„Lifosos“ vadovas: gamyklai nereikia kasdienės administratoriaus priežiūros

Kėdainių fosforo trąšų gamykla „Lifosa“ galėtų veikti be nuolatinio laikinojo administratoriaus – norint įsitikinti, ar iš jos veiklos naudos negauna sankcionuoti Rusijos asmenys, ji galėtų būti nuolat audituojama, sako bendrovės vadovas ir jos akcininkės „EuroChem“ darbuotojas Andrijus Savčukas.
Lifosa
Lifosa / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.
Temos: 2 Lifosa, AB Trąšos

Administravimą tęsti siūlančios valstybės institucijos teigia, kad dabartinis priežiūros modelis yra tinkamiausias.

A.Savčuko teigimu, kitoks verslo administravimas taip pat suteiktų galimybę įsitikinti, kad įmonė laikosi tarptautinių sankcijų. Anot jo, siūlomas modelis jau taikomas įmonėms Prancūzijoje ir Belgijoje, kuriose veikia panašios įmonės.

„Mūsų siūlomas modelis panašus į tokį, kuris taikomas kai kuriose Europos Sąjungos valstybėse, kuriose vietoje kasdienio administravimo taikymo įmonė susitaria su valdžios institucijomis atlikti nepriklausomą sankcijų atitikties auditą, tokiu atveju valdžios institucijoms pateikiamos ataskaitos, patvirtinančios, kad jos visiškai laikėsi sankcijų“, –Seimo Ekonomikos komitete trečiadienį sakė A.Savčukas.

Anot jo, per praėjusius metus įmonė daugiausiai iššūkių patyrė, kai buvo sulaikomi jos mokėjimai.

„Vienas iš didžiausių iššūkių – bendrovei nepavyko pasinaudoti vietinių ir tarptautinių bankų sistemos paslaugomis, bankai traktuoja bendrovę kaip sankcionuotą įmonę, nepaisant laikinojo administratoriaus, kai kurie reikšmingi „Lifosos“ mokėjimai buvo sulaikomi ar blokuojami“, – kalbėjo A.Savčukas.

Finansų viceministras Gediminas Norkūnas sako, kad kiekviena šalis gali rinktis savo sankcijų kontrolės metodą, o A.S.avčuko siūlomas būdas neįmanomas, nes tokios galimybės nenumato įstatymas.

„Kiekviena šalis pasirenka savo sankcijų įgyvendinimo metodą (...) Dabartinis tarptautinių sankcijų įstatymas įstatymas nenumato tokio modelio, kurį taiko Belgija ir Prancūzija, pats faktas, kad galutinis naudos gavėjas yra sankcionuotas asmuo, nėra pasikeitęs „Lifosos“ atžvilgiu“, – komitete trečiadienį sakė jis.

Šiuo metu įmonę laikinai administruoja bendrovė „Finance Guru“, kuri dirba kartu su partneriais „Zeta Law“, „Ernst & Young Baltic“, „EY Law“, „Grant Thornton Baltic“ bei „Domus Sola“. Finansų ministerijos sutartis su ja galioja iki gegužės 23 dienos. Balandžio 21-ąją paskelbta nauja laikinojo administratoriaus atranka.

Viceministro teigimu, naujam administratoriui keliama pagrindinė užduotis – pinigų plovimo prevencija ir tarptautinių sankcijų vengimo užkardymas.

„Dabartinėje atrankoje mes pakeitėme akcentą – iš, pavadinkime taip, kasdienės veiklos priežiūros į pinigų plovimo prevenciją ir tarptautinių sankcijų vengimo užkardymo kompetencijas“, – sakė G.Norkūnas.

Komiteto posėdyje dalyvavusi „Lifosos“ finansų direktorė Regvita Ivanovienė sakė, kad įmonė praėjusiais metais dirbo pelningai, o šiemet dėl rinkose kritusių trąšų kainų patiria nuostolį.

„Praėjusių metų rezultatas yra teigiamas, penktadienį turime akcininkų susirinkimą ir jau galėsime oficialiai skelbti savo finansinę atskaitomybę, bet šiuo metu patiriame nuostolį už tris mėnesius, ketvirtą mėnesį taip pat planuojame turėti nuostolį dėl nukritusių kainų rinkoje“, – sakė R.Ivanovienė.

100 proc. „Lifosos“ akcijų priklauso Šveicarijoje registruotai bendrovei „EuroChem Group“, kurios 90 proc. akcijų valdo Kipro įmonė „AIM Capital“. Ją kontroliuoja bendrovė „Linetrust PTC LTD“, kaip diskrecinio patikos fondo „Firstline Trust“ patikėtinis.

„AIM Capital“ iki Rusijos pradėto karo Ukrainoje priklausė Kremliui artimam Andrejui Melničenkai. Šiuo metu įmonę kontroliuojančio „Linetrust PTC LTD“ naudos gavėja – verslininko žmona Aleksandra.

A.Melničenka į Europos Sąjungos sankcionuojamų asmenų sąrašą įtrauktas pernai kovą, o jo žmona – 2022-ųjų birželį. A. Melničenka pernai gegužę kreipėsi į Europos Sąjungos Teisingumo Teismo Bendrąjį teismą ir prašo panaikinti sprendimą taikyti jam sankcijas, rugpjūtį jo pavyzdžiu pasekė ir sutuoktinė.

„Lifosa“ su Finansų ministerija iki šiol bylinėjasi dėl laikinosios administratorės skyrimo bendrovei teisėtumo, o su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba – dėl įmonės įtraukimo į sankcionuojamų įmonių sąrašą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis