„Tai yra pirmas pasaulyje tokio pobūdžio ir tokio masto fondas. Šalių bendradarbiavimas leis išplėsti galimybes gauti stambias investicijas startuoliams, kas ypač svarbu mažosioms NATO narėms, tokioms kaip Lietuva, Latvija, Estija ir kitos.
Atsiveria unikali galimybė gauti tikrai dideles investicijas.
Lietuvos įmonėms, kurios gamintų dvigubos paskirties produktus ar kurtų tokias technologijas, atsiveria unikali galimybė gauti tikrai dideles investicijas“, – laidoje kalbėjo I. Beiliūnienė, kuri yra ir INVEGOS atstovė NATO inovacijų fonde.
NIF lėšas numatoma investuoti į dvigubos paskirties produktus arba technologijas NATO nustatytose proveržio technologijų srityse, tokiose kaip dirbtinis intelektas, didelių duomenų apdorojimas, kvantinės technologijos, biotechnologijos ir kitose. Kaip pabrėžė I. Beiliūnienė, tokie ilgalaikiai, ne vienerius metus, trunkantys projektai reikalauja daug lėšų, todėl kalba eina ne apie milijono ar kelių, bet apie dešimčių milijonų eurų investicijas į vieną įmonę.
Idėją NATO pakuždėjo Lietuva
Šių metų birželio 30 dieną 22 NATO sąjungininkės, tarp jų ir Lietuva, Madrido viršūnių susitikime pasirašė įsipareigojimo laišką, kuriuo išreiškė ketinimą dalyvauti fonde ir skirti finansinius įnašus.
Lietuvai šio fondo įgyvendinime atstovauja INVEGA, o Ekonomikos ir inovacijų ministerija tapo NIF ir su juo susijusio Gynybos inovacijų akceleratoriaus Šiaurės Atlanto regionui (angl. Defense Innovation Accelerator for the North Atlantic, DIANA) koordinuojančia institucija.
G. Jeglinskas sakė, kad investicijų į saugumo inovacijas klausimą sustiprino Rusijos karas Ukrainoje, paskatinęs greičiau ieškoti priemonių, kaip sustiprinti ir išlaikyti NATO pranašumą.
Būtina išlaikyti karinį pranašumą, kuris yra pagrindinė atgrasymo priemonė.
„Tiek fondo, tiek akceleratoriaus kūrimas yra neatsiejami nuo Aljanso misijos, kuri yra aiški ir konkreti: ginti laisvę ir išsaugoti taiką. Norint tai pasiekti, būtina išlaikyti karinį pranašumą, kuris yra pagrindinė atgrasymo priemonė. Karinė galia šiais laikais yra neatsiejama nuo technologijų pažangos.
Čia ir žengia NATO inovacijų fondas: juo siekiama pagyvinti technologinę ekosistemą, investuoti į technologijas, išnaudoti jas gynybinių pajėgumų ir karinių pajėgų stiprinimui. Kinija, Rusija ir kitos priešiškai nusiteikusios šalys tai jau daro. Negalime leisti joms tapti pranašesnėmis, nes tai keltų grėsmę mūsų laisvei“, – sakė G. Jeglinskas.
Beje, inovacijų fondo, kaip būdo paskatinti privatų sektorių kurti dvigubos paskirties produktus ar technologijas, idėją Aljansui mestelėjo ne kas kitas, o Lietuva. Prieš dvejus metus mūsų šalyje sukurta analogiškos paskirties rizikos kapitalo priemonė „MILInvest“, kuria siekiama skatinti eksperimentinę plėtrą ir inovacinę veiklą gynybos ir saugumo srityje Lietuvoje.
G. Jeglinskui antrino ir ekonomikos ir inovacijų viceministras Vincas Jurgutis. Jo nuomone, šių dienų kontekste kaip niekad tampa svarbu skatinti bei vystyti inovacijas gynybos ir saugumo sektoriuose.
„Kad galėtume užtikrinti savo šalies ir Aljanso teritorinį saugumą, privalome užtikrinti finansavimą technologiškai inovatyvioms jaunoms įmonėms, veikiančioms gynybos ir saugumo srityse. Todėl tiek NATO inovacijų fondas, tiek „MILInvest“ yra išskirtinė galimybė jaunoms įmonėms pritraukti finansavimą į gynybos pramonę ir dvigubos paskirties produktus, ir taip prisidėti prie saugumo užtikrinimo regione.
Mes taip pat sustiprintume ir savo šalies gamintojus. Daugumą ginklų šiuo metu importuojame, nors turime gerą potencialą dalį gynybos priemonių pasigaminti Lietuvoje ir jas pardavinėti savo partneriams“, – sako V. Jurgutis.
Suprasti akimirksniu
- MILInvest – rizikos kapitalo priemonė, kuria siekiama skatinti eksperimentinę plėtrą ir inovacinę veiklą gynybos ir saugumo srityje.
- MILInvest yra Gynybos investicijų fondo finansinė priemonė.
- Gynybos investicijų fondą 2020 m. gruodžio 8 d. įsteigė LR krašto apsaugos ministerija ir INVEGA.
- Daugiau informacijos - ČIA.
Investicija atsipirks su kaupu
Suderėtoje NIF steigimo sutartyje numatoma, kad visų prisijungusių šalių įnašas sieks 1 mlrd. eurų. Kiekvienos jų dalis fonde iš dalies priklausys nuo šalies bendrojo vidaus produkto dydžio. Lietuvos, kaip vienos iš mažųjų dalyvių, įnašas per 15 metų sieks iki 28,81 mln. eurų.
Fondo lėšos bus investuojamos tik į jame dalyvaujančių valstybių įmones arba į rizikos kapitalo fondus, kurių bent 70 proc. investicijų atiteks fonde dalyvaujančių valstybių įmonėms. Geroji žinia Lietuvai ta, kad lėšos bus skirstomos be kvotų, neatsižvelgiant į šalies dydį.
„Tai yra didelis laimėjimas Lietuvai. Įprastai daugianacionaliniuose fonduose dalyvaujančios šalys siekia atgauti tai, ką pačios investavo. Šiuo atveju kvotų nėra. Tai kartu yra ir rizika, ir galimybė. Mažoms šalims, tokioms kaip Lietuva, tai atveria didžiules rinkas ir naujas galimybes“, – tinklalaidėje kalbėjo G. Jeglinskas.
Mažoms šalims, tokioms kaip Lietuva, tai atveria didžiules rinkas ir naujas galimybes.
Jis taip pat pastebėjo, kad papildomų lėšų bus siekiama pritraukti iš rizikos fondų ir kitų šaltinių. Taigi galutiniame rezultate inovacijas saugumui kuriančius startuolius pasieks ne vienas milijardas eurų.
Metas imtis veiksmų
NIF steigimo procedūros vis dar vyksta ir, planuojama, užtruks iki kitų metų vasaros, o realiai galimybė gauti fondo investiciją atsivers antroje metų pusėje. Be to, fondas turėtų veikti 15 metų, o aktyvioji investicijų fazė truks bent apie 8 metus.
Taigi laiko yra, tačiau, norint šiomis galimybėmis pasinaudoti, reikia tinkamai pasiruošti. Ir tai daryti reikia jau dabar.
„Rizikos kapitalo fondai linkę investuoti į įmones, kurios jau turi bent minimalų produktą, tai yra, neužtenka tik turėti idėją, reikia ir turėti ką parodyti. Todėl pradėti ruoštis pritraukti investicijas iš NATO inovacijų fondo reiktų jau dabar, o bene geriausia kelio pradžia būtų DIANA akceleratorius arba mūsiškis „MILInvest“, kuris turėtų atsirasti vėliausiai kitų metų pradžioje“, – teigė INVEGOS generalinio direktoriaus pavaduotoja I. Beiliūnienė.
Pasak jos, NATO inovacijų fondas pirmenybę turėtų teikti būtent tiems projektams, kurie ateina iš DIANA akceleratoriaus. Kitaip sakant, akceleratoriuje generuojamos ir tikrinamos idėjos, o pasiteisinę sprendimai vystomi investuojant NIF lėšas.
Abu tinklalaidės pašnekovai užsiminė, kad Lietuva jau turi dvigubos paskirties technologijas ar produktus vystančių startuolių, kurie galėtų pretenduoti į NIF milijonus.
Tinklalaidės vedėja J. Rojaka linkėjo Lietuvos startuoliams būti drąsiems, rodyti savo inovacijas NATO ir atverti visiškai naujas galimybes tiek saugumo srityje, tiek ekosistemos kūrime, tiek mūsų visų gyvenime.
Daugiau apie verslo galimybes gauti finansavimą, klausykitės tinklalaidėje „Stiprus verslas su INVEGA” 15min, Youtube ir Spotify platformose.