Parodė, kaip per dieną sukuriama 500 darbo vietų

500 darbo vietų – tiek per dieną sukuriama ne kur nors šalies didmiesčiuose, bet Ukmergėje. Kiek daugiau nei 20 tūkst. gyventojų turinčiame mieste stovi baldų įmonės „Narbutas“, kuri šiemet švenčia 25-erių metų jubiliejų, gamykla, į kurią per savaitę iš įvairių Lietuvos ir užsienio vietų atvyksta sunkvežimiai su įvairiomis žaliavomis, o iš jų kasdien pagaminama tiek baldų, kad užtenka 500 darbo vietų, ir jie pasklinda į 38 pasaulio valstybes.
Baldų įmonės „Narbutas“ gamykla Ukmergėje
Baldų įmonės „Narbutas“ gamykla Ukmergėje / Luko Balandžio / 15min nuotr.
Temos: 1 Baldai

Giedrius Petkelis, įmonės „Narbutas“ vyr. technologas, sutinka pabūti gidu ir

pavedžioti po 2008 m. iškilusią 29 tūkst. kv. m gamyklą, kurioje dviem pamainomis pluša 380 darbuotojų, ir parodyti, kaip gimsta baldai, kuriais, greičiausiai, naudojatės ir jūs.

„Gamykloje yra keturi gamybiniai padaliniai: standartinių korpusinių baldų iš plokštės, kėdžių ir minkštų gaminių, nestandartinių baldų ir metalo gaminių cechai. Gamykla iš karto buvo pastatyta tokia, kokia yra, o ją užpildėme palaipsniui – plečiame gamybą, daugėja naujų įrenginių ir darbuotojų“, – sako G.Petkelis.

Iš žaliavų sandėlio plokštės transportuojamos ant staklių, kur jos supjaunamos į reikalingų dydžių ruošinius. Staklių operatorius pagal užduotį pasirenka apdirbimo programą kompiuteryje ir staklės atlieka užduotį. Supjauti ruošiniai transportuojami į briaunų klijavimo stakles, kur priklijuojama briauna su reikiama danga. Sekantis etapas – gręžimas. Po gręžimo visi gaminiai turi būti patikrinti kokybės kontrolės darbuotojų – tik tada jie gali būti pakuojami ir vežami į sandėlį.

„Nestandartinius baldus mes dar ir surenkame, kad įsitikintume, ar viskas gerai. Gaminys daromas pirmą kartą, todėl turime žinoti, ar jis atliks savo funkciją – tam daromas kontrolinis surinkimas. O visas detales tikriname dėl defektų – tačiau jų pasitaiko itin retai, kad klientas gautų tik kokybišką produkciją. Iš viso per dieną standartiniams gaminiams supjaunama 2200 kv. m plokščių. Tai dešimties nemažų individualių namų plotas“, – pasakojo G.Petkelis.

Robotų daugėja, tačiau darbuotojų reikia

Vaikščiodamas po gamyklą G.Petkelis vardina įrenginius, kurie praplėtė galimybes. „Pavyzdžiui, automatinės vienpusės briaunavimo staklės – jos automatiškai susiderina nuskaičiusius brūkšninį kodą. Įsigijome vieną tokio įrenginio dalį, ji labai pasiteisino vienetinių baldų gamyboje, todėl prieš mėnesį įsigijome antrą įrenginio dalį ir jas abi sujungėme į liniją, taip padidindami darbo našumą“, – pasakojo G.Petkelis.

„Narbute“ įrenginių daugėja, tačiau pagrindinė vertybė lieka darbuotojai.

„Nors įrenginių daugėja ir jie keičia darbuotojus, tačiau žmonių neatsisakome – gamyba plečiama, įmonė auga, todėl darbuotojus perkvalifikuojame, siūlome jiems užimti kitas pareigas“, – sako pašnekovas. Jo žodžius patvirtina skelbimai tiek pačioje gamykloje, tiek prie jos, kuriuose siūlomas darbas kvalifikuotiems darbuotojams: kėdžių apmušėjams, staliams, pakuotojams, staklių operatoriams, krovėjams, dažymo operatoriams.

Yra ir gamybos sričių, kur žmogaus darbo robotai vis dar nepakeičia – minkštų baldų ceche, kur baldai dengiami porolonu ir audiniais, vis dar daugiau operacijų atliekama rankomis nei įrenginiais.

Supjauna ir 80 km vamzdžio

Luko Balandžio / 15min nuotr./Baldų įmonės „Narbutas“ gamykla Ukmergėje
Luko Balandžio / 15min nuotr./Baldų įmonės „Narbutas“ gamykla Ukmergėje

G.Petkelis, vedžiodamas po metalo apdirbimo cechą, pasakoja, kad investicijos į įrenginius leidžia darbus spartinti keliais kartais, taip pat atveria naujų galimybių.

„Prieš mėnesį paleidome suvirinimo robotą – dabar darbas pagreitėjo tris kartus, pagerėjo ir kokybė. Yra ir kita modernizacijos pusė – pagaminamos detalės, kurių rankiniu būdu būtų neįmanoma padaryti. Prieš du su pusę metų įvyko nemaža revoliucija, kai nupirkome lazerines vamzdžio pjovimo stakles, kurios mums atvėrė labai dideles galimybes – dabar galime padaryti tai, ko anksčiau negalėjome“, – ir paėmęs detalę pasakoja, kad šią, jei daryti rankiniu būdu, užtruktų apie dieną. Tuo tarpu vamzdžio supjovimo lazeris tai padaro per pusę minutės.

„Jis pakeitė apie penkias atskiras operacijas gamybos grandinėje. Pirmasis pirkinys labai pasiteisino, todėl prieš metus nusipirkome antrą tokį. Jis viena karta naujesnis, bet jo galimybės tokios pat“, – sako „Narbuto“ vyr. technologas ir priduria, kad per mėnesį šiame ceche supjaunama apie 80 km vamzdžio.

„Detalės iš metalo cecho transportuojamos į miltelinio dažymo liniją, kur per dvi valandas jos padengiamos dažais. Procesas tiek užtrunka, nes jas reikia nuplauti ir nuriebalinti, išdžiovinti, o tik tada nudažyti – tai daroma 200 laipsnių temperatūroje, kad dažai išsilydytų ir tolygiai pasiskirstytų“, – pasakoja G.Petkelis.

Ateities planuose – plėtra ir tobulinimas

Baldų įmonės „Narbutas“ gamykla Ukmergėje
Baldų įmonės „Narbutas“ gamykla Ukmergėje

G.Petkelis teigia, kad „Narbutas“ ir toliau ruošiasi modernizuoti, automatizuoti gamybą, investuodamas į technologijas. Tokių investicijų rezultatai – inovatyvūs gaminiai. „Prieš metus pradėjome gaminti savos gamybos „Sėsk-stok“ tipo stalus su elektra reguliuojamomis kojomis, kurias patys ir pradėjome gaminti bei testuoti vietoje“, – sako G.Petkelis.

Vietoje neleidžia sustoti ir bendrovėje diegiama LEAN sistema – ji diegiama nuo 2012 m. „Iš pradžių naudojamės išorės konsultantų paslaugomis, tačiau perėmę principus dabar patys geriname gamybinius procesus: kas mėnesį darome bendrus, kas savaitę mažesnius susitikimus, kur įmonės darbuotojai dalinasi, kaip patobulinti veiklą“, – pasakoja jis.

Darbuotojams, kurie yra savo grupių lyderiai, yra deleguotos tokios funkcijos kaip gamybos užduočių atlikimas, kokybės priežiūra ir proceso tobulinimo pasiūlymai. „Kiekvienas gamybinis padalinys turi savo rodiklius, kuriuos kontroliuoja. Jei rodikliai pasiekiami, tada darbuotojai skatinami premijomis“, – sako G.Petkelis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai