LAT praėjusią savaitę panaikino Lietuvos apeliacinio teismo šių metų sausį priimtą sprendimą – tuomet teismas leido vykdyti Belgrado arbitražo 2012 metų sprendimą, pagal kurį bendrovės turėjo sumokėti baudą.
„Byla Lietuvai ypač svarbi dėl ginčo pobūdžio ir laimėjimo prieš Rusijos
gigantės „Gazprom“ įtakos sferoje esančią įmonę „HIP-Azotara“, nuo kurios privatizavimo ir kilo šis ginčas“, – pranešė „Arvi ir Ko“.
LAT teigimu, Serbijos arbitražo nurodyta sumokėti suma buvo skirta nubausti įmones, o ne atlyginti iš anksto numatytus ar realiai patirtus nuostolius.
„Serbijos arbitražo sprendimo pripažinimas ir leidimas jį vykdyti Lietuvos Respublikoje reikštų teisinės situacijos, blogesnės (...) už tą, kurią Konstitucinis Teismas (...) pripažino kaip prieštaraujančią Konstitucijai, sukūrimą“, – rašoma nutartyje.
Serbijos privatizavimo agentūra 2006 metais už 13,1 mln. eurų trijų įmonių konsorciumui pardavė įmonę „HIP-Azotara“, į kurią jos vėliau investavo 4,75 mln. eurų. Tačiau dėl sutarties pažeidimo 2009 metais agentūra nutraukė gamyklos pirkimo-pardavimo sutartį ir susigrąžino „Azotarą“, investuotojams negrąžinusi nei pinigų, nei investicijų.
„Toks teisinio reguliavimo modelis, pagal kurį valstybė, nutraukdama privatizavimo sutartį, ne tik atsiima privatizavimo objektą, bet ir pasilieka sau 100 proc. už jį sumokėtos kainos bei investuotojo investuotas lėšas turtui pagerinti (...), pripažintas prieštaraujančiu Konstitucijai“, – rašoma nutartyje.
Serbijos privatizavimo agentūra kaltino konsorciumą, kad šis be jos sutikimo už 32,5 mln. eurų neįvardijamam Rusijos pirkėjui pardavė nebaigtą statyti karbamido gamybos cechą, arba 10,9 proc. „HIP-Azotara“ turto vertės. Pagal privatizavimo sutartį naujieji savininkai be agentūros leidimo galėjo parduoti iki 5 proc. vertės turto.
Už tai agentūra konsorciumą įpareigojo sumokėti apie 10 mln. eurų – skirtumą tarp parduoto turto balansinės vertės (10,9 proc.) ir leidžiamos 5 proc. vertės – nuostoliams kompensuoti, tačiau iki 2008 metų pabaigos pervedus tik dalį pinigų, agentūra nutraukė sutartį ir skyrė gamyklos pirkėjams 3,275 mln. eurų baudą.
2012 metų balandį priimtu Serbijos prekybos ir pramonės rūmų (arbitražo) sprendimu, konsorciumas agentūrai privalėjo sumokėti 3,275 mln. eurų baudą ir 2,25 proc. palūkanų.
Serbijos agentūros bei pagrindinės įmonės kreditorės – valstybinės dujų įmonės „Srbijagas“ sprendimu 2011 metų gruodį „HIP-Azotara“ buvo inicijuotas bankrotas.