Panevėžio apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Panevėžio AVMI) informuoja, kad tirdami VMI pasitikėjimo telefonu 1882 gautą informaciją mokesčių inspektoriai vienoje atšvaitus Norvegijos rinkai gaminančioje Panevėžio bendrovėje atliko operatyvų patikrinimą ir rado šešias nelegalias darbuotojas. Medžiaga apie įvykį perduota nagrinėti teismui, o įmonės vadovui gresia solidi bauda.
Atvykusiems Panevėžio AVMI specialistams patekti į bendrovę pavyko ne iškart, nes teritoriją saugantys automatiniai vartai buvo aklinai uždaryti. Tik po ilgo stebėjimo sulaukta momento, kai vartai liko pusiau praverti, tačiau į teritoriją patekusius inspektorius „pasitiko“ užrakintos visos durys. Nors viduje degė šviesos ir matėsi prie įrengimų dirbantys žmonės, tačiau inspektoriams durys buvo atrakintos ne iš karto.
Mokesčių specialistams prisistačius, vieni darbuotojai liko ramiai dirbti prie įrengimų (kaip vėliau paaiškėjo, jie buvo oficialiai įdarbinti, dirbo pagal grafiką), o kiti – palikę veikiančius įrengimus vieningai spruko į atskirai įrengtas, rakinamas, šarvuotomis durimis su akute, patalpas. Šioje slaptavietėje inspektoriai aptiko šešias neįdarbintas moteris.
„Pastaruoju metu pastebima, kad naudotis nelegalių darbuotojų paslaugomis nesibodi ne tik smulkios įmonės, bet ir kai kurios solidžios bendrovės, kurios net investuoja į tai, kaip apsisaugoti nuo tikrintojų. Galima suprasti, kai įrengiamos uždaros teritorijos, vaizdo stebėjimo kameros, tačiau kai įmonės viduje yra tokios, kaip kad šiuo atveju, slaptos patalpos, į kurias, atvykus inspektoriams, tarsi pagal instruktažą vieningai bėga slėptis nelegalūs darbuotojai, tuomet kyla įtarimų, kad tam iš anksto bei apgalvotai rengtasi“, – sako Panevėžio AVMI Kontrolės departamento direktorė Rasita Žilinskienė.
Visos šešios nelegalios darbuotojos teisinosi vienodai ir tarsi mintinai išmoktą eilėraštį kartojo, kad jos esą tik ėjusios pro šalį ir atsitiktinai užsukusios į įmonę (į aklinai saugomą teritoriją!) pasiklausti apie galimybę įsidarbinti. O viena moteris įsigudrino oficialiame pasiaiškinime nurodyti realiai neegzistuojančio žmogaus asmens duomenis vietoj savųjų ir tokiu būdu pabandyti apgauti mokesčių specialistus.
Gudrauti bandė ir bendrovės direktorius. AVMI specialistams užėjus į gamybines įmonės patalpas, juos pasitiko jaunas vyras, kuris vos sužinojęs, kokių svečių sulaukė, spruko neprisistatęs ir daugiau nesirodė. Patikrinimo metu inspektoriams susisiekus su bendrovės direktoriumi jo ilgai nepavyko prisikviesti atvykti į Mokesčių inspekciją, vadovas siūlė ir toliau bendrauti telefonu ar elektroniniu paštu. Tik vėliau, direktoriui visgi atvykus į AVMI, paaiškėjo jo slapstymosi priežastis – tai ir buvo tas pats vyriškis, tądien sprukęs nuo įmonę tikrinusių inspektorių.
„Šios bendrovės vadovo veiksmus dėl neįdarbintų asmenų įvertins teismas. Įstatymai numato baudas nuo 3 tūkst. iki 10 tūkst. litų už kiekvieną nelegalų darbuotoją. Primename, kad sutikdami dirbti neoficialiai žmonės praranda teises į socialines garantijas ir rizikuoja, nes pavyzdžiui, nutikus nelaimingam atsitikimui darbe, susižeidus toks darbuotojas negali tikėtis jokių kompensacijų iš darbdavio ar nedarbingumo pažymėjimo, jei susirgtų“, – teigia R. Žilinskienė.
Panevėžio AVMI primena, kad gyventojai, turintys informacijos apie įvairius mokestinius pažeidimus, taip pat ir nelegalų darbą, įmonėse mokamus „vokelius“, neapskaitomas pajamas bei kitus, apie tai gali pranešti VMI pasitikėjimo telefonu 1882, užpildžius elektroninę anketą VMI svetainėje arba pasinaudojus programėle išmaniesiems telefonams „Pranešk“, taip pat užėjus į apskrities mokesčių inspekciją bei jos teritorinius padalinius.