Pagrindinį Norvegijos oro uostą Osle dėl didėjančio skrydžių skaičiaus vietos pareigūnai nusprendė išplėsti kone dvigubai. Uždengti stogus norvegai patikėjo mažiausią kainą pasiūliusiai bendrovei iš Estijos, pavadinimu „Monik“. Tačiau viena Norvegijos televizija netrukus atskleidė, kad bendrovė vykdo vadinamąjį socialinį dempingą – neteisėtai moka nepagrįstai žemus atlyginimus. Darbininkams, tarp kurių daugiausia rusų tautybės imigrantų, įsakyta deklaruoti, kad už valandą gauna apie 60 litų. Tačiau darbdavys kas kartą atsiunčia žinutę primindamas, kad pusę šio atlyginimo privalu grąžinti vadovui. Netekę kantrybės darbininkai skundžiasi, kad net Estijoje uždirbtų daugiau, o kainos Norvegijoje – kelis kartus didesnės.
Norvegijos pareigūnai sako, kad yra sukrėsti tokios verslininkų strategijos ir žada siekti kompensacijų darbininkams, tačiau įspėja – jų pastangos negali peržengti Norvegijos sienų, todėl neaišku, ar grįžę namo imigrantai nebus dar kartą apgauti. Estijos bendrovė jau atleido tuos, kurie susisiekė su profsąjungomis ar Norvegijos žiniasklaida.
„Kaip savininkai esame už tai atsakingi. Tačiau turiu pasakyti, kad jaučiamės apgauti subrangovo“, – sakė oro uosto vadovas Vegaras Gystadas.
Norvegijos viešasis sektorius – vienas skaidriausių pasaulyje: jei šalyje sušmėžuoja korupcijos skandalų, pareigūnai tuoj pat imasi juos tirti. Paprastai tokie skandalai laidoja politikų karjeras.
„Ministerija nieko apie tai nežinojo. Netrukus įsakysime bendrovei „Avinor“ parengti ataskaitą kaip tai galėjo atsitikti“, – teigė transporto ministrė Marit Arnstad.
„Avinor“ – tai valstybinė bendrovė, kuriai priklauso oro uostas, ji – pagrindinė darbų organizatorė.