Mokesčių landos „Apple“ kainuos 13 mlrd. Eur, ar susimokėti turės ir kiti?

Dienos, kai didelės JAV technologijų kompanijos galėjo susimažinti išlaidas mokesčiams Europoje, baigiasi. Dešimtis metų tokie verslai kaip „Apple“, gaunantys dideles pajamas, migruodavo į Airiją, Nyderlandus ir Liuksemburgą, kur pavykdavo susimažinti mokesčius dėl palankios tų valstybių mokesčių sistemos, rašo naujienų agentūra „Bloomberg“.
„Apple“ WWDC konferencija San Fransiske
„Apple“ WWDC konferencija San Fransiske / AFP/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Airija „Apple“

Tačiau antradienį ES konkurencijos komisarė Margrethe Vestager pasiuntė labai stiprią žinią, kad tokios strategijos nėra nepastebimos: Europos Sąjunga antradienį paskelbė, kad Jungtinių Valstijų technologijų kompanija „Apple“ privalo sumokėti rekordinę sumą – 13 mlrd. eurų – nesumokėtų mokesčių, nes bendrovės mokestiniai susitarimai su Airijos valdžia buvo pripažinti neteisėtais.

„Dabar didelės įmonės, priklausančios nuo ES mokesčių sistemų, turi pagalvoti, ar koks nors jų susitarimas su tam tikra valstybe gali sulaukti panašaus ES sprendimo“, – sakė Džordžtauno verslo mokyklos profesorius Thomas Cooke'as.

Kiekvieną kartą, kai Londone, Paryžiuje ar Milane yra nuperkamas „iPhone“, pelną skaičiuoja „Apple“ padalinys Airijos mieste Korke. Dėl palankaus kompanijai susitarimo su Airijos valdžia įmonė visą pelną iš pardavimų Europoje registruodavo Airijoje, kur „Apple“ buvo taikomi mažesni mokesčiai.

Europos Komisija nusprendė, kad „Apple“ susitarimai su Airijos valdžia yra neteisėti – 2003 metais Europoje gautam pelnui buvo taikytas 1 proc. mokestis, o 2014 metais sumažintas iki 0,005 proc. Tiek „Apple“, tiek Airija tokiam Europos Komisijos sprendimui nepritaria.

„Apple“ taikytas susitarimas su Airija buvo laikomas begėdiškiausiu tarp JAV technologijos kompanijų, sakė mokesčių ir verslo konsultacijos įmonės „MGPartners“ partnerė Aisling Donohue. Kitos įmonės turėtų būti susirūpinusios, tačiau veikiausiai tokio pat EK dėmesio nesulauks, pridūrė ji.

Tačiau M.Vestager žingsnis yra didesnio proceso dalis – siekiama užkamšyti skyles, kurios leidžia pasipelnyti užsienio kompanijoms. „Google“ motininė kompanija „Alphabet“ taip pat pasipelnė iš Airijos mokesčių sistemos, naudodama vadinamąjį „Double Irish“ (dvigubą airišką) mechanizmą, siekdama sutaupyti milijardus dolerių mokesčių. Airija atšaukinėja šią sistemą, tačiau įmonės prisitaikymui turi laiko iki 2021 metų. „Amazon“, siekdama naudos, naudojosi panašia sistema Liuksemburge.

Prieš šešis mėnesius „Netflix“ investuotojams pareiškė, kad kompanija veikiausiai mokės didesnius tarptautinius mokesčius nei kitos JAV technologijų kompanijos. Neseniai agresyvią plėtrą užsienyje pradėjusi bendrovė kitų JAV kompanijų mokesčių strategijas pavadino nestabiliomis, tiesa, tą pasakė neoficialiai.

„Tarptautinės įmonės, kurios vadovaujasi agresyviomis mokesčių strategijomis, turėtų nusiteikti tam, kad reikės mokėti daugiau mokesčių. Europos Sąjungos reformos pareikalaus pajamas apmokestinti ten, kur jos yra sugeneruojamos“, – sakė „Bloomberg Intelligence“ analitikė Sarah Jane Mahmud.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų