2019 07 01 /17:29

Ministerija ir „Achemos grupė“ kol kas nesusitarė dėl SGD terminalo

Didžiausia „Klaipėdos naftos“ akcininkė Energetikos ministerija ir didžiausia smulkioji akcininkė „Achemos grupė“ pirmadienį nerado sprendimo dėl Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalo veiklos pertvarkos, laivą-saugyklą „Independence“ perduodant antrinei „Klaipėdos naftos“ bendrovei. Tikimasi aiškumo po savaitės.
SGD transportavimo ir bunkeriavimo laivas Kairos prie krantinės.
SGD transportavimo ir bunkeriavimo laivas Kairos prie krantinės. / SGD nuotr.

L.Lubienė: kalbama ultimatumais, „Achema“ verčiama bankrutuoti

„Achemos grupės“ valdybos pirmininkė Lidija Lubienė teigia, kad ministerija kalba ultimatumais bei grasina didinti terminalo mokestį.

Tuo metu energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas sako, jog bendrovė pati „kiša pagalius į ratus“ jai naudingam terminalo kaštų mažinimui. Jis pabrėžia, kad apie jokį mokesčio didinimą nekalbama.

„Diskusija neįvyko, klausimai neišspręsti ir jokių komentarų (...). Iš ministro aš išgirdau, jeigu mes nesutinkame su tomis sąlygomis, vadinasi, yra tikimybė mums mokestį dar kartą pakelti. Vadinasi, „Achema“ eina į pilną bankrotą, štai ir visi komentarai“, – pirmadienį po susitikimo su ministru sakė L.Lubienė.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Lyda Lubienė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Lyda Lubienė

10,4 proc. „Klaipėdos naftos“ akcijų valdančiai „Achemos grupei“ pateikus pretenziją, praėjusią savaitę „Klaipėdos naftos“ akcininkai nepriėmė sprendimo įsteigti naują antrinę įmonę SGD terminalas, kuri valdytų laivą-saugyklą „Independence“.

„Reikia visuose procesuose skaidrumo. Mes pretenzijoje savo pateikiame klausimus, į kuriuos norime konkrečių atsakymų. Jeigu valstybė ima 310 mln. eurų paskolą, ar nedidės mokesčiai. O jeigu didės mokesčiai, tai ant kurių vartotojų tie mokesčiai bus padidinti, kokia forma ir panašiai“, – pirmadienį aiškino L.Lubienė.

„Ar mums sumažinus SGD terminalo mokestį 5 ar 4 mln. eurų, mes iš kitos pusės negausime dar didesnio mokesčio. Vienaip ar kitaip, suprantate, tai yra kelias į pilną koncerno „Achemos grupė“ bankrotą ir akcinės bendrovės „Achema“ pirmoje eilėje“, – aiškino L.Lubienė.

Ž.Vaičiūnas: atsakymai į pretenziją turėtų būti po savaitės

Ministras pakartojo, kad „Klaipėdos naftos“ pasiūlytas SGD terminalo veiklos perkėlimas į jos antrinę bendrovę yra teisėtas, o su „Achemos grupe“ ultimatumais nesikalbama – norima sutarti dėl būdo, kaip mažinti SGD terminalo saugumo dedamąją. Pasak jo, koncerno siūlomas terminalo veiklos pertvarkymas atskyrimo būdu būtų kur kas imlesnis laikui.

Ž.Vaičiūno teigimu, atsakymai į „Achemos grupės“ pretenziją turėtų būti pateikti po savaitės.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Žygimantas Vaičiūnas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Žygimantas Vaičiūnas

„Suprantame pačios „Achemos“ interesą gauti daugiau informacijos. Dėl to, iš karto gavus pretenziją, kreipėmės į „Klaipėdos naftą“, kad būtų pateikti išsamūs atsakymai, paaiškinimai, tikiuosi, kad tie atsakymai bus pateikti kitos savaitės pradžioje ir tuomet bus galima spręsti (...) Iš esmės ta pretenzija reiškia, kad pačios SGD dedamosios sumažinimas, koks jis buvo planuotas liepos 1 dienai, šis terminas atsideda“, – žurnalistams pirmadienį sakė ministras.

Pasak energetikos ministro, „Achemos grupė“ tokia savo pozicija prarado 2,5 mln. eurų – tiek per pusmetį ji būtų sutaupiusi SGD terminalo mokesčio.

„Klausimas dėl „Achemos“, koks jos laimėjimas. Laimėjimas turbūt vienas, kuris turbūt daugiau yra pralaimėjimas: nuo liepos mėnesio turėtą galimybę sumažinti SGD dedamąją „Achema“ prarado. Tai reiškia, kad pusės metų laikotarpis turi maždaug 2,5 mln. eurų kainą“, – sakė ministras.

Savo ruožtu L.Lubienė tvirtino, kad didžiausiai dujų vartotojai šalyje – Jonavos trąšų gamyklai „Achema“ grasinama didinti terminalo mokesčius.

„Aš įsivaizduoju, kad ministras išpildys savo žodį ir SGD terminalo mokestį akcinei bendrovei „Achema“ pakels vietoj to, kad sumažintų. Jeigu norėta sumažinti mums mokestį nuo liepos 1 dienos 4 mln. eurų, tai dabar šita schema jau yra sulaužyta, jis būtų sumažintas tik nuo rugsėjo 1 dienos. Ministras neišlaikė savo žodžio – ne nuo liepos 1 dienos. Ministerija nepasiruošė net 4 mln. eurų mokesčio sumažinimui“, – sakė L.Lubienė.

„Mums duotas ultimatumas savaitę laiko pagalvoti (...) Jeigu mes neišpildome tų dviejų sąlygų, vadinasi, su mumis nebus diskutuojama“, – aiškino ji.

Jos pavaduotojas Gintaras Balčiūnas taip pat teigė išgirdęs perspėjimus apie mokesčių padidėjimą.

„Nieko neišgirdome naujo, gavome pagrasinimų, (...) kad padidins mokestį“, – sakė jis.

„Achemos grupės“ valdybos pirmininkė L.Lubienė teigia, kad ministerija kalba ultimatumais bei grasina didinti terminalo mokestį.

Ministras sakė nežinantis, ką turi omenyje koncernas, kalbėdamas apie neva didėsiančius mokesčius. Ž.Vaičiūnas teigė, kad jam „sunku suprasti“, kodėl „Achemos grupė“ pateikė pretenziją.

„Nežinau, apie kokį padidinimą eina kalba. Mes kalbame apie SGD dedamosios mažinimą. Ši priemonė ne tik „Achemai“, bet visiems rinkos dalyviams yra labai svarbi. Dėl to šiandien ta situacija šiek tiek stebina, nes „Achemos“ veiksmais yra „kišami pagaliai į ratus“ tam, kad SGD dedamoji būtų sumažinta“, – sakė Ž.Vaičiūnas.

„Galbūt („Achemos grupė“ – BNS) buvo pasiskaičiavę SGD dedamosios mažėjimą kaip faktą. Tai galbūt šia prasme, bet čia interpretacijos dalykai. Apie jokį mokesčių didinimą nėjo kalbos“, – tikino jis.

G.Balčiūnas atmeta ministro kritiką, kad pretenziją koncernas pateikė prieš pat akcininkų susirinkimą.

„Ne dabar pateikėme, pateikėme birželio 18 dieną, kai gavome susirinkimo medžiagą. Susirinkimas buvo birželio 27 dieną. Gavome dalį medžiagos, tada pasižiūrėjome, kad įmonė „Klaipėdos nafta“ iš tikrųjų skaidoma į dalis. Tai jeigu yra skaidoma įmonė, turi būti pradėtas reorganizacijos procesas. Dėl to informavome visus akcininkus, kad, mūsų nuomone, daroma įmonės reorganizacija. Nes jeigu yra skaidoma įmonė, turėtų būti išlaikoma dabartinė („Klaipėdos naftos“ – BNS) akcininkų struktūra ir naujoje įmonėje. Bet tas nėra daroma“, – BNS sakė G.Balčiūnas.

Jis pridūrė, kad atsakymai į „Achemos grupės“ klausimus kol kas yra nepakankami.

„Į mūsų klausimus tokie keisti atsakymai, sakykime, paprašėme atskyrimo balanso, tai mes gavome atsakymą, kad tokių duomenų atskleidimas gali suklaidinti akcininkus ir įmonė nepateiks atskyrimo balanso. Toks visiškai liūdnas valstybės atstovavimas valstybės kontroliuojamoje įmonėje“, – sakė G.Balčiūnas.

Susitikime su ministru dalyvavo ir „Achemos grupės“ generalinis direktorius Mindaugas Deksnys.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./„Achema“
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./„Achema“

Terminalo kaštų mažinimas nusikelia

Ministras Ž.Vaičiūnas teigia, kad dabar terminalo kaštų mažinimas nusikelia vėlesniam laikui.

„Tai priklausys ir nuo visų kitų procedūrinių žingsnių (...) Iki šios dienos dienos galiojo turto vertinimas, kuris turi būti iš naujo atliekamas. Sprendimo nepriėmimas praeitą savaitę reiškia, kad yra papildomai daugiau procedūrų, kurias reikia atlikti. Darome viską, kad jos būtų atliktos per maksimaliai greitą laiką, bet faktas, kad tai bus rudenį“, – kalbėjo Ž.Vaičiūnas.

Jis teigė, kad pačiam terminalo išlaikymo pakeitimo modeliui neturėtų kilti rizika.

„Per daug svarbus sprendimas ir per daug esame nuėję šiuo keliu, kad jo atsisakytume (...) Kitų variantų šiandien mes neanalizuojame, tiesiog – kaip operatyviau įgyvendinti šį variantą (dabar „Klaipėdos naftos“ siūlomą variantą – BNS)“, – sakė ministras.

Naujas scenarijus – SGD terminalo atpiginimas vartotojams nuo gruodžio 1 dienos

Ministerija pasiūlė „Achemos grupei“ scenarijų, kaip išspręsti konfliktą ir sumažinti SGD terminalo išlaikymą nuo šių metų gruodžio 1-osios.

D.Pancerovo nuotr./SGD terminalas „Independence“
D.Pancerovo nuotr./SGD terminalas „Independence“

Jame nurodoma, kad iki rugpjūčio 5 dienos būtų atlikti parengiamieji darbai (teisinis pretenzijos ir turto vertinimas, auditas, „Klaipėdos naftos“ valdybos sprendimai, kreditorių sutikimai, valstybės pagalbos suderinimas su EK), iki rugsėjo 1 dienos įvyktų akcininkų susirinkimas, Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) priimtų sprendimą dėl veiklos perleidimo ir licencijos naujai įmonei SGD terminalas suteikimo, iki spalio 1 dienos būtų priimtas Seimo sprendimas dėl valstybės garantijos 140 mln. eurų Šiaurės investicijų banko paskolai, iki spalio 20 dienos – VERT priimtų sprendimą dėl saugumo dedamosios mažinimo, o jis įsigaliotų gruodžio 1 dieną.

Tarp sąlygų nurodoma, jog „Achema“ turi atsiimti pretenziją bei garantuoti, kad nebus skundžiami nauji akcininkų sprendimai, atsiimti skundus iš teismų, kad būtų susigrąžintas EK ir kreditorių pasitikėjimas, su EK turi būti suderinta valstybės pagalba,

„Achemos grupė“ teigia norinti gauti 10,4 proc. naujai kuriamos bendrovės SGD terminalas akcijų, nes kitu atveju ji negalės gauti informacijos apie jos veiklą. Įmonės akcijų smulkieji akcininkai gautų, reorganizuojant įmonę skaidymo būdu, o ne atskiriant jos turtą ir perduodant jį antrinei įmonei, kurios 100 proc. akcijų valdytų „Klaipėdos nafta“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis