Liberalas skundžia 15 mln. eurų baudas verslui skyrusius aplinkosaugininkus

Antikorupcijos komisija ir Aplinkos ministerija prašomos aiškintis, ar Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento (VRAAD) vadovybė neviršijo įgaliojimų priimdama sprendimus naikinti pakuočių sutvarkymą pagrindžiančias pažymas, kurias išrašė bankrutuojanti Vilniaus atliekų tvarkymo bendrovė „Metrail“.
Vilius Šapoka ir Eugenijus Gentvilas
Simonas Gentvilas / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Seimo narys liberalas Simonas Gentvilas nori sužinoti, ar VRAAD vadovas Marius Švaikauskas tinkamai atliko savo tarnybines pareigas ir ar neviršijo įgaliojimų, kurie galimai „sudarė sąlygas korupcijos apraiškoms“.

Pasak S.Gentvilo, dėl galimai netinkamai vykdomų „Metrail“ prekinių pakuočių tvarkymo Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyboje ir Vilniaus apygardos prokuratūroje pradėtas ikiteisminis tyrimas, kuris dar nebaigtas. Tačiau VRAAD, direktorius, anot parlamentaro, panaikino pakuočių sutvarkymą patvirtinančias pažymas 1,8 tūkst. Lietuvos įmonių ir joms išsiuntė mokestinius nurodymus už aplinkos teršimą 2013–2015 metais, kurie yra 25 kartus didesni už jau apmokėtą įmonių atliekų tvarkymą.

S.Gentvilo teigimu, tokie VRAAD direktoriaus sprendimai sukels neigiamas pasekmes Lietuvos gamintojams ir importuotojams – pastarieji vieną kartą jau susimokėję už pakuočių atliekų sutvarkymą, papildomai dar turės susimokėti per 15 mln. eurų taršos mokestį.

„Įsivaizduokite situaciją: pristatote automobilį į autoservisą tepalų pakeitimui. Autoservisas senus tepalus išpila į griovį. Tai nustatę aplinkosaugininkai reikalauja susimokėti 25 kartus didesnes baudas nei tepalų keitimo įkainis. Tačiau to reikalauja jūsų, kaip automobilio savininko. Tokia nesuvokiama situacija susiklostė su metalo pakuočių tvarkymu. Nors metalas yra brangi žaliava ir, priešingai nei tepalai, ją tvarkyti apsimoka, tačiau 1,8 tūkst. įmonių gavo mokestinius pavedimus už tai, kad pati Aplinkos ministerija netinkamai prižiūrėjo licencijuojamą veiklą vykdančią įmonę „Metrail“, – pranešime spaudai teigė S. Gentvilas.

„Tokie VRAAD direktoriaus M.Švaikausko abejotini sprendimai padarė valstybei bei valstybės sektoriui didelę žalą ir diskreditavo valstybės tarnybą“, – pridūrė jis.

Pasak S.Gentvilo, Aplinkos apsaugos agentūra yra patvirtinusi, kad pakuotės atliekų tvarkymą organizuojančių organizacijų veiklos ataskaitos už 2015–2016 metus yra teisingos, o įsipareigojimai, susiję su pakuočių sutvarkymu, yra įvykdyti galutinai bei tinkamai.

Aplinkosaugininkai 2015–2017 metais tikrino bendrovę „Metrail“ ir nustatė, kad ši netinkamai sutvarkė 14,5 tūkst. tonų metalinių ir 500 tonų plastiko pakuočių. Už šį kiekį neteisėtai išrašyti atliekų sutvarkymą įrodantys dokumentai buvo išduoti 1,8 tūkst. įmonių. Įsigiję šiuos dokumentus iš „Metrail“, gamintojai ir importuotojai buvo atleisti nuo mokesčio už aplinkos teršimą pakuotės atliekomis.

Pažymas apie sutvarkytas atliekas „Metrail“ išrašė įvairioms organizacijoms ir viešosioms įstaigoms, į kurias yra susibūrę didieji šalies gamintojai ir importuotojai, pavyzdžiui, viešosios įstaigos „Žaliasis taškas“, Pakuočių tvarkymo organizacija, asociacija EEPA.

2016 metų viduryje Vilniaus aplinkosaugininkai patikrino bendrovę „Metrail“ ir nustatė, kad 2015 metais 5,8 tūkst. metalo pakuočių atliekų ji išvežė Latviją, įmonei „Latvian recycling company“, tačiau pastaroji neperdirba tokių atliekų ir negalėjo išrašyti dokumentų. Šiuo metu Lietuvos teismuose nagrinėjamos kelios bylos, kuriose „Metrail“ yra apskundusi aplinkosaugininkų sprendimus panaikinti jos pažymas apie sutvarkytas atliekas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų