Pamatyk, kaip Vilniuje dumblas tvarkomas šiuolaikiškomis priemonėmis

Ar kada pagalvojote, kad iš čiaupo bėgantis vanduo, kuriuo jūs nusiplovėte rankas, patekęs į kanalizaciją virsta dumblu? Šiuo metu jo vilniečiai per parą pagamina apie 80 tonų, o dar prieš kelis metus šis skaičius buvo daugiau nei du kartus didesnis. Kad kažkas pasikeitė sostinės gyventojai pajuto iš to, kad nuo valymo įrenginių, papūtus stipresniam vėjui, nustojo sklisti nemalonus kvapas.
Gegužės 23 dieną Vilniaus nuotekų valykla atvers savo duris. Organizatorių nuotr.
Gegužės 23 dieną Vilniaus nuotekų valykla atvers savo duris. Organizatorių nuotr.

Konkursas ir renginys

Kaip atrodo šiuolaikinė nuotekų valykla visi vilniečiai ir miesto svečiai galės pamatyti gegužės 23 d. apsilankę Vilniaus nuotekų valykloje, kur vyks atvirų durų renginys „Profesoriaus atradimai gamtoje − eksperimentuok kartu!“. Jo metu vedėjas − Profesorius − kvies ne tik apžiūrėti valyklą, bet ir savo žinias pasitikrinti viktorinoje, atlikti įvairius eksperimentus su vandeniu ir cheminėmis medžiagomis. Renginio metu bus paskelbti ir apdovanoti moksleivių konkurso „Atradimai gamtoje“ nugalėtojai. Konkursą inicijavo Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA).

Kaip atrodo šiuolaikinė nuotekų valykla visi vilniečiai ir miesto svečiai galės pamatyti gegužės 23 d. apsilankę Vilniaus nuotekų valykloje, kur vyks atvirų durų renginys.

Šiuo metu konkurse „Atradimai gamtoje“ dalyvaujantys 5−12 klasių moksleiviai pasitelkę menines, technologines, mokslines−eksperimentines formas bei priemones ieško sprendimų ir teikia siūlymus, ką galima būtų padaryti, kad gyventume švaresnėje aplinkoje. Vieni moksleiviai matuoja vandens pH, kiti − nitratų kiekį, oro temperatūrą ar nustatinėja bioįvairovę, dirvožemio struktūrą ir pan. Iki gegužės 18 d. moksleiviai savo darbus elektroniniu paštu konkursas@apva.lt turėjo atsiųsti konkurso organizatoriui. Nugalėtojus vertinimo komisija rinks atsižvelgdama į idėjos originalumą, kūrybiškumą, sugebėjimus perteikti aplinkosaugos tematiką ir racionaliai panaudoti gamtinius išteklius.

Pasak APVA personalo ir bendrųjų reikalų skyriaus vyriausiosios specialistės Joanos Augustauskaitės tiek inicijuojant konkursą tiek ir organizuojant renginį siekiama pirmiausia vaikus ir jaunimą, o po to ir vyresnius visuomenės narius supažindinti su aplinkos saugojimo svarba,  o taip pat norima paskatinti juos prisidėti prie aplinkos tausojimo racionaliai naudojant gamtinius išteklius.

Problemos ir jų sprendimas

Nors vilniečiai pastebėjo, kad dingo nemalonus kvapas, tačiau UAB „Vilniaus vandenys“ Vilniaus nuotekų valyklos vadovas Vidmantas Puodžiūnas tikina, kad pradėjus modernizavimo darbus kvapų problema nebuvo pati svarbiausia.

„Pagrindinė problema buvo didelis dumblo kiekis, kurio per parą susidarydavo apie 180–200 tonų, tad pirmiausia turėjome sumažinti šį kiekį, nes tiek daug neįmanoma teisingai sutvarkyti. Taip pat buvo svarbu, kad įdiegus naujas technologijas dumblą būtų galima stabilizuoti ir žūtų visi patogeniniai virusai ir bakterijos. Tuomet jau tokį dumblą galima be jokių problemų naudoti žemės ūkyje. Be to, visame išsivysčiusiame pasaulyje tokio dydžio nuotekų valyklos, kaip mūsiškė, turi dumblo pūdymo įrenginius, kurie vėliau leidžia išgauti biodujas ir pagaminti elektros energiją. Kvapų problema tiesiog buvo kompleksiškai išspręsta drauge su kitomis prioritetinėmis problemomis“, −  prisimena V. Puodžiūnas.

Lietuvoje nuotekų dumblo tvarkymo planas buvo pradėtas kurti prieš devynerius metus, kai atliktus dumblo susidarymo ir tvarkymo situacijos studiją buvo nuspręsta pastatyti 12 regioninių komunalinio dumblo apdorojimo sistemų. Viena jų jau beveik dvejus metus veikia Vilniuje. Ši sistema buvo pastatyta pasinaudojus 2007–2013 metų ES Sanglaudos fondo lėšomis skirtomis pagal Sanglaudos skatinimo veiksmų programos priemonę.

Jau beveik dveji metai, kad iš pradžių dumblas tankinamas centrifugomis, po to apdorojamas aukštu slėgiu bei aukšta temperatūra termohidrolizės įrenginiuose. Vėliau jis pūdomas metantankuose – cilindro formos talpose, vėliau nusausinamas centrifugomis bei džiovinamas žemos temperatūros džiovyklose.

Kviečiame į renginį „Profesoriaus atradimai gamtoje − eksperimentuok kartu!“

Renginiai gegužės 23 d., 12–15 val. vyks:

Vieta Alytuje: Alytaus regiono nepavojingų atliekų sąvartyno teritorija (mechaninio rūšiavimo ir biologinio apdorojimo įrenginys), Takniškių kaimas, Alovės sen. Alytaus raj.
Vieta Klaipėdoje: 1-oji vandenvietė, Liepų g. 49a, Klaipėda
Vieta Marijampolėje: Marijampolės nuotekų valykla, Gėlyno g. 38 Marijampolė
Vieta Vilniuje: Vilniaus miesto nuotekų valykla, Titnago g. 74, Vilnius

Renginys nemokamas.

Aplinkos ministerija www.am.lt  Aplinkos projektų valdymo agentūra www.apva.lt ir ES struktūrinė parama www.esparama.lt.

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai