„Tai kokie geležinkeliai buvo prieš penkerius metus ir kokie bus dar po penkerių IT prasme – diena ir naktis. Dar visai neseniai popieriniai krovinių važtaraščiai buvo įprastas dalykas, dabar logistika valdoma per informacines sistemas, mašinistas traukinį valdo naudodamas planšetę ir kitus išmanius prietaisus, konduktorių darbo vietos skaitmenizuotos, IT sprendimai diegiami visur kur įmanoma, tad privalome pasirūpinti, jog ši infrastruktūra būtų saugi ir atspari“, – sako „LTG Digital“ vadovas Elijus Čivilis.
Jo teigimu, „LTG Digital“ yra ne tik IT kompetencijų centras, bet skaitmeninės transformacijos lokomotyvas visoje LTG grupėje, nes daugiau nei pusė komandos yra įsitraukusi į transformacijos projektus, kuriančius naujos kartos skaitmeninę logistikos kompaniją.
LTG grupės skaitmenizacija – ne vienintelė priežastis, kodėl būtina stiprinti dėmesį kibernetiniam saugumui. E.Čivilio pastebėjimu, jei palyginti neseniai Lietuva buvo kibernetinio pasaulio provincija, kuri sulaukdavo ne itin didelio nusikaltėlių dėmesio, pastaruoju metu dažnėja tiek užsienio kibernetinių nusikaltėlių, tiek Lietuvos gyventojų bandymai įsilaužti į įvairių įmonių informacines sistemas.
„Galų gale Europoje geležinkeliai yra visos logistikos stuburas, todėl saugumas yra aukščiausias prioritetas. Ir jei prieš penkiasdešimt metų norint pažeisti geležinkelį jis buvo sprogdinamas, dabar tai daroma pažeidžiant IT sistemas. Tad mūsų pareiga šią infrastruktūrą padaryti kuo atsparesne galimai kenkėjiškai veiklai“, – dėsto „LTG Digital“ vadovas.
LTG kibernetinės saugos operatyvinis centras skirsis nuo įprastai įmonėse esančių kibernetinio saugumo centrų tuo, jog ne tik reaguos į jau įvykusius išpuolius, bet atliks ir operatyvinį darbą: stebės bei analizuos informacinę ir virtualią erdvę, nustatys galimas grėsmes, imsis reikiamų prevencinių priemonių grėsmių užkardymui.
Pastaruoju metu LTG grupės įmonės sparčiai skaitmenizuojasi, diegiamos verslo ir veiklos valdymo sistemos, aktyviai išnaudojama debesų kompiuterija, naudojamos dirbtinio intelekto bei daiktų interneto sistemos.
Vienas aktualiausių plačiajai visuomenei projektų – kuriama elektroninė bilietų sistema, kuri bus susieta su kitomis transporto rūšimis ir gebės parinkti optimaliausią tarpmiestinį maršrutą įtraukiant ir miesto transportą, dalijimosi automobilius bei kitas viešojo transporto priemones bei vienoje vietoje apmokėti visas kelionės paslaugas.