JAV-Lietuvos prekybos rūmų rengiami investuotojų, didžiųjų JAV kompanijų susitikimai su aukščiausia Lietuvos valdžia yra tradiciniai. Tačiau su dabartiniu premjeru Lietuvoje investavę JAV verslininkai dar nebuvo susitikę.
Į verslininkus anglų kalba kreipdavosi tiek buvęs premjeras A.Butkevičius, tiek prieš jį premjeravęs Andrius Kubilius. Buvę premjerai JAV investuotojams dažniausiai girdavo šalies investicinę aplinką, o S.Skvernelis verslininkus „Kempinski“ viešbutyje Vilniuje pribloškė savo atvirumu ir Lietuvos skaudulių išviešinimu. Jis drįso kritikuoti tiek biurokratiją, tiek kovą dėl naujo Darbo kodekso. Tačiau neleido verslininkams užduoti nė vieno klausimo. Ankstesni premjerai tiesiogiai atsakydavo į investuotojų klausimus.
„Po šių rinkimų turbūt turite daug klausimų, bet daug klausimų turbūt norėtumėte užduoti ir JAV administracijai“, – pradėjo kalbą premjeras lietuvių kalba.
Jis žadėjo, kad nauja Vyriausybė darys viską, jog Lietuva taptų konkurencingiausia regione.
Švietimą, jo kokybę jis išskyrė kaip šios Vyriausybės prioritetą. „Norime plėtoti pasaulinio lygio mokslo centrus, o mokslo reforma parodys, ar mūsų viltys ir norai turi pagrindo“, – verslininkams teigė Lietuvos premjeras.
Premjeras taip pat kalbėjo apie Lietuvos talentus, gyvenančius už tėvynės ribų. Jis apgailestavo, kad emigracijoje darbuojasi kone milijonas lietuvių. „Daug yra pasirengusių grįžti. Mes jų laukiame, bet nieko nedarome, kad pasiųstume aiškų signalą – grįžkite“, – atviravo S.Skvernelis. Tiesa, Vyriausybės kanceliarijoje yra pokyčių, šypsojosi premjeras, kalbėdamas apie iš emigracijos sugrįžusią Vyriausybės kanclerę Mildą Dargužaitę.
Biurokratija, korupcija, interesų grupės – priežastys, dėl ko negrįžta emigrantai, sakė jis. S.Skvernelis neslėpė susiduriantis su interesų grupėmis ir jam tai kelia nuostabą. Premjeras apgailestavo, kad Lietuvoje vis dar veikia senas Darbo kodeksas.
„Kaip tą paaiškinti užsienio investuotojui, kuris sąžiningai dirba, laikosi įstatymų, noro rinkoje konkuruoti, bet susiduria su paprotine teise? – retoriškai klausė ministras pirmininkas. Jis gyrė naująjį Darbo kodeksą ir kritikavo profesines sąjungas. Labiausiai jam kelia nerimą daug metų tose pačiose pozicijoje dirbantys derybininkai ir vadovai.
„Viešajame sektoriuje turime skaudulį – valstybines įmones“, – rėžė premjeras investuotojams. Iš 128 įmonių dvi sumoka 90 procentų dividendų. Tai, pasak jo, nėra normalu. JAV investuotojai taip pat išgirdo, kad Lietuvoje vyks valstybinių įmonių konsolidavimas, o naujos įmonių valdybos bus sudarytos iš nepolitizuotų žmonių.
Ši vyriausybė nekalba apie mokestinės naštos didinimą, žadėjo premjeras verslininkams. Mažas verslas bus skatinamas, o procedūros bus lengvinamos. „Kad, norint laimėti viešąjį pirkimą, nereiktų eiti su dėžute pas valdininką“, – kėlė tikslą Lietuvos premjeras, kurio kalbos investuotojai klausėsi mirtinoje tyloje.
Jis, kalbėdamas apie potencialių investuotojų atėjimą, rėžė kritikos ir Vilniaus valdžiai, kurios sprendimo reikia laukti tris mėnesius. Panaši situacija, pasak premjero, yra ir Trakuose.
Baigęs kalbą Vyriausybės vadovas padėkojo verslininkams ir paliko salę, kurioje liko jo komanda. Ji ir atsakinėjo į investuotojų klausimus.