Lietuvoje nuo žaibiškų vagysčių saugomasi ir „rūku“: negali pavogti to, ko nematai

Įsivaizduokite, kad esate vagis. Kaip reaguotumėte, jei iškart po įsibrovimo į patalpas jūsų grobis imtų ir paskęstų rūke? Dažnas, susidūręs su tuo, ima nebesiorientuoti erdvėje ir puola ieškoti ne prekių, o išėjimo lauk. Juk už kelių minučių atvyks saugos tarnyba. Pasirodo, ne viena parduotuvė Lietuvoje nuo žaibiškų vagysčių saugosi šia garsiai tarsi nereklamuojama priemone – rūko užsklanda.
Rūko apsaugos sistema
Rūko apsaugos sistema / 15min montažas
Temos: 3 Vagystė Migla Rūkas

Pirmą kartą apie šią apsaugos priemonę 15min žurnalistė sužinojo birželio 19 d., kuomet Kauno priešgaisrinės gelbėjimo valdybos suvestinėje sušmėžavo pranešimas apie nepasitvirtinusį gaisrą Ariogalos miestelyje veikiančioje „Maxima“ parduotuvėje.

„Birželio 18 dieną 08.05 valandą pranešė, kad Ariogalos Taurupio gatvėje uždūminta parduotuvė „Maxima“. Suveikė apsaugos signalizacija nuo vagių, kuri paleidžia dūmus. Pranešimas nepagrįstas“, – toks buvo tikslus įrašas ugniagesių gelbėtojų suvestinėje.

Ši priemonė yra visiškai nekenksminga sveikatai, tačiau labai efektyvi, siekiant apsisaugoti nuo žaibiškų vagysčių.

Signalizacija nuo vagių, kuri paleidžia dūmus? Tikriausiai ne visi apie tokią esate girdėję. „Maxima LT“ Komunikacijos ir korporacinių reikalų departamento vadovė Ernesta Dapkienė 15min patvirtino, kad tokia priemonė išties egzistuoja. Rūko generatorių (pirmą kartą sukurtas ir išbandytas Jungtinėje Karalystėje) įmonė naudoja jau daugiau nei šešerius metus. Jis yra tik viena iš saugos sistemos dalių.

„Šįkart apsaugos signalizacija suveikė dėl techninio gedimo, todėl pranešimas ir buvo nepagrįstas. Dūminė signalizacija dar kitaip yra vadinama rūko užsklanda, nes, bandant įvykdyti nusikaltimą, pavyzdžiui, išdaužus langą, pasklinda migla, per kurią nusikaltimo vietoje esantys žmonės nebemato prekių. Ši priemonė yra visiškai nekenksminga sveikatai, tačiau labai efektyvi“, – patikino E.Dapkienė.

UAB „Levoriškis“ nuotr./Rūko/dūmų užsklandos apsaugos sistemos
UAB „Levoriškis“ nuotr./Rūko/dūmų užsklandos apsaugos sistemos

Toks pat rūkas naudojamas ir diskotekose

Daugelis žino sausus dūmus (rūką), naudojamus diskotekose, naktiniuose klubuose arba teatruose. Rūkas, naudojamas apsaugos sistemoje, yra lygiai toks pat. Rūko skystį sudaro specialus vandens ir glikolio mišinys. Jis nepalieka jokios drėgmės ir yra visiškai nekenksmingas žmonėms, gyvūnams, elektronikai ir kitiems įrenginiams.

Pasak „Maximos“ atstovės spaudai Rimos Aukštuolytės, priemonė suveikia vos pašaliniams žmonėms neteisėtai įsibrovus į patalpas, todėl tai – itin veiksminga žaibiškų vagysčių atvejais. Ir suveikti ji gali parduotuvės nedarbo metu, kada patalpose įjungta signalizacija.

„Nusikaltimą vykdantys žmonės dažniausiai į parduotuvę bando įsilaužti naktį. Suveikus rūko generatoriui, jie ne tik išsigąsta, bet ir praranda orientaciją patalpose. Rūkas yra nekenksmingas nei žmonių sveikatai, nei parduotuvėje esančioms prekėms.

Mūsų praktikoje buvo keli atvejai, kad apiplėšimą ketinę vykdyti asmenys skubiai pasišalino, taip ir nespėję jo įvykdyti, arba buvo sulaikyti atvykusių saugos tarnybos darbuotojų“, – patikino R.Aukštuolytė.

VIDEO: Vagiui įsibrovus į patalpas, rūkas pasklinda žaibiškai

Negali pavogti to, ko nemato

Plačiau apie dūmų/rūko užsklandas 15min sutiko papasakoti jas diegiančios įmonės „Levoriškis“ generalinis direktorius Giedrius Taraškevičius. Rūko užsklandos Lietuvoje, anot jo, diegiamos jau aštuonerius metus. Masiškai jos nenaudojamos. Keletą metų montuojamos tokios sistemos jau ir privačiuose butuose ar namuose, ne tik įstaigose.

„Išties mažai kas apie šią sistemą žino. Nes kuo mažiau žino, tuo sunkiau pasiruošti objekto vagystei. Rūko užsklanda gali būti montuojama tiek slaptai, tiek atvirai. Jei užsakovas nori, kad vagis nedaužytų vitrinos, jis reklamuoja šią sistemą. Tai sistema, sauganti nuo žaibiškų vagysčių. Prieš trejus metus buvo užėjęs jų bumas“, – patikino „Levoriškio“ generalinis direktorius.

Vagis negali pavogti to, ko nemato.

Įmonės pateiktame šios priemonės aprašyme skelbiama, kad vagis negali pavogti to, ko nemato. Ne paslaptis, kad apiplėšimai bei vagystės įvykdomi per 3–5 minutes. Per tokį trumpą laiko tarpą sulaukti pagalbos iš saugos tarnybos ar policijos yra praktiškai nerealu. Vienintelis išsigelbėjimas – dūmų/rūko užsklandos. Svarbiausias rūko apsaugos aspektas yra tai, kad skirtingai nuo kitų tipų apsaugos sistemų, ji akimirksniu paslepia viską po tirštų rūku.

Šis apsaugos būdas, anot G.Taraškevičiaus, dažnai naudojamas juvelyrinėse parduotuvėse, bankų skyriuose, degalinėse, ambasadose, – ten, kur parduodami ar saugomi smulkūs, bet brangūs daiktai.

„Apsaugos tarnybos atstovai atvyksta maždaug po 5 minučių. Ką per tiek laiko, patekus į objektą, galima pavogti? Spintos ar sofos neišsinešim, televizorių gal ir spėsim išnešti, bet vitriną sudaužyti ir auksines brangenybes ar mobiliuosius susirinkti – be problemų. Jei anksčiau vagis apsižiūrėjo erdvę, nusižiūrėjo daiktus, trijų minučių įsibrovus jam tikrai užteks“, – paaiškino pašnekovas.

Rūkas pasklinda per 15 sekundžių

Dūmų apsaugą galima integruoti ar prijungti prie bet kokios jau esamos apsaugos sistemos (signalizacijos). Suveikus apsaugos sistemai (signalizacijai), dūmų apsauga įsijungia per 0,1 sekundės ir, priklausomai nuo patalpos dydžio, per 5–15 sekundžių visa patalpa užpildoma tirštais dūmais. Taigi turtas yra apsaugomas žaibiškai. Tuo metu patalpoje visiškai nėra jokio matomumo. Nevėdinant patalpos, dūmai išsisklaido per 45 minutes.

Kaip tikina apsaugos sistemų ekspertai, dūmų apsauga skirta priversti įsilaužėlius pasišalinti iš pastato, o ne juos sugauti. Pasklidus rūkui, įsibrovėliai „apakinami“, todėl didžiausia jų baimė – prarasti krypties pojūtį ir pasimesti patalpoje. Jie instinktyviai mėgina išsigelbėti.

Jei vagis nusprendžia palikti pastatą be elektros, dūmų užsklanda vis vien suveiks, nes baterijos atsarginis laikas – ilgas.

Teigiama, kad rūko generatorius atsiperka jau po vieno įsibrovimo. Paklaustas, kiek kainuoja rūko užsklanda ir jos įdiegimas, G.Taraškevičius įvardijo 2-5 tūkst. eurų sumą. Kaina priklauso nuo galingumo, gamintojo ir t.t.

„Tai nėra pigi priemonė“, – patikino „Levoriškio“ generalinis direktorius.

Suteikia 99 proc. garantiją

Paklaustas, ar žino pavyzdžių, kai rūko užsklanda išgelbėjo kokią įmonę nuo nuostolių, G.Taraškevičius patikino, kad tarp jo įmonės klientų tokių situacijų nepasitaikė.

„Vilniuje tikrai buvo juvelyrinės parduotuvės apiplėšimas. Sistema suveikė, niekas nieko nepavogė. Dar buvo bandoma apvogti mobilaus tinklo operatoriaus saloną.

Galima kartu naudoti ir papildomas priemones – šviesą, garsą. Nieko nematote, o dar šviečia ir per galvą „kala“ garsiai – visiška dezorientacija.

Kokia šios priemonės garantija? 99 proc. Iš 100 bandymų apvogti gal 1 pavyks. Bet pavyks, pvz., dėl tokios priežasties, kad sistema nebuvo tinkamai prižiūrima“, – patikino pašnekovas.

Jei sistema suveiktų melagingai, pvz., dėl techninio gedimo, kyla kitoks pavojus patalpų ar turto jose savininkui.

„Melagingai suveikia sistema. Patalpos prisipildo dūmų. Praeiviai pagalvoja, kad gaisras parduotuvės viduje. Iškviečia ugniagesius. Jei gaisrininkai neprotingai dirbs – atlėks, išdaužys viską, sulies, o po to ieškos, ką užgesino, – daugiau bus nuostolių nei vagys pridarytų. Mūsų ugniagesiai gelbėtojai protingai dirba – nebuvo dar tokių istorijų“, – šyptelėjo G.Taraškevičius.

Anot jo, tas, kas įdiegiama, per dvejus ar trejus metus vagių įsisavinama. Tuomet reikia kurti naujas technologijas ar atnaujinti senąsias, jas modernizuoti, patobulinti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis