Lietuvoje per penkerius metus trečdaliu išaugo smulkių verslų

Nors pernai užklupusi pandemija didelei daliai šalies verslo sudavė stiprių smūgių ir pažėrė iššūkių, 2020 m. Lietuvoje užregistruotų verslų skaičius, palyginti su 2016 metais, išaugo trečdaliu (33 proc.). Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis, daugiausia pernai Lietuvoje buvo užregistruota mažų ir vidutinių įmonių. Jų skaičius per penkerius metus nuolat augo.
Audrius Rutkauskas
Audrius Rutkauskas / Asmeninio archyvo nuotr.

VMI duomenimis, iš viso 2020 m. Lietuvoje užregistruota 11 830 mažų ir vidutinių įmonių. Daugiausia pernai buvo įsteigta mažųjų bendrijų ir uždarųjų akcinių bendrovių, atitinkamai 52 proc. ir 44,7 proc. visų užregistruotų įmonių.

Vertinant penkmečio statistiką, pokytis akivaizdus: 2016 m. tarp registruojamų juridinių asmenų daugiausia buvo uždarųjų akcinių bendrovių – 71,4 proc., o mažųjų bendrijų – beveik ketvirtadalis (24,3 proc.).

SEB Inovacijų centro vadovo Audriaus Rutkausko teigimu, šalyje registruotų naujų įmonių skaičius rodo augantį lietuvių verslumą, o įsteigti mažąją bendriją yra paprasčiau: gali būti steigiama elektroniniu būdu naudojant pavyzdinius steigimo dokumentus per Registrų centro savitarnos sistemą, gali steigti ir vienas asmuo, netaikomas minimalaus įstatinio kapitalo reikalavimas, reikalinga paprastesnė buhalterinė apskaita, kai mažoji bendrija neturi darbuotojų ar kai nėra PVM mokėtoja, taip pat galima vykdyti bet kokią įstatymų nedraudžiamą veiklą.

Naujai įkurtuose versluose dirba iki 4 darbuotojų

Beveik visose 2020 m. naujai įkurtuose versluose darbuotojų skaičius minimalus – net 98,2 proc. pernai įregistruotų bendrovių turi iki 4 darbuotojų. Prieš penkerius metus minimalų darbuotojų skaičių taip pat registravo absoliuti dauguma (94 proc.) naujai įkurtų įmonių.

„Tai, kad naujai sukurtose bendrovėse dirba vos po kelis darbuotojus, byloja apie atsirandantį žmonių ryžtą ir drąsą imtis asmeninės iniciatyvos, net jei pirmieji žingsniai verslo pasaulyje – visai maži“, – sako A.Rutkauskas.

Vertinant pagal veiklos sektorių, didesnių pokyčių pernykštėje statistikoje, palyginti su penkeriais pastaraisiais metais, nematyti: daugiausia 2020 m. užregistruotų įmonių veikia statybų ir mažmeninės bei didmeninės prekybos sektoriuje, panašiai tiek – gamybos srityje.

Tačiau pamažu ryškėja pokyčiai naujai užregistruojamų verslų geografijoje. Nors daugiausiai per 2020 metus įregistruota mažų ir vidutinių įmonių Vilniaus mieste (4815 vnt.), net 30 proc. visų įkurtų verslų buvo registruoti ne Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.

„Nieko stebinančio, kad didžioji dalis naujų verslų – 40,7 proc. – pernai užregistruota Vilniuje, kur gyvena didžiausias žmonių skaičius ir vyrauja didžiausia šalyje paklausa, 14,4 proc. – Kaune. Didžiuosiuose miestuose įregistruojamų verslų skaičius kasmet nuosekliai auga, tačiau regionai šiuo atžvilgiu demonstruoja pastebimai didesnį ir greitesnį augimą. Vadinasi, čia taip pat daugėja galimybių“, – sako A.Rutkauskas.

Siekdamas paskatinti gyventojus imtis verslo ir padėti pirmuosius žingsnius žengiančioms įmonėms, SEB bankas pradėjo vykdyti specialią jaunam verslui skirtą programą, kurios dalyvėms – veiklą pradedančioms mažoms ir vidutinėms bendrovėms – populiariausias kasdienes savo paslaugas teiks netaikydamas banko mokesčių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų