Jei ne parama, verslo gal būtų ir nepradėjęs
„Daug kas klausia, kodėl mažesniame mieste, aš sakau, o kodėl ne? Man atrodo, kad mažesniame mieste kurti įmonę lengviau: reikia mažiau investicijų, mažesnė konkurencija, o klientai visur panašūs: naudojasi internetu, keliauja, nori kokybiškų prekių ir paslaugų“, – sako verslininkas Justinas Dalinda, prieš dvejus metus Panevėžio mieste įkūręs kavinę „Kavalierius“.
Man atrodo, kad mažesniame mieste kurti įmonę lengviau: reikia mažiau investicijų, mažesnė konkurencija, o klientai visur panašūs: naudojasi internetu, keliauja, nori kokybiškų prekių ir paslaugų, – pasakojo „Kavalieriaus“ savininkas.
Į gimtąjį Panevėžį po studijų ir gyvenimo Kaune grįžęs J.Dalinda pasinaudojo valstybės teikiama subsidija pirmajam verslui ir visai šalia senojo kino centro „Garsas“ įkūrė kavinę, apie kurią, kaip pats sako, svajojo jau seniai.
O šių metų gegužės mėnesį duris pravėrusios kavinės-baro „Arena La Fa“ vadovė Sandra Urbonienė teigia, kad jokių verslo lengvatų negavo.
„Norime kurti verslą Lietuvoje ir kelti Panevėžio ekonomiką, bet, kurdami kavinę, mes negavome jokių lengvatų. Kūrėmės lygiai taip pat, kaip nauja įmonė – nuo pirmos dienos pradėjome mokėti mokesčius ir algas darbuotojams“, – apie mokestinę sistemą kalbėjo pašnekovė.
Sunku rasti motyvuotus darbuotojus
Kavinės-baro „Arena La Fa“ vadovė, kuri kartu su šeima turi dar kelis verslus, sako, kad steigiant kavinę-barą Panevėžyje sunkiausia buvo suburti kolektyvą.
Norime asmenybių, o tokių rasti nėra lengva, – pasakojo J.Dalinda.
„Rasti motyvuotus darbuotojus buvo sunku ir sudėtinga, o ypač sunku rasti padavėjus, todėl dabar mes juos labai mylime ir saugome“, – kalbėjo S.Urbonienė.
Verslininkei antrino ir kavinės „Kavalierius“ savininkas J.Dalinda.
„Sunkiausia buvo surasti žmones ir suburti personalą, kurie tikėtų idėja ir būtų motyvuoti. Turbūt labiau motyvuoti žmonės linkę išvažiuoti į didmiesčius, užsienį ar užsiimti savo veiklomis. Iki šiol susiduriame su šia problema – vis dar ieškome darbuotojų ir tikrai ne už minimalų atlyginimą, nes mūsų reikalavimai yra aukštesni. Svarbu, kad žmogus ne tik techniškai mokėtų dirbti, bet būtų šiltas, bendraujantis. Norime asmenybių, o tokių rasti nėra lengva“, – tikino jis.
„Sodros“ duomenimis, vidutinis atlyginimas J.Dalindos įmonėje nesiekia 430 eurų prieš mokesčius (minimali alga Lietuvoje kol kas – 380 eurų „ant popieriaus“).
Konkurenciją jaučia ne visi
Kavinės „Kavalierius“ savininkas atkreipia dėmesį, kad Panevėžio mieste konkurencija tarp smulkaus verslo yra, o tai, jo nuomone, geras dalykas.
„Buvau vienas pirmųjų mieste, kuris pradėjo kurti kavines. Nors konkurencija auga – atsidaro vis daugiau kavinių, mano požiūris kitoks – aš tuo džiaugiuosi. Mane traukia Kauno ir Vilniaus miestai, kurių gatvės pilnos kavinių ir restoranų. Norėčiau, kad ir Panevėžyje būtų pilna kavinių ir barų, kad žmonės dažniau norėtų išeiti iš namų“, – sakė pašnekovas.
J.Dalindai šiuo klausimu pritaria ir kavinės-baro „Arena La Fa“ vadovė.
„Panevėžys yra mažas miestas, ir nors mes dirbame dar tik kelis mėnesius, konkurenciją jaučiame, tačiau tai yra natūralu ir sveika. Tiek mus, tiek, manau, kitus tai verčia pasitempti ir judėti į priekį“, – tikino S.Urbonienė. Jos kavinėje dirbantys žmonės vidutiniškai per mėnesį uždirba 530 eurų.
Darbuotojų trūksta ne tik smulkiam ir vidutiniam verslui. Apie kvalifikuotų specialistų trūkumą 15min pasakojo ir stambių užsienio kapitalo įmonių atstovai.
Stinga kvalifikuotų darbuotojų
„Kurdami gaminį, mes neturime konkurentų, ko gero, visoje Lietuvoje“, – teigė šildytuvus gaminančios norvegų kapitalo įmonės „Adax“ vadovas Aurimas Lukoševičius.
Šiuo metu ieškome ir norėtumėme priimti dar vieną inžinierių, o tokį rasti Panevėžyje labai sunku, – pasakojo A.Lukoševičius.
Įmonės, kurioje, pasak rekvizitai.lt, dirba 225 darbuotojai, vadovas pažymėjo, kad darbininkų įmonėje pakanka, tačiau dar viena darbo vieta inžinieriui tikrai atsirastų.
„Gamykloje darbininkų tikrai netrūksta – gauname labai daug žmonių CV, kurie norėtų čia dirbti. Kvalifikuotų darbuotojų kaip ir netrūksta – išsiverčiame su tiek, kiek turime, tačiau šiuo metu ieškome ir norėtumėme priimti dar vieną inžinierių, o tokį rasti Panevėžyje labai sunku“, – atviravo „Adax“ įmonės vadovas.
Kauno technologijos universiteto Panevėžio technologijų ir verslo fakultete šiemet pirmakursių nėra, nes nebuvo surinktos reikalingos kvotos. Jaunų būsimų specialistų trūkumas kelia nerimą miesto verslininkams.
„Anksčiau universitetas paruošdavo studentų, kurie, atėję į mūsų įmonę, dirbdavo, įgydavo patirties ir tapdavo neblogais specialistais. O dabar bus labai sunku atgal pritraukti mokytis išvykusius panevėžiečius. Vargu ar baigę studijas norės grįžti atgal“, – kalbėjo A.Lukoševičius.
Apie darbuotojų stygių Panevėžyje pasakojo ir vilnonį apatinį trikotažą gaminančios įmonės „Devold of Norway“ vyriausioji buhalterė Skirmantė Kazarinienė.
Labiausiai darbuotojų trūksta siuvimo ir mezgimo cechuose. Mums labai reikalingi tokie žmonės, kurie norėtų siūti, – pasakojo S.Kazarinienė.
„Vis sunkiau rasti darbuotojus. Galbūt dėl to, kad darbininkės, kurios dirba cechuose, susiranda panašų, tačiau geriau apmokamą darbą užsienyje ir išvažiuoja. Dėl to darbo rinka darosi įtempta“, – 15min pasakojo S.Kazarinienė.
„Devold of Norway“ dirba beveik 300 darbuotojų, vidutinis atlyginimas – 760 eurų. S.Kazarinienės teigimu, labiausiai trūksta žmonių, norinčių siūti.
„Labiausiai darbuotojų trūksta siuvimo ir mezgimo cechuose. Mums labai reikalingi tokie žmonės, kurie norėtų siūti, tad jeigu žmonės ateina dirbti be patirties, visada yra apmokomi“, – pažymėjo S.Kazarinienė.
Vidutinis mėnesinis darbo užmokestis, atskaičius mokesčius, Panevėžio apskrityje antrąjį šių metų ketvirtį siekė 720 eurų ir buvo penktas šalyje. Darbo užmokestis padidėjo 8,5 proc., palyginti su tuo pačiu praėjusiu laikotarpiu.