Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) trečiadienį patenkino „Consilium optimum“ skundą ir panaikino žemesnės instacijos teismų 2021 ir 2022 metais priimtus sprendimus.
„Consilium optimum“ ir „Telia Lietuva“ 2018 metais sudarė didmeninės plačiajuosčio ryšio prieigos paslaugų sutartį. Nuo 2020 metų sausio 1 dienos įsigaliojo Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) įsakymas, kuriuo buvo uždrausta „Telia Lietuvai“ nustatyti kainas pagal gavėjo tipą, dėl to nebebuvo galima mokėti sutartyje nustatytos kainos.
„Telia“ nusprendė nebevykdyti sutarties ir pasiūlė pasirašyti naują, tačiau „Consilium optimum“ kreipėsi į teismą prašydama įpareigoti „Telia Lietuvą“ tinkamai vykdyti sutartį ir teikti didmeninę plačiajuosčio ryšio prieigą.
LAT nurodė, kad sutartyje atsirado spraga, kuri gali būti užpildyta taikant „Consilium optimum“ tokias kainas, kurias kiti „Telia Lietuvos“ analogiškų paslaugų gavėjai moka už tokias paslaugas.
„Šalių sutartis laikytina viešąja sutartimi, ji nėra nutraukta ar pakeista, o dėl kompetentingos valstybės institucijos sprendimo pripažinta nevykdytina jos sąlyga dėl ieškovei taikomų kainų nėra esminė. Remiantis sutarties privalomumo principu nėra pagrindo taikyti (...) išimtį, taigi, ieškovė turi teisę reikalauti vykdyti sudarytą sutartį natūra, o atsakovė neturi teisės šios prievolės nevykdyti“, – pranešė teismas.
Žemesnės instancijos teismai nurodė, kad „Telia Lietuva“, siekdama įgyvendinti RRT įsakymą, turėjo inicijuoti galiojančios sutarties sąlygų pakeitimą, o ne siūlyti pasirašyti naują sutartį.
Teismai nurodė, kad reikalavimas įpareigoti „Telia Lietuvą“ vykdyti galiojančią sutartį negali būti tenkinamas, nes būtų paneigti įpareigojimai, susiję su paslaugų kainodaros bei taikomos nuolaidų sistemos neteisėtumu.