Antradienio rytą surengtas patikrinimas nustebino ne vieną vairuotoją. Tačiau „Vilniaus vandenys“ tvirtina, kad jau artimiausiu metu tokie tikrinimai bus vykdomi nuolat: visuose nuotekų priėmimo vietose ketinama įrengti užkardus su numerių nuskaitymo sistema, papildomus debitomačius, tad atvežamų nuotekų mėginiai bus tiriami reguliariai.
Tirs laboratorijoje
Visi šie tyrimai bus atliekami bendrovės „Vilniaus vandenys“ laboratorijoje, turinčioje Aplinkos apsaugos agentūros išduotą leidimą atlikti taršos šaltinių išmetamų į aplinką teršalų ir teršalų aplinkos elementuose matavimus ir tyrimus.
Tokie patikrinimai nuotekų vežėjams nebuvo itin netikėti. Priemonių planas birželio pradžioje buvo pristatytas kelioms dešimtims Vilniaus apskrityje veikiančių įmonių, kurios surenka ir automobiliais atveža nuotekas į nuotekų priėmimo punktus.
„Vilniaus vandenų“ atstovų teigimu, įprastai atvežamose nuotekose būna tokių medžiagų kaip aliuminis, azotas, chromas, cinkas, fosforas, gyvsidabris, kadmis, nikelis, švinas, varis, riebalai, nafta ir kitų medžiagų.
Teršalai kelia grėsmę gamtai
„Sistemingai viršijant atvežamose nuotekose esančių teršalų rodiklius, kyla grėsmė patikimam nuotekų valyklų veikimui bei gamtai. Įvairios pavojingos medžiagos, kurios iki šiol būdavo dažnai vežamos į nuotekų valyklą, turėtų būti sutvarkomos kitais būdais specializuotose atliekų tvarkymo įmonėse, kur būna deginamos ar kitaip utilizuojamos“, – teigiama „Vilniaus vandenų“ pranešime.
Nuotekas iš vežėjų „Vilniaus vandenys“ šiuo metu priima Vilniaus, Nemenčinės, Švenčionių, Šalčininkų ir Eišiškių nuotekų valyklose. Papildomi priėmimo punktai įrengti Vilniaus Kalvarijų bei Liepto gatvėse. Į juos atvežamos nuotekos iš įmonių bei individualiuose namuose gyvenančių asmenų, kurie nėra prisijungę prie centralizuotų nuotekų tinklų.