Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Lietuvos IT profesionalai kviečiami atrasti kolegas Nigerijoje

Šioje šalyje yra daugiau nei šimtas milijonų interneto vartotojų, o jos komercinės sostinės startuolių ekosistema generuoja du milijardus JAV dolerių. Daugelio vakariečių nuostabai čia kalbama apie Nigeriją. Afrikos technologijų lydere tapusią valstybę siūloma pažinti ir eksporto apimtis stipriai auginančiam Lietuvos IRT sektoriui, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Memorandumo pasirašymas
Memorandumo pasirašymas / „AfriKo“ nuotr.

Nigerijos komercinė sostinė Lagosas – Afrikos „Silicio lagūna“

Apie tai, kad Nigerija ir visa Afrika tampa vis svarbesniu žaidėju technologijų pasaulyje, kalba ir didžiųjų pasaulio kompanijų vadovai. „Facebook“ įkūrėjas Markas Zuckerbergas dar 2016-aisias aplankė Lagosą, Nigerijos komercinę sostinę. „Čia esanti energija yra nuostabi“, – tada sakė jis. Marko ir Chan Zuckerbergų fondas investavo 40 milijonų JAV dolerių į „Andela“, Nigerijos startuolį, kuris augina Afrikos IT profesionalus ir padeda jiems surasti darbus globaliose kompanijose ir vėliau pritaikyti įgytą patirtį Afrikoje.

Nigerija pirmauja Afrikoje pagal technologijų centrų („tech hubs“) skaičių. Čia startavo tokios kompanijos kaip mobiliųjų atsiskaitymų paslaugas teikianti „Paga“, kuria naudojasi 9 milijonai vartotojų. Kita elektroninės komercijos programa „Jumia“, atliekanti operacijas 23-ijose šalyse, tapo pirmuoju Nigerijos „vienaragiu“ – šios kompanijos vertė perkopė milijardą JAV dolerių. Šias tendencijas ir augantį Nigerijos IRT sektorių pastebi ir didžiosios Vakarų Europos valstybės – šiemet Nigerijoje lankėsi Vokietijos kanclerė Angela Merkel, Jungtinės Karalystės ministrė pirmininkė Theresa May, Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas. Visi jie akcentavo siekius skatinti šalių ekonominį bendradarbiavimą bei investuoti į inovatyvias IRT įmones ir startuolius.

Kuriamos priemonės Lietuvos IRT sektoriui žengti į Afrikos rinką

Praėjusiais metais Lietuvoje veikiantis Afrikos tyrimų ir konsultacijų centras „AfriKo“ pradėjo įgyvendinti vieną pirmųjų Lietuvoje vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos lėšomis finansuojamą projektą Afrikoje. Jis buvo pirmas žingsnis glaudesnio Lietuvos ir Nigerijos IRT sektorių bendradarbiavimo link. Projektu siekta išsiaiškinti, kaip pažangaus Lietuvos IRT sektoriaus atstovai galėtų pasidalinti turimomis žiniomis su Nigerijos IRT specialistais, ir tokiu būdu gauti prieigą prie naujos rinkos savo paslaugoms ir produktams.

Nigerija pirmauja Afrikoje pagal technologijų centrų („tech hubs“) skaičių.

Projekto, įgyvendinto kartu su partneriais „Diversity Development Group“ ir konsultuojantis su asociacija „Infobalt“, metu buvo užmegzta tvirta partnerystė su partneriais Nigerijoje „Ventures Platform“ ir išvystyta stažuočių programos idėja, prie kurios vystymo taip pat prisidėjo ir „Versli Lietuva“ bei programavimo akademija „Code Academy“.

„Tai unikali proga Lietuvos informacinių technologijų įmonių atstovams dirbti kartu su talentingais Nigerijos profesionalais. Galbūt tai bus pirmas žingsnis į Afrikos rinkų atvėrimą. O galbūt po poros metų lietuvių ir nigeriečių bendrai sukurtas produktas spręs aktualią pasaulinę problemą?“ – svarsto „AfriKo“ bendraįkūrėja Eugenija Kovaliova.

Partnerystė įtvirtinta parašu

Lietuvoje besilankantys „Ventures Platform“ atstovai, dirbantys su Afrikos startuoliais ir padedantys rasti finansines investicijas ir tobulėti startuoliuose dirbantiems žmonėms, džiaugiasi netradicine partneryste su Lietuva. „Mūsų nebestebina dėmesys iš tokių valstybių kaip Didžioji Britanija, Prancūzija, arba JAV, tuo tarpu Lietuva šiame kontekste yra kiek netikėtas atradimas,“ – sako „Ventures Platform“ įkūrėjas Kola Aina. „Susipažinę su tokiais Lietuvos pasiekimais kaip itin palanki aplinka FinTech sprendimams vystyti, aukštas technologinių žinių bei įgūdžių lygis, ir apskritai energinga bei inovatyvi IRT bendruomenė, mes matome daug erdvės produktyviam ir abipusiai naudingam dviejų valstybių bendradarbiavimui“.

Toks nigeriečių susižavėjimas nebuvo tik žodinė išraiška – partnerystė įtvirtinta bendradarbiavimo memorandumu, pasirašytu tarp „Ventures Platform“, agentūros „Versli Lietuva“, asociacijos „Infobalt“, socialinių projektų bei tyrimų organizacija „Diversity Development group“ bei partnerystės iniciatoriais AfriKo.

„Šis Lietuvos-Nigerijos bendradarbiavimo pavyzdys yra unikalus visame Baltijos šalių kontekste. Estija taip pat vis drąsiau veikia Afrikoje – jau anksčiau įgyvendinusi ne vieną e-valdžios projektą žemyne, visai neseniai šioje srityje pradėjo partnerystę su Afrikos Sąjunga. Mes Lietuvoje renkamės kitą kelią: siekiame kurti partnerystę tarp Lietuvos ir Afrikos IRT profesionalų ir taip prisidėti prie mūsų kompanijų eksporto plėtros, ir tuo pačiu sudaryti sąlygas Nigerijos jaunų specialistų profesiniam augimui“, – teigia „AfriKo“ bendraįkūrėja Mantė Makauskaitė.

„Kartu labai svarbu suprasti platesnį socialinį-ekonominį tokio bendradarbiavimo poveikį. Juk tai susiję ne tik su verslo galimybėmis, bet ir įsitraukimu sprendžiant globalius iššūkius. Pasaulinė vystomojo bendradarbiavimo bendruomenė vis labiau siekia įtraukti į savo veiklas privatų sektorių, ir ypač inovatyvius sprendimus siūlančias įmones. O Lietuvos IRT sektorius tikrai turi ką pasiūlyti“, – teigia M.Makauskaitė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų