E.Vaisovo naujojo „Fumosumo“ atsitiktinai veikiausiai neužtiksite. Kaljanų baras atidarytas sostinės Rotundo gatvėje, kuri, palyginti su, tarkime, Vilniaus gatve, yra tikras vaiduoklių miestas.
„Ieškodami vietos, neieškojome didelio srauto. Žmogus, kuris rūko kaljaną, turi savo vietą, kur tą daro. Čia kaip benzino įsipilti – žinote, kur yra degalinė, ir važiuojate ten. Panašiai veikia apsisprendimas parūkyti kaljaną“, – 15min pasakojo „Fumosumo“ savininkas.
Pirmoji jo kaljaninė ir restoranas „Kinza“ veikia taip pat ne judriausioje sostinės – Naugarduko – gatvėje.
„Tai nėra pyragėliai – kitaip tariant, plataus vartojimo prekė ar paslauga. Ji yra adresuota tam tikram vartotojui. Žmonės, kurie ieško lounge'o, jie taip pat jį susiras“, – pasakojo verslininkas.
Pigesnė nuoma
Gedimino prospekto dalis aplink Seimą vakarais ir savaitgaliais būna tyli, barų – vos vienas kitas aplinkui, žmonių taip pat praeina labai nedaug. Tad ir patalpų nuoma šiame kvartale yra pigesnė.
„Ieškojome patalpų neblogoje vietoje, kad būtų prieinama, bet nebūtų labai dideli nuomos kaštai, nes jie suvalgo labai daug pajamų. Kaljaninių niekas nedaro brangiose patalpose“, – 15min pasakojo verslininkas.
Pasak jo, kaljano baruose didelių pinigų žmonės nepalieka, todėl nevertėtų tikėtis ir didelių pajamų.
„Todėl negali labai brangiai nuomotis patalpų. Ar Vilniaus gatvėje, ar čia, tiek pat maždaug gali sugeneruoti žmonių dėl tos paslaugos išskirtinumo. Todėl permokėti už nuomą nereikia“, – aiškino E.Vaisovas.
Abiejuose jam priklausančiuose kaljano baruose per savaitgalį surūkoma apie 100 kaljanų. Pigiausias kainuoja 15 eurų, brangesnio kaina gali siekti ir 45 eurus. Kaljano kaina priklauso nuo ingredientų – jeigu vietoje vandens pasirinksite, tarkime, „Mojito“ kokteilį, kaina šoktelės. Papildomai 5 eurus kainuos ir įmantresnio kaljano pasirinkimas iš kaljanų galerijos.
„Skirtingų kaljanų skiriasi charakteris. Čia kaip automobilis – kiekvienas turi savo specifinę trauką, dizainą“, – apie kaljanų skirtumus pasakojo verslininkas.
Užsieniečių kol kas nesamdo
„Fumosumo“ dirba 15 žmonių, tarp jų – 5 kaljanistai. Nors į aptarnavimo sektorių Lietuvoje pamažu veržiasi užsieniečiai, E.Vaisovas pasakojo jų kol kas nesamdantis.
„Mums labai svarbu aptarnavimas, kad žmogus bendrauja. Mes negalime paimti žmogaus, kuris nemoka aiškiai lietuviškai kalbėti. Manau, kad mes dar nepriaugome iki to, jog galėtume vien tik angliškai bendrauti. Kreipėsi, bet mes dar konservatyviai į tai žiūrime“, – pasakojo verslininkas.
Tačiau nepatyrusius jis priima – kaip ruošti kaljaną, pradedančiuosius apmoko pati bendrovė.
„Mūsų meistrai moko naujus darbuotojus, kaip dirbti su kaljanu, kaip jį atnešti, kaip jį patiekti. Kada nors planuojame gal ir kokią kaljanistų akademiją atidaryti, sertifikuoti juos“, – pasakojo E.Vaisovas.
Konkurencija – labai didelė
E.Vaisovas save laiko pirmuoju profesionalaus kaljanų baro savininku. Pastaruoju metu, pasak jo, kaljaninių Lietuvoje atsirado tikrai daug.
„Išaugusią konkurenciją pradėjome jausti jau anksčiau. Atsidarė visai neblogos vietos, bet mums pavyko išsilaikyti“, – sakė E.Vaisovas.
Atidarius antrąjį kaljano barą, įmonės pardavimai nesumažėjo, o išaugo beveik 2,5 karto.
„Klientų nepasidalijome – atsirado naujų“, – aiškino E.Vaisovas. „Fumosumo“ pardavinėja ir alkoholį bei maistą – suši, kitus azijietiškos virtuvės patiekalus. Tačiau daugiausia žmonių vis tik susirenka savaitgaliais rūkyti kaljano.
„Tai yra savaitgalio paslauga, ir savaitgaliais mums čia yra labai gerai. Savaitgaliais mes čia darome skambesnes diskotekas, disko renginius. Paprastomis dienomis būna įvairiai“, – pasakojo verslininkas.
Šiltuoju metu sezonu jis ruošiasi pasiūlyti naują paslaugą – kaljanus įvairiems renginiams ar kaljanus populiariose sezoninėse vietose.
„Bus galima parūkyti ir prie jūros, ir kitur gamtoje. Ieškosime vietų ir statysime ten kaljanus – dirbsime, teiksime paslaugą. Tai bus išskirtinės vietos ir jų nebus daug. Mūsų vizija yra tokia“, – aiškino verslininkas.