Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Meksika pradeda statyti 8 mlrd. JAV dolerių vertės naftos perdirbimo gamyklą

Meksikos prezidentas Andresas Manuelis Lopezas Obradoras oficialiai pranešė apie 8 mlrd. JAV dolerių vertės naftos perdirbimo gamyklos statybos pradžią.
Andresas Manuelis Lopezas Obradoras
Andresas Manuelis Lopezas Obradoras / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Daug prieštaringų nuomonių sulaukęs didelės apimties projektas, kurio pradžia paskelbta sekmadienį, skirtas pataisyti sunkiai besiverčiančios valstybinės naftos bendrovės „Pemex“ padėtį ir suteikti ekonominę paskatą skurdžiam šalies pietų regionui.

„Gamyklą, kainuosiančią 150 mlrd. pesų (8 mlrd. JAV dolerių), pastatysime per trejus metus. Dėl šito nė kiek neabejojame!“ – pareiškė kairiųjų pažiūrų prezidentas.

Visgi ekspertai tvirtina, kad projektas kainuos beveik dvigubai daugiau, o statybų darbai užtruks maždaug aštuonerius metus.

Iš pradžių teisė statyti naftos perdirbimo gamyklą prie Dos Bocas lagūnos pietryčių Tabasko valstijoje, kurioje gimė ir šalies prezidentas, buvo patikėta vyriausybės parinktai užsienio bendrovių grupei.

Vėliau konkursas buvo atšauktas, kai bendrovės pavėlino darbų užbaigimo datas, o paskaičiuota biudžeto sąmata viršijo sąmatą, kurios reikalavo prezidentas.

Tuomet vyriausybė patikėjo projektą didelių skolų turinčiai naftos bendrovei „Pemex“.

Kai gamykla bus baigta, „Pemex“ galės apdoroti apie 340 tūkst. barelių naftos per dieną ir pasiūlyti 170 tūkst. barelių benzino bei 120 tūkst. barelių dyzelino.

Visgi ekspertai abejoja, ar „Pemex“ turi reikiamos patirties, kad galėtų įgyvendinti projektą.

Jie taip pat tvirtina, jog neverta skirti lėšų naujai naftos perdirbimo gamyklai ir vietoj to vertėtų paskatinti bendrovę padidinti benzino gamybą, kuri susitraukė 50 proc. nuo geriausių laikų prieš 15 metų, kai bendrovė pasiūlydavo 3,4 mln. barelių benzino per dieną.

„Pemex“ skola siekia daugiau nei 100 mlrd. JAV dolerių, o kiekvieną ketvirtį bendrovė praranda dar po 1,9 mlrd. JAV dolerių. Bendrovės kreditorės ragina ją daugiau investuoti į tyrimus ir gamybą, kad būtų išvengta finansinės katastrofos.

Pasak A.M.Lopezo Obradoro, naftos perdirbimo gamykla reikalinga tam, kad Meksika išsivaduotų nuo benzino importo priklausomybės – šalis importuoja maždaug 70 proc. sunaudojamo benzino – ir kad gamykla taptų paskata skurdžiausio pietų regiono plėtrai.

„Atėjo laikas šalies pietryčiams – kur slūgso gamtos ištekliai ir kur yra naftos – pasidarbuoti visų labui“ – pareiškė prezidentas ir pridūrė, kad gamyklos statyba yra „teisingumo aktas“ minėto regiono atžvilgiu.

Manoma, kad projektas sukurs apie 100 tūkst. darbo vietų.

Šiuo metu „Pemex“ turi šešias naftos perdirbimo įmones, kurios dėl nepakankamų investicijų veikia mažiau nei trečdaliu pajėgumų.

Šalies energetikos ministrė Rocio Nahle pareiškė, kad naftos perdirbimas yra „geras verslas“, o jei naftos perdirbimo gamykla veiks tinkamai, investicijos galėtų duoti grąžos per ketverius–penkerius metus.

Atsakydama į pastabas, kad nebuvo parengtas poveikio aplinkai tyrimas ir kad statybos zonoje bus sunaikintos mangrovių ekosistemos, ministrė pridūrė, jog statybų poveikis aplinkai buvo „rūpestingai ištirtas“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?