„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Lietuva blokavo Rusijos investicijas į G.Žiemeliui priklausiusią įmonę „Laserpas“

Lietuva užkirto kelią Rusijos holdingui „Sistema“ investuoti į vieną šalies įmonę, anksčiau susijusią su verslininku Gediminu Žiemeliu, nes ja galėjo būti naudojamasi renkant informaciją apie valstybės kartografinius duomenis Rusijos kariuomenei, antradienį paskelbė žvalgyba.
Gediminas Žiemelis
Gediminas Žiemelis / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Valstybės saugumo departamento vadovas Darius Jauniškis žurnalistams patvirtino, kad ši įmonė yra „Laserpas“, anksčiau priklausiusi G.Žiemelio kontroliuojamai aviacijos verslo grupei „Avia Solutions Group“.

"Grėsmė yra labai akivaizdi – jie daro kartografinius žemėlapius, skenuoja ladšaftą, informaciją perduoda į kompiuterius ir 3D formatu perduoda kariškiams. Šie į gautą vaizdą „įdeda“ tankus, simuliatorius ir realiame vaizde atidirbinėja, kaip okupuojama Lietuva. Mūsų galva, tai yra kenkėjiška veikla“, – 15min teigė VSD vadovas Darius Jauniškis.

Mėginimai rinkti duomenis

VSD medžiagoje teigiama, kad 2018 metais buvo fiksuotas atvejis, kai įsigijus Lietuvos jurisdikcijoje veikiančią bendrovę galėjo būti mėginama rinkti Rusijos ginkluotosioms pajėgoms reikalingus duomenis.

Grėsmių saugumui sukėlė sandoris, kai dalį geodezijos įmonės „Laserpas“ akcijų įsigijo kompanija, priklausanti holdingui AFK „Sistema“.

Pastarajai vadovauja Rusijos oligarcho Vladimiro Jevtušenkovo , kuris ir valdo holdingą, sūnus Feliksas Jevtušenkovas.

AFK „Sistemą“ konstroliuoja įmonių grupę „Kronštadt“.

Po JAV sankcijų – G.Žiemelio sprendimas

Iki praėjusių metų rugpjūčio pusę „Laserpo“ akcijų valdė Gedimino Žiemelio valdomo koncerno „Avia Solutions Group“ įmonė „SP-35”. Verslininko interesas čia yra natūralus – valdo aviacijos holdingą, o „Laserpas“ užsiima vietovių žvalgymu iš oro, naudoja sraigtasparnius, tačiau praėjusių metų akcijas staiga pardavė.

Kodėl? JAV valstybės departamentas kaip tik praėjusių metų rugpjūtį AFK „Sistema“ įtraukė į kompanijų, kurioms taikomos sankcijos, sąrašą.Oligarchas sankcijų sulaukė už nesankcionuotus veiksmus Rusijos okupuotame Kryme ir Uzbekistane.

Ar G.Žiemelis nusprendė atsikratyti „Laserpo“ akcijų būtent dėl to? „Avia Solutions Group“ susilaiko nuo platesnių komentarų.

„Laserpas“ akcijas pardavėme įmonės vadovybei. 2018 m. rugpjūčio mėnesį. O AFK „Sistema“ praeityje buvo tik finansinis investuotojas, nedalyvavęs operatyvinėje įmonės veikloje“, – teigiama „Avia Solutions Group“ Komunikacijos vadovo Giedriaus Karsoko komentare.

Sako, kad įtaka išlieka

Tačiau VSD vadovas D.Jauniškis sako, kad nors akcijos ir parduotos, tačiau įtaka išlieka.

„Nors akcijas ir pardavė, tačiau įtaka išlieka. Grėsmė yra labai akivaizdi – jie daro kartografinius žemėlapius, skenuoja ladšaftą, informaciją perduoda į kompiuterius ir 3D formatu perduoda kariškiams. Šie į gautą vaizdą „įdeda“ tankus, simuliatorius ir realiame vaizde atidirbinėja, kaip okupuojama Lietuva. Mūsų galva, tai yra kenkėjiška veikla“, – 15min teigė VSD vadovas

Teikė paslaugas ir valstybei

„Laserpas“ teikė paslaugas ir Lietuvos valstybei. Pavyzdžiui, 2016 m. lapkričio 2 dieną pasirašė sutartį su elektros perdavimo sistemos operatoriumi „Litgrid“ dėl oro linijų aeroskenavimo paslaugų. Už 21 tūkstantį eurų „Laserpas“ keturis mėnesius skenavo paviršių ir ieškojo pažeistų vietų šalia elektros linijų – tai yra įprasta šios Vilniuje veikiančios įmonės veikla.

Tačiau VSD mano, kad paviršinės nuotraukos naudojamos ne tik draugiškiems tikslams.

VSD vadovas teigė, kad „Laserpas“ gali dirbti tose šalyse, kuriose tai leidžiama daryti. 15Min žiniomis, „Laserpas“ pastaruoju metu paslaugas teikia ne Lietuvoje.

Bendrovei „Laserpas“ jau kelerius metus vadovauja Mantas Vaskela, buvęs valstybės bendrovės „Lietuvos energija“ Inovacijų skyriaus vadovas. Registrų centro duomenys rodo, kad būtent jo įmonė pernai rugpjūtį įsigijo „Laserpo“ akcijas iš G.Žiemelio aviacijos holdingo.

Šiuo metu M.Vaskela yra išvykęs, todėl komentarams nepasiekiamas.

Įsigijo iš "Avia Solutions Group"

Anot žvalgybos, labai tikėtina, kad nusipirkus Lietuvoje ir kitose ES šalyse veikiančią įmonę „buvo siekiama pasinaudoti ES valstybėje veikiančios įmonės priedanga ir užmaskuoti duomenų Rusijos ginkluotosioms pajėgoms rinkimą“.

„Minėtas veiksmas atitinka Rusijos žvalgybos ir saugumo tarnybų modus operandi, kai veiklai prieš ES šalių nacionalinio saugumo interesus išnaudojamos vietinės įmonės“, – teigiama ataskaitoje.

Dokumente rašoma, kad Rusija siekia surinkti daugiau kartografinių duomenų, kurie leistų efektyviai panaudoti naujas raketų paleidimo sistemas.

Žvalgybos teigimu, holdingo „Sistema“ netiesiogiai įsigyta Lietuvos įmonė dirba nacionaliniam saugumui užtikrinti strategiškai svarbiame ūkio sektoriuje, todėl buvo priimtas sprendimas pripažinti šį investuotoją neatitinkančiu nacionalinio saugumo interesų.

Registrų centro duomenimis, 2017 metų liepą-lapkritį vienintele „Laserpo“ akcininke buvusi „Avia solutions group“ išleido naujų akcijų, kurių dalį perleido Liuksemburge registruotai kompanijai „Sistema Finance“.

Pastarosios savininko Rusijos investicinio holdingo „Sistema“ atstovai šalies naujienų portalui RBK patvirtino iš „Avia solutions group“ įsigiję pusę „Laserpo“ akcijų.

Nuo 2018 metų rugpjūčio „Laserpas“ lygiomis dalimis priklauso „Sistema Finance“ ir M.Vaskelos įmonei „SPV-35“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų