Lietuviai – daugiausiai streso darbe patiriantys Europos Sąjungos gyventojai

Lietuvoje savo darbu nepatenkinti beveik trečdalis gyventojų, o maždaug pusė jų – darbe patiria stresą. Teigiama, kad dėl to žmonės dažniau griebiasi stikliuko. Tačiau visai kitokią išeitį siūlo psichologas Gediminas Navaitis. Pasak jo, jei streso darbe nepavyksta įveikti, tokį darbą reikia paprasčiausiai mesti.
Stresas
Stresas / „Scanpix“ nuotr.

„Jei darbas pradeda naikinti visas kitas galimybes, jei žmogus nebesugeba džiaugtis, ilsėtis, mylėti, tada jam reikia galvoti, ką daryti su savo darbu“, – įsitikinęs G.Navaitis.

Darbe praleidžia daugiau valandų nei kiti europiečiai

Europos Sąjungos (ES) atliekami tyrimai rodo, kad kas antras darbuotojas Lietuvoje kenčia nuo streso darbe. Be to, kas trečias žmogus apskritai yra nepatenkintas savo darbu. Kaip pastebi ekspertai, šie veiksniai mažina darbo našumą, kurio rodikliai Lietuvoje yra mažesni nei Europos Sąjungoje.

Darbo našumas Lietuvoje yra vidutiniškai tris kartus mažesnis nei ES vidurkis. Anot ekspertų, viena iš priežasčių – stresas, patiriamas darbe.

Darbo našumas Lietuvoje yra vidutiniškai tris kartus mažesnis nei ES vidurkis. Anot ekspertų, viena iš priežasčių – stresas, patiriamas darbe.

Pagal šį rodiklį, Lietuva užima pirmą vietą ES. Kaip rodo naujausi tyrimai, dažnas darbuotojas susikaupusį stresą malšina alkoholiu. 

Pasak medikų, tokie žmonės gerokai dažniau tampa priklausomi nei vartojantieji alkoholį dėl kitų priežasčių.

Taip pat skaitykite: Stresas darbe – lietuvių liūdesio ir pesimizmo priežastis

Saikingas alkoholio vartojimas darbe – ne problema?

Higienos instituto Profesinės sveikatos centro atstovė dr. Birutė Pajarskienė, daugelį metų tyrinėjanti stresą darbe, sako, kad jį sukelia darbo reikalavimai, menkos galimybės daryti įtaką darbui, tarpusavio santykiai ir šių veiksnių tarpusavio ryšiai.

„Veiksnių yra daug. Bendrai mes tai linkę vadinti stresu darbe, nesvarbu, kas tai sukelia, kokios yra priežastys, ir tarytum nubraukiame pagrindinį dalyką – streso priežastį, į ką reikėtų koncentruotis“, – mano B.Pajarskienė.

Norint įveikti stresą, galima naudoti įvairias prevencines priemones, bet pati geriausia – dirbti su priežastimi, – B.Pajarskienė. 

Pasak specialistės, norint įveikti stresą, galima naudoti įvairias prevencines priemones, bet pati geriausia – dirbti su priežastimi. B.Pajarskienė pastebi, kad mūsų šalyje esą populiaru šitaip manyti: susinervinai – atsipalaiduok. O vienas iš atsipalaidavimo būdų yra ir alkoholio vartojimas, sako pašnekovė.

„Mūsų vienas tyrimas parodė, kad matematiškai ryšio tarp streso darbe arba stresą sukeliančių veiksnių ir alkoholio vartojimo nėra, mes jo nenustatėme, bet, darydami kokybinį tyrimą, aiškiai matėme“, – tvirtina Higienos instituto Profesinės sveikatos centro atstovė.

„Shuterstock“ nuotr./Bloga nuotaika darbe
„Shuterstock“ nuotr./Bloga nuotaika darbe

Darbui kenkia trejopai

B.Pajarskienės manymu, alkoholio vartojimo problema yra ne problema, jei jis vartojamas saikingai. Anot specialistės, išskiriamos trys su darbu susijusios alkoholio vartojimo kategorijos.

Pirmoji – tai alkoholio vartojimas darbe esant progai, per gimtadienius, valstybines ar kitas šventes. Kai kuriose įstaigose tai esą nerašyta taisyklė – alkoholinių gėrimų tokiais atvejais turi būti. 

Antroji kategorija – kai alkoholis yra būdas atsipalaiduoti. Tačiau tyrimų respondentai, kaip pastebi B.Pajarskienė, labai nenoriai apie tai kalba, dažniausiai – nukreipdami temą visai kita linkme.

„Matėsi, kad tai yra tiesiog labai jautri tema. Jie nukreipdavo pokalbį, pradėdavo kalbėti apie rūkymą arba maisto gaminimą. Tai yra komunikavimo priemonė, atsipalaidavimo būdas“, – teigia specialistė.

Trečia kategorija išgeriančiųjų dėl darbo ar streso, patiriamo darbe, B. Pajarskienės teigimu, jau nesiejama su darbo įstaiga. Tačiau specialistė priduria – galima įžvelgti, kad vis dėlto tai yra įstaigos tradicijų, „kultūros“ pasekmė.

Forsberg, Flickr.com/Net ir mažiausias alkoholio kiekis kenkia mūsų organizmui
Forsberg, Flickr.com/Net ir mažiausias alkoholio kiekis kenkia mūsų organizmui

„Kai kuriems asmenims tai tampa problema, tie asmenys jau yra stigmatizuojami, jiems uždedami gėdos ženklai: jis nesusitvarko, jis negražiai atrodo, jis per daug išgeria. O gal ta problema atsirado būtent darbe ar galbūt darbas prie to prisidėjo?“ – klausia B. Pajarskienė.

G.Navaitis: alkoholis – universali nuodėmių atleidimo priežastis

Psichologas ir psichoterapeutas prof. G.Navaitis teigia, kad visų pirma derėtų atskirti alkoholizmą nuo girtavimo. Alkoholizmas – tai liga, kurią reikėtų gydyti, o girtavimas – yda, kurią žmogus gali kontroliuoti. Kai kalbame apie stresą darbe ir alkoholį, kalbame apie girtavimą.

Alkoholizmas – tai liga, kurią reikėtų gydyti, o girtavimas – yda, kurią žmogus gali kontroliuoti.

„Yra įvairių situacijų, kai darbe žmonės vartoja alkoholį, bet dar reikėtų priminti taip pat akivaizdų faktą, kad ir patys žmonės skirtingi, todėl jie geria dėl skirtingų priežasčių“, – dėsto psichologas.

Anot jo, psichologijoje įprastas žmonių skirstymas į ekstravertus ir intravertus.  Ekstravertai esą žmonės, jautrūs aplinkai, o intravertai – vidiniams išgyvenimams. 

„Vieni – linkę keisti save, o ne aplinką, todėl gėrimas jiems yra kaip nedidelė kompensacija. Jie geria po darbo, dažniausiai – šeimoje ir iš tikro retai prasigeria. Tie, kurie silpnai reaguoja į aplinką, o stipriai į savo išgyvenimus, mintis, nuotaiką, jiems alkoholis yra bendravimo priemonė. Jie dažniausiai geria su tais žmonėmis, kurių grupei norėtų priklausyti. Čia jau galbūt artimesnis ryšys su darbu“, – pastebi profesorius.

Shutterstock nuotr./Draugai bare
Shutterstock nuotr./Draugai bare

Psichologas ragina atkreipti dėmesį į patį blogiausią variantą, sukeliantį daugiausia problemų, – kai alkoholio vartojimas tampa toleruojamas, pateisinamas.

„Mūsų visuomenėje alkoholis yra universali nuodėmių atleidimo priežastis“, – įsitikinęs G.Navaitis.

Jis pateikia pavyzdį, kai kokios nors užduoties neatlikęs darbuotojas savo kolegoms ar viršininkui ima aiškinti, kad vakar jis sutikęs seniai nematytą bičiulį ir su juo šiek tiek praleidęs laiko, todėl neįvykdęs jam keliamų reikalavimų.

Jie dažnai pasakoja, kiek daug jie galėtų nuveikti, bet niekada nieko taip ir nenuveikia, – G.Navaitis.

„Jis sako – žinote, vakar sutikau draugą, kurio nemačiau dešimt metų, žinote, su juo pasėdėjau... Jie sako – žinome, suprantame. Ir atleidžia jam už neatliktą darbą, sako – vėliau padarysi. Taip atsiranda grupė žmonių, tiek šeimoje, tiek darbe, kuriems dėl alkoholio vartojimo keliami mažesni reikalavimai“, – aiškina G.Navaitis.

Psichologo manymu, šie žmonės yra nevykėliai, kurie ir patys save laiko nevykėliais. Jie esą dažnai pasakoja, kiek daug jie galėtų nuveikti, bet niekada nieko taip ir nenuveikia.

„Tie žmonės, kurie iš tikro sugriauna savo gyvenimą, vartodami alkoholį, per jį bando pasiekti mažesnius reikalavimus sau patiems ir aplinkiniams. Tai, deja, yra paplitę mūsų visuomenėje“, – konstatuoja profesorius.

Iš rinkos ekonomikos – į laimės ekonomiką

G.Navaitis pastebi, kad viskas vis dėlto nėra taip blogai, nes šiandien pradedame judėti iš rinkos ekonomikos į laimės ekonomiką.

„Rinkos ekonomika paremta agresyviu konkuravimu dėl karjeros, išteklių, kitų gėrybių. O laimės ekonomika paremta tuo, kad laimingi žmonės yra ekonominė vertybė, nes jie sugeba daugiau uždirbti ir daugiau sukurti. Šis požiūris, manau, po truputį įsigali.  Pasikeitimas vyksta“, – tikina psichologas.

O kaip elgtis paprastam darbuotojui, jei šiandien dirbdamas savo darbą, jis paprasčiausiai nesijaučia laimingas ir darbe patiria nuolatinį stresą? Jei negali jo įveikti, reikia keisti darbą, mano G.Navaitis.Vis dėlto, jis atkreipia dėmesį, kad šiuolaikinė mokykla žmones rengia būtent rinkos, o ne laimės ekonomikai, taigi dar yra kur tobulėti.

„Shuterstock“ nuotr./Alkoholis
„Shuterstock“ nuotr./Alkoholis

„Jei darbas pradeda naikinti visas kitas galimybes, jei žmogus nebesugeba džiaugtis, ilsėtis, mylėti, tada jam reikia galvoti, ką daryti su savo darbu“, – įsitikinęs profesorius.

Jis sako suprantantis, kad daug kam toks pasakymas gali pasirodyti esąs iš fantazijos srities – kaipgi apskritai svarstyti galimybę mesti darbą, kai reikia kažkaip išgyventi? Atsakydamas į šį klausimą, G. Navaitis atkreipia dėmesį į žodį „išgyventi“.

„Prie to žodžio „išgyventi“ ir grįžčiau: tokiame nuolatiniame strese tik išgyventi ir pavyks“, – sako psichologas, pridurdamas – kažin, ar ilgai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų