„Vilniaus prekybos“ advokatė: klientas susiduria su trukdžiais
„Yra problemų ne tik Lietuvoje, bet ir Estijoje. Mano klientas Estijoje susidūrė su trukdžiais dėl pablogėjusios reputacijos“, – pripažino L.Meškauskaitė.
„Įmonė patiria kiekvieną dieną didžiulius nuostolius dėl reputacijos pablogėjimo“, – pridūrė advokatė ir teigė, kad skandalo krečiama bendrovė pasirinko taktiką maksimaliai viešinti visą informaciją ir sudėtingus ekonominius procesus aiškinti žmonėms.
Mano klientas nusprendė prašyti pripažinti, kad esminiai M.Marcinkevičiaus teiginiai neatitinka tikrovės.
„Mano klientas nusprendė prašyti pripažinti, kad esminiai M.Marcinkevičiaus teiginiai neatitinka tikrovės. Aš teiginių nekartosiu, nes ilgai užtruktų. Neprašome visko (paneigti), nes užsitęstų ilgai. Pasirinkome minimalistinį kelią prašyti pripažinti pagrindinius teiginius neatitinkančius tikrovės“, – „Vilniaus prekybos“ strategiją aiškino jai atstovaujanti advokatė.
L.Meškauskaitė sakė, kad bus prašoma paneigti tris pagrindinus teiginius – kaltinimo dėl mažesnių mokesčių mokėjimo, franšizės schemų ir bendrovės reorganizacijos, siekiant išvengti mokesčių.
„Vilniaus prekybos“ advokatė piktinosi, kad už juridinio asmens šmeižtą nėra nustatyta baudžiamoji atsakomybė.
„Jeigu jūs apšmeižiaute juridinį asmenį, o ne žmogų, baudžiamosios atsakomybės nėra. Tai nelogiška“, – sakė L.Meškauskaitė ir pridūrė, kad neturi jokių priekaištų žiniasklaidai.
„Byloje neturime jokių priekaištų žiniasklaidai, ypatingai portalui 15min.lt. Jis perdavė tai, ką sakė smulkusis akcininkas“, – tikino advokatė.
Ji atsisakė komentuoti šiandien M.Marcinkevičiaus įteiktą milijardinį ieškinį N.Numavičiui.
L.Meškauskaitė taip pat teigė netikinti, kad M.Marcinkevičius galėtų atsiprašyti už savo išsakytus teiginius.
Mato ne žalą, o naudą
Į šiuos L.Meškauskaitės pareiškimus netruko sureaguoti M.Marcinkevičius. Verslininkas teigia, kad jo veiksmai „VP grupei“ išeina tik į gera.
„Praėjo tik keletas savaičių nuo to laiko, kai pasirodė pirmasis straipsnis analizuojantis mūsų pateiktą informaciją, o rezultatai kalba patys už save. Šiandien Nerijus Numavičius atvirai kalba apie „Vilniaus prekybos“ grupės praeitį ir ateitį, išleido „Baltąją knygą“, pradėjo bendrauti su įstatymų leidėjais ir valstybinėmis institucijomis, o be to pagaliau atsiprašė visuomenės už per neįgaliųjų bendruomenę iš valstybės susigrąžintus mokesčius. Reiktų nepamiršti, kad toks skaidrios įmonės elgesys yra vertinamos visuomenėje, įmone labiau pasitiki jos partneriai. Jeigu ne mano pastangos keisti įmones vertybes, tokių veiksmų imtasi nebūtų. Todėl čia reiktų kalbėti ne apie žalą bendrovėms, bet apie mano sukurtą naudą. Jeigu įmonė ir toliau laikysis tokių standartų, greitai iš šešėlinės įmonės, taps Lietuvos ekonomikos flagmanu“, - trečiadienį išplatintame pareiškime teigia M.Marcinkevičius.
Jis taip pat primena iš N.Numavičiaus atstovų jau gavęs net septynis įvairius ieškinius.
„Grupės atstovai pažadėjo mane į teismą paduoti kiekvieną savaitę iki pat nustosiu ginti savo ir kitų akcininkų interesus. Tačiau aš jų nebijau ir kiekvieną savo pasakytą žodį esu pasiryžęs apginti ir apginsiu teisme. Pradėtas tarptautinis mokestinis patikrinimas tik parodo, kad mano kaltinimai nėra laužti iš piršto“, - teigia M.Marcinkevičius.
N.Numavičiui – milijardinis M.Marcinkevičiaus ieškinys
Tvirtindamas, jog turtingiausias Lietuvos žmogus neteisėtai įgijo dalį „VP grupės“ akcijų, M.Marcinkevičius reikalauja labai didelės vertės turto arešto ir sandorių restitucijos. Areštuoti ir iš N.Numavičiaus atimti prašoma beveik trečdalį „VP grupės“ akcijų, kurių vertė, remiantis paties M.Marcinkevičiaus skaičiavimais, turėtų siekti gerokai daugiau nei milijardą eurų.
N.Numavičiaus pusė kol kas apsiriboja trumpu šio ieškinio įvertinimu, o daugiau komentarų žada vėliau. N.Numavičius ir toliau laikosi pozicijos, jog tokiais savo veiksmais M.Marcinkevičius vykdo agresyvią pasitraukimo iš grupės kampaniją ir siekia, kad jo akcijos būtų išpirktos jam naudingomis sąlygomis.
„Mes džiaugiamės, kad dabar jau galutinai atsiskleidė tikrieji smulkiojo akcininko ketinimai – bylinėtis dėl bet ko ir bet kuria kaina. Bliūkštant skambiems kaltinimams mokesčių nemokėjimu, Mindaugas Marcinkevičius nagrinėja grupės istoriją, kelia ir kels ieškinius visiems susijusiems asmenims. Tai reiderio, o ne solidaus verslininko kelias ir visus tokius ieškinius mes vertiname būtent taip“, – 15min.lt perduotame komentare teigia N.Numavičiaus advokatė Olga Petroševičienė.
Atskleidė, kaip N.Numavičius tapo didžiausiu akcininku
Savo viešame pareiškime M.Marcinkevičius pateikia pikantiškų detalių apie „VP grupės“ atsiradimą. Tarp jų – apie tai, kaip N.Numavičius, o ne kuris kitas partneris, tapo didžiausiu akcininku.
„Verslą kurti pradėjome pačioje nepriklausomybės pradžioje. Ieškojome resursų visur kur tik galėjome ir kiekvienas skyrėme viska ką tik turėjome. Neginčijami grupės lyderiai buvo Nerijus Numavičius ir Žilvinas Marcinkevičius, tačiau niekados neturėjome pagrindinio ar tuo labiau kontroliuojančiojo akcininko ir verslą kūrėme kartu“, – apie grupės pradžią pasakojo M. Marcinkevičius.
Verslininko teigimu, N.Numavičiaus indėlis į grupės steigimą buvo didžiausias, nes čia jam padėjo savo namą pardavęs tėtis. Esą būtent taip N.Numavičiui atiteko 44 proc. verslo – dalis, kurią jis turėjo iki pat grupės skilimo, kai turtingiausias šalies žmogus pradėjo koncentruoti grupės kontrolę savo rankose.
Kaltina nutylėjimais „Baltojoje knygoje“
Įsisiūbuojant akcininkų karui, N.Numavičiaus atstovai išleido vadinamąją „Baltąją knygą“, kurioje atskleidžia lig šiol neskelbtas detales apie didžiausią Lietuvos verslo grupę. Vis dėlto M.Marcinkevičius tvirtina, kad dalis informacijos buvo nutylėta.
„Praėjusią savaitę išleistoje „Baltojoje knygoje“ rašoma, kad atėjus 2008 m. ekonominei krizei, partneriams buvo išmokėtos didžiulės piniginės lėšos, tačiau nutylima, kad jomis disponuoti negalėjome. Akcininkų sutarimu šie pinigai buvo skirti išskirtinai naujo bendro verslo kūrimui, jei „Vilniaus prekyba“ per krizę bankrutuotų. Šias lėšas tuo metu valdė Nerijaus sekretorė Jolanta Bivainytė. Akcininkų susirinkimuose Nerijus Numavičius tuomet teigė, kad jo brolis išviliojo visus bendrus, juodai dienai atidėtus pinigus ir išvažiavo į JAV. Deja, bet vėliau paaiškėjo, kad būtent šiomis, mūsų asmeninėmis lėšomis, ir buvo išpirktos Juliaus akcijos, kurios tapo asmenine Nerijaus nuosavybe“, – teigia milijonierius.
Įtarimų kelia sandoriai tarp brolių Numavičių
Smulkusis „VP grupės“ akcininkas trečiadienį išplatintame pranešime teigia, jog N.Numavičius galimai neteisėtai įgijo apie 30 proc. „VP grupės“ akcijų. Prasidėjus vadinamojo „VP dešimtuko“ byrėjimui 2010 m., turtingiausias šalies žmogus turėjo 44 proc. akcijų, metais vėliau – 52 proc., o dabar – jau 74 proc. Tokį N.Numavičiaus dalies šuolį M.Marcinkevičius aiškina sandoriais tarp brolių Numavičių, kurie esą tapo didžiausios Lietuvos grupės savininkų „bendradarbiavimo pabaiga“.
M.Marcinkevičius tikina, kad 1992 m. broliai Vladas, Nerijus ir Julius Numavičiai pradėjo kurti verslą dabar žinomą kaip „Vilniaus prekybos“ įmonių grupė, prie kurio kūrimo prisidėjo broliai Žilvinas Marcinkevičius, Mindaugas Marcinkevičius ir Gintaras Marcinkevičius, o vėliau ir kiti partneriai.
„Verslą kurti pradėjome pačioje nepriklausomybės pradžioje. Ieškojome resursų visur kur tik galėjome ir kiekvienas skyrėme viska ką tik turėjome. Neginčijami grupės lyderiai buvo Nerijus Numavičius ir Žilvinas Marcinkevičius, tačiau niekados neturėjome pagrindinio ar tuo labiau kontroliuojančiojo akcininko ir verslą kūrėme kartu“, – apie grupės pradžią pasakojo M. Marcinkevičius. Anot jo, N.Numavičiui padėjo savo namą pardavęs tėtis, todėl šis ir gavo didžiausią akcijų paketą – 44 proc..
„Kaip ir minima „Baltojoje knygoje“, iš grupės per jos gyvavimą pasitraukė ne vienas akcininkas. Mindaugo Marcinkevičiaus teigimu, išeinant Dariui Nedzinskui, o po to ir Renatui Vaitkevičiui, jų dalis išpirko viena iš visiems grupės nariams priklausančių įmonių, o akcijos visiems buvo padalintos proporcingai. Vėliau, traukiantis Juliui Numavičiui, Nerijus nusprendė perimti grupės kontrolę į savo rankas ir apeidamas kitus partnerius įgijo savo abiejų brolių akcijų paketus. Šį įvykį Mindaugas Marcinkevičius laiko vienareikšme „Vilniaus prekybos“ akcininkų bendradarbiavimo pabaiga.
2009 m. kovą visi partneriai gavo Juliaus Numavičiaus pranešimą apie planuojamas parduoti akcijas. Deja, bet pasidomėjus apie įsigijimo sąlygas, daugiau jokios informacijos suteikta nebuvo. Po kurio laiko akcininkai sužinojo, kad jas, už visų juodai dienai atidėtus pinigus, sau nusipirko Nerijus Numavičius taip padidindamas savo valdomą „Vilniaus prekybos“ dalį nuo 44 proc. iki 52 proc.“, – rašoma M.Marcinkevičiaus pranešime.
Praėjusią savaitę išleistoje „Baltojoje knygoje“ rašoma, kad atėjus 2008 m. ekonominei krizei, partneriams buvo išmokėtos didžiulės piniginės lėšos, tačiau nutylima, kad jomis disponuoti negalėjome.
„Praėjusią savaitę išleistoje „Baltojoje knygoje“ rašoma, kad atėjus 2008 m. ekonominei krizei, partneriams buvo išmokėtos didžiulės piniginės lėšos, tačiau nutylima, kad jomis disponuoti negalėjome. Akcininkų sutarimu šie pinigai buvo skirti išskirtinai naujo bendro verslo kūrimui, jei „Vilniaus prekyba“ per krizę bankrutuotų. Šias lėšas tuo metu valdė Nerijaus sekretorė Jolanta Bivainytė. Akcininkų susirinkimuose Nerijus Numavičius tuomet teigė, kad jo brolis išviliojo visus bendrus, juodai dienai atidėtus pinigus ir išvažiavo į JAV. Deja, bet vėliau paaiškėjo, kad būtent šiomis, mūsų asmeninėmis lėšomis, ir buvo išpirktos Juliaus akcijos, kurios tapo asmenine Nerijaus nuosavybe“, – atviravo M.Marcinkevičius.
Sandorio tarp brolių Numavičių teisėtumu „VP grupės“ narys atvirai abejoja.
Verslininko nuomone, taip buvo išvengta dėl pardavimo kylančių mokesčių, o taip pat apeitos ir akcininkų pirmumo teisės išpirkti savo kolegų dalis.
„Perimant Juliaus akcijas, eilinį kartą buvo sukurta labai paprasta schema. Julius padovanojo savo akcijas tėčiui Vladislovui, o šis padovanojo jas Nerijui Numavičiui. Verslininko nuomone, taip buvo išvengta dėl pardavimo kylančių mokesčių, o taip pat apeitos ir akcininkų pirmumo teisės išpirkti savo kolegų dalis. Vėliau dėl šio sandorio keletą metų vyko viešas teismo procesas, kurio metu Julius teigė buvęs savo brolio apgautas“, – teigiama pranešime.
Be to, M.Marcinkevičius teigia, kad N.Numavičius neskubėjo visiškai atsiskaityti su savo broliu.
„Teismui pateiktuose dokumentuose matyti, kad Nerijus savo brolio akcijas nupirko už 270 mln. Lt, tačiau vengė atsiskaityti iki galo ir nenorėjo Juliui sumokėti dar 30 mln. litų. Nežinau ar tai buvo daroma tiesiog norint apgauti brolį, ar dėl kitų man nežinomų tikslų“, – pranešime cituojamas M.Marcinkevičius. J.Numavičius šiuo metu gyvena JAV, kur plėtoja savo verslą.
Tolesnis N.Numavičiaus dalies augimas vienam „VP grupės“ įkūrėjų kelia ne mažesnius įtarimus. Ir vėl – sandoris tarp brolių: Nerijaus ir Vlado Numavičių.
„Iškart po Juliaus mįslingo pasitraukimo iš grupės, o kartu ir su juo dingusių bendrų lėšų, Vladas Numavičius man pradėjo skųstis jam gresiančiais „kosminio dydžio mokesčiais“. Tuomet jis grupės nariams teigė, kad neranda būdo, kaip galėtų apsikeisti su broliu akcijomis išvengdamas su sandoriais susijusių, daugiau nei šimtą milijonų litų viršijančių, mokesčių“, – pranešime teigia M.Marcinkevičius.
Verslininkas tvirtina, kad netrukus Nerijus ir Vladas Numavičiai atliko akcijų mainų sandorį, apie tai neinformuodami kitų partnerių.
„Netrukus po tokių Vlado nuogąstavimų, kitiems grupės nariams nieko nežinant, tarp brolių įvyko akcijų mainai. Įstatymo numatyta pirmumo teisė kitiems partneriams įsigyti išeinančiojo akcijas buvo pamiršta prisidengiant kitomis tarp brolių vykusių sandorių formomis, Nerijus Numavičius tapo vienvaldžiu „Vilniaus prekybos“ įmonių grupės savininku – įgijo daugiau nei 70 proc. „VP grupės“ dalį, perėmęs daugiau nei 22 proc. brolio akcijų. Tuo tarpu atsidėkojant Vladui Numavičiui atiteko konditerijos fabrikus Lietuvoje ir Lenkijoje valdančios UAB „Eva grupė“ kontrolinis akcijų paketas“, – teigiama pranešime.
Reikalauja kolosalios vertės turto arešto
M.Marcinkevičius teismui teikia turbūt vieną didžiausių ieškinių Lietuvos istorijoje.
Visų pirma, prašoma areštuoti minėtais sandoriais N.Numavičiaus perimtas akcijas – tai 31 proc. visos „VP grupės“.
Visą „VP grupę“ M.Marcinkevičius vertina 4 mlrd. eurų, taigi galima skaičiuoti, jog siekiama arešto turtui už gerokai daugiau nei milijardą eurų.
M.Marcinkevičius taip pat siekia sandorių restitucijos.