NKSC: „Yandex. Taxi“ palaiko aktyvų ryšį su adresais Rusijoje

„Yandex. Taxi“ turi galimybę užmegzti ryšį su Rusija net ir tada, jeigu programėlė nėra aktyvi, todėl geriau ja nesinaudoti, skelbia analizę atlikęs Nacionalinis kibernetinio saugumo centras. Ypatingai ši rekomendacija taikoma Lietuvos valstybės tarnautojų ir pareigūnų, krašto apsaugos sistemos darbuotojų naudojamuose išmaniuosiuose įrenginiuose.
Oficialus „Yandex. Taxi“ prisistatymas
Oficialus „Yandex. Taxi“ prisistatymas / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

NKSC, atlikęs pirminę liepos 26-ąją Lietuvoje pradėtos platinti programėlės „Yandex. Taxi“ saugumo analizę, tikina nustatęs, kad programėlė palaiko aktyvų ryšį su 11 unikalių adresų, kurių didžioji dalis priklauso Rusijai.

Programinio kodo analizė parodė, kad ši programėlė reikalauja prieigos prie didelio kiekio jautrių duomenų ir leidimo naudotis įrenginio funkcijomis. Minima programėlė turi galimybę aktyvuoti įrenginio kamerą ir mikrofoną (vykdyti naudotojo aplinkos įrašymą), naudoti kontaktų sąrašą (galimybė gauti telefonų knygos, naudojamų paskyrų informaciją), vykdyti skambučių valdymą, įrenginio tapatybės ir veiklos būklės nustatymą, vykdyti trumpųjų pranešimų paslaugų valdymą (galimybė perimti gaunamus pranešimus), atlikti turinio, saugomo išmaniojo įrenginio atmintyje, modifikavimą, nustatyti tikslią (GPS) įrenginio buvimo vietą, atlikti tinklo prieigos valdymą (siųsti duomenis internetu, stebėti ir valdyti tinklo sujungimus, valdyti belaidžio tinklo (angl. Wi-Fi) prieigą).

NKSC analizė ir rekomendacijos programėlių naudotojams skelbiama čia.

Programėlė turi galimybę įvairiu laiku ir šifruotais ryšio kanalais užmegzti ryšį su skirtinguose Rusijos Federacijos regionuose esančiais adresais adresais nepriklausomai nuo to, ar programėlė dirba budėjimo, ar aktyviuoju režimu.

„NKSC darbuotojai nustatė, kad minima programėlė turi galimybę įvairiu laiku ir šifruotais ryšio kanalais užmegzti ryšį su skirtinguose Rusijos regionuose esančiais adresais nepriklausomai nuo to, ar programėlė dirba budėjimo, ar aktyviuoju režimu. NKSC taip pat nustatė, kad „Yandex. Taxi“ palaiko nuolatinį ryšį su trimis adresais, – rašoma penktadienį žiniasklaidai išplatintame pranešime. – Minima programėlė reikalauja prieigos prie didelio kiekio jautrių duomenų ir leidimo naudotis įrenginio funkcijomis, ir NKSC įspėja, kad vėlesnės programėlės versijos gali padidinti reikalaujamų funkcijų prieigų kiekį.“

„Yandex. Taxi“
„Yandex. Taxi“

Be to, teigiama, kad „Rusijos žvalgybos ir saugumo tarnybos turi teisinius įgaliojimus ir techninių galimybių įgyti prieigą prie Rusijos ir užsienio valstybių piliečių, naudojančių rusiškas elektroninio komunikavimo platformas, duomenų“.

„Yandex. Taxi“ programėle Vilniuje galima naudotis nuo praėjusio ketvirtadienio – anot jos atstovų, paslaugos sostinėje teikiamos su 300 automobilių. Įmonės valdoma pavėžėjimo programėlė veikia panašiu principu kaip „Uber ar „Taxify“.

Prašydamas informuoti, ar Rusijos kapitalo bendrovės „Yandex. Taxi“ veikla Lietuvoje nekelia grėsmės nacionaliniam saugumui, Vilniaus meras Remigijus Šimašius liepos pabaigoje kreipėsi į Valstybės saugumo departamentą (VSD). VSD išvados pranešė lauksiantis ir premjeras Saulius Skvernelis.

Meras, dėl galbūt klaidinančios „Yandex. Taxi“ reklamos, taip pat yra kreipęsis ir į Konkurencijos tarybą.

Pati kompanija prisistato kaip tarptautinė, ji registruota Amsterdame, nors programuotojai dirba Maskvoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų