Į 15min redakciją kreipėsi skaitytojas Mažvydas, kuris pasakojo lapkričio 17 dieną „Express Market“ parduotuvėje pirkęs „Salt Switch“ elektroninę cigaretę. Vėliau jis sužinojo, kad jos prekyba Lietuvoje dar nėra leidžiama.
„Salt Switch“ elektroninės cigaretės yra nesaugios naudojimui. Įstatymai teigia, kad registravus naują elektroninę cigaretę Lietuvoje, turi praeiti mažiausiai 6 mėnesiai, kad ji būtų ištirta. Tik praėjus šiam terminui jos prekyba galima. „Salt Switch“ nėra praėjęs 6 mėnesių terminas nuo registravimo“, – aiškino skaitytojas.
Tuo tarpu „Express Market“ Pirkimų skyriaus vadovas Dalius Mockevičius 15min aiškino, kiek jam žinoma, prekyba šiomis elektroninėmis cigaretėmis Lietuvoje yra reglamentuojama, tačiau nėra uždrausta – parduoti galima vyresniems negu 18 metų pirkėjams.
„Tiek Lietuvoje, tiek Vakarų pasaulyje dėl el. cigarečių draudimų vyksta diskusijos, o kol jų nėra – pirkėjui tenka pasikliauti savo asmenine laisve ir atsakomybe. Deja, ne visi legalūs produktai yra sveiki ir ne visi sveiki produktai yra populiarūs“, – tikino jis.
Informuoti reikia prieš 6 mėnesius
Visgi Mažvydo įtarimus, kad įsigijo produktą, kuriuo prekiauti Lietuvoje dar negalima, patvirtino ir Narkotikų ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD).
Departamento Tabako ir alkoholio kontrolės skyriaus vedėjas Gintaras Karanda 15min informavo, kad vadovaujantis įstatymu, elektroninių cigarečių ir elektroninių cigarečių pildyklių gamintojai ir importuotojai turi prieš 6 mėnesius pateikti NTAKD pranešimą apie elektronines cigaretes ir elektroninių cigarečių pildykles, kurias ketina pateikti rinkai.
„Pranešimas pateikiamas elektronine forma prieš šešis mėnesius iki numatyto kiekvieno prekių ženklo ir kiekvienos rūšies elektroninės cigaretės ar elektroninių cigarečių pildyklės pirmojo pateikimo rinkai“, – sakė jis.
Šiuo atveju, pasak G.Karandos, patikrinus Eu-CeG sistemoje pateikiamus pranešimus, nustatyta, kad pirmas pranešimas apie „Salt Switch“ elektroninę cigaretę buvo pateiktas 2020-06-17.
„Atsižvelgiant į tai, kad šeši mėnesiai nuo pirmo pranešimo pateikimo dar nėra praėję, šiuo gaminiu prekiauti Lietuvoje negalima. Informuojame, kad departamentas kreipsis į šio gaminio atstovą Lietuvoje UAB „Ecodumas“ dėl šių gaminių pateikimo rinkai ir prekybos nutraukimo iki sueis įstatyme numatytas terminas“, – 15min komentavo jis.
Gaminio atstovas: gaminys saugus
Elektroninę cigaretę, kurios prekyba dar nėra galima, įsigijęs 15min skaitytojas Mažvydas jaučiasi apgautas. Vyras tvirtino nežinantis, kokį poveikį ši priemonė turės jo sveikatai.
„Šios elektroninės cigaretės kokybė yra labai kvestionuojama. Kas atsakys už mano sveikatą, jei ji pablogės dėl nelegalios elektroninės cigaretės Lietuvoje, kurią įsigijau pas jus?“ – tikino jis.
Tačiau G.Karanda nuramino, kad nepraėjęs šešių mėnesių laikotarpis nereiškia, kad gaminys yra nesaugus.
D.Mockevičius 15min informavo, kad įmonė įpareigojo šių produktų tiekėją dar kartą pasitikrinti NTAKD.
Visgi tiekėjas pažeidimų nemato. Bendrovės „Ecodumas“ vadovas ir vienas iš akcininkų Edvinas Izokaitis sakė, kad prieš pateikdamas atsakymą 15min susisiekė su produkto „Salt Switch“ gamintoju ir importuotoju.
„Jie patvirtino, jog produktas yra saugus ir galima saugiai prekiauti produktu, kadangi dėl produkto pateikti visi reikiami pranešimai ir produktas užregistruotas Lietuvos Respublikoje bei kitose Europos Sąjungos šalyse“, – aiškino jis.
Tuo tarpu NTAKD atstovas G.Karanda 15min pažymėjo, jog šiuo atveju klausimas yra ne dėl gaminio saugumo. O dėl Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatyme numatytų privalomų pranešimų, prieš pateikiant gaminius į prekybą, tvarkos pažeidimų.
„Platintojas teigdamas, kad produktai užregistruoti Lietuvoje, yra teisus, tačiau, kaip jau minėjome, nuo produktų užregistravimo pranešimų sistemoje turi praeiti 6 mėnesiai, tik po šio termino šiais produktais galima pradėti prekiauti“, – komentavo jis.
G.Karanda teigė, kad NTAKD kreipėsi į bendrovę, kad ši nutrauktų gaminio prekybą iki sueis įstatyme numatytas terminas.
„Neįvykdžius šio Departamento reikalavimo Įmonės vadovui ar kitiems atsakingiems asmenims gali būti taikoma atsakomybė pagal Administracinių nusižengimų kodekso 505 str. 1 d., už šio straipsnio pažeidimą numatyta bauda įmonės vadovui ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo trijų šimtų devyniasdešimt iki vieno tūkstančio devynių šimtų penkiasdešimt eurų“, – tikino jis.