proc. gyventojų yra musulmonai. Be to, Kvala Lumpūras yra labai pasaulietiškas miestas, kuriame yra daug naftos sektoriuje dirbančių užsieniečių.
Alaus bokalo kaina miesto centre gali siekti 7 eurus, nes alkoholiui Malaizijoje taikomi drakoniški mokesčiai.
Penktadienio alui su draugais vietų pasirinkimas didelis, nes jei yra paklausa, tai atsiranda ir pasiūla. Tiesa, alaus bokalo kaina miesto centre gali siekti 7 eurus, nes alkoholiui Malaizijoje taikomi drakoniški mokesčiai.
Pastaruoju metu alų stengiuosi iškeisti į skvošo raketę, tačiau yra kur pasitempti sportinėje etikoje – kartais po skvošo sesijos alaus bokalas atsiduria rankoje nuplauti sporto vargus.
Kaip jau minėjau, Kvala Lumpūras yra ideali vieta poilsinių kelionių startui ir Pietryčių Azijos pažinimui. Visi objektai pasiekiami poros valandų tiesioginiu skrydžiu, todėl stengiuosi bent kartą per mėnesį aplankyti naują miestą ar salą.
– Diskusijos apie islamą tiek Lietuvoje, tiek kitose Europos šalyse pastaruoju metu ypač aktyvios, dauguma lietuvių į musulmonus žvelgia su nepasitikėjimu. Ar pasikeitė jūsų paties požiūris į islamo išpažinėjus gyvenant ir dirbant Malaizijoje?
– Dauguma lietuvių, kuriuos pažįstu, į musulmonus žvelgia lygiai taip pat kaip į krikščionis ar kitos religijos išpažinėjus. Svarbiausia – pats žmogus, jo asmenybė. Todėl mano požiūris niekaip nepasikeitė.
Norėčiau pridurti, kad Malaizija pripažįsta visišką religijos laisvę, todėl atmosfera Kvala Lumpūre labai pasaulietiška.
Gyvendamas Malaizijoje daugiau pažinau musulmonišką kultūrą, tradicijas bei kasdienybę.
Vieni dalykai priimtini labiau, kiti mažiau, tačiau esu svečias kitoje kultūroje, kurią priimu tokią, kokia ji yra, ir ją gerbiu.
Norėčiau pridurti, kad Malaizija pripažįsta visišką religijos laisvę, todėl atmosfera Kvala Lumpūre labai pasaulietiška, netgi norisi įsprausti žodį „vakarietiška“.
– Kokie vietinių gyventojų bruožai tiek darbe, tiek už jo ribų jus labiausiai erzina, o kuriuos iš jų norėtumėte perkelti į lietuvių mentalitetą?
– Vis negaliu įprasti, jog ryte biure prie lifto susidaro eilės, nes vyksta „kiekvienas už save“ tipo kova ir azijietiškas mandagumas yra laikinai pamirštamas. Į Lietuvą parvežčiau ir sau įsidėčiau daugiau atvirumo, žmogiško šiltumo, paprastumo, pozityvumo.