Milano prekybos rūmai paskelbė sensacingą naujieną: tarp smulkiųjų įmonių savininkų užsieniečiai pradeda lenkti vietinius – milaniečius. Dar visai neseniai kavos bare, nedidelėje parduotuvėje ar kirpykloje galima buvo sveikintis itališkai ir pridurti itališką vardą: „Buongiorno, Signor Giuseppe“ (it. laba diena, pone Giuseppe).
Apsirikti būdavo sunku, nes vardas Giuseppe ilgą laiką Milane buvo pats populiariausias. Tai nebūtinai reiškė, kad barmenas Giuseppe bus tikras iki kaulų smegenų milanietis. Dažniausiai smulkusis verslininkas Giuseppe būdavo atvykėlis iš Apulijos, Kalabrijos ar kitų Pietų Italijos regionų.
Milanas tarsi magnetas traukia atvykėlius iš Šiaurės Afrikos, Kinijos, Pietų Amerikos. Įmonių registro duomenimis 2013 metų pradžioje „prêt – a – porter“ mados sostinėje veikė 34 tūkst. 278 įmonės, kurių savininkai buvo užsieniečiai.
Dabar smulkiojo verslo geografija Milane pasikeitė iš esmės. Sveikintis bare ar picų kepyklėlėje galima ir toliau itališkai. Bet galima ir arabiškai. Arba kiniškai. Atsilieps smulkiosios įmonės savininkas. Bet ne Giuseppe, o Mohamedas. Arba Achmedas. O gal Chenas arba Zhou.
Milano prekybos rūmai skelbia, kad smulkiųjų įmonių savininkų su arabiškais vardais po truputį stumia itališkus. Šįmet pirmą kartą istorijoje Mohamedas nukonkuravo Giuseppę. Mohamedai vadovauja 1600 smulkių įmonių, o Giuseppės – tik 1383 įmonėms. Mohamedų skaičius Milane per metus paaugo 275 procentais, o verslaujančių Giuseppių skaičius sumažėjo 55 proc.
Trečiojoje populiariausių smulkiųjų įmonių savininkų vardų reitingo vietoje pozicijas išlaiko itališki Marco ir vienintelis moteriškas vardas Maria.
Milanas tarsi magnetas traukia atvykėlius iš Šiaurės Afrikos, Kinijos, Pietų Amerikos. Įmonių registro duomenimis 2013 metų pradžioje „prêt – a – porter“ mados sostinėje veikė 34 tūkst. 278 įmonės, kurių savininkai buvo užsieniečiai. Per metus užsienio verslininkų Lombardijos regiono sostinėje padaugėjo 7,4 procento.
Beje, Mohamedų vadovaujamų įmonių yra ne tik daugiau negu Giuseppės ar Marco. Jos yra tvaresnės ir ilgiau priešinasi ekonominės krizės negandoms. Italijos piliečių smulkiosio įmonės paprastai veikia apie devynis mėnesius, o paskui užsidaro. Tuo metu marokiečių, egiptiečių, Ekvadoro piliečių bendrovės išsilaiko dvigubai ilgiau.
Užsieniečiai Milane daugiausia dirba paslaugų, prekybos ir statybos sektoriuose. Iš viso antrajame pagal dydį Italijos mieste legaliai darbuojasi 74 tūkst. užsieniečių, vadinamųjų „ekstrakomunitarų“ – ne ES piliečių. Jų skaičius kasmet sparčiai didėja.