„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Paslaugos.lt: personalo valdymo specialistai padeda paruošti CV ir gauti svajonių darbą

Personalo įdarbinimo specialistai sulaukia vis mažiau šabloninių CV, daugiau originalių, asmenybę atitinkančių gyvenimo aprašymų, tačiau kandidatai gyvo darbo pokalbio metu dažnai jaučiasi nedrąsiai, nes labiau įpratę bendrauti socialiniuose tinkluose. Kaip gauti svajonių darbą, profesionaliai paruošti CV, net jei neturi ankstesnės darbo patirties, pasirinkti tinkamą aprangos kodą, kaip dažnai galima keisti darbą, kilti karjeros laiptais – pataria profesionalios personalo konsultantės.
Darbo pokalbis
Darbo pokalbis / Shutterstock nuotr.

Vytautė Jurgaitytė, profesionali CV ir LinkedIn profilių kūrėja, konsultantė ir mokymų lektorė teigia, kad tai viena siauriausių, bet jai asmeniškai pati įdomiausia sritis yra susijusi su personalu: „Padedu atskleisti klientų stiprybes, kompetencijas, gebėjimus ir asmenines savybes, kurios svarbios konkrečiai pozicijai užimti.“

V.Jurgaitytė gyvenimo aprašymus kuria ilgiau nei šešerius metus: „Prisidėjau prie daugiau kaip tūkstančio žmonių karjeros pokyčių. Dirbu su įvairių sričių specialistais nuo pradedančių karjerą iki ieškančių aukščiausio lygio vadovų pareigų Lietuvos ir užsienio rinkose.“

Daugiau kaip 10 metų personalo valdymo srityje dirbanti Greta Narkutė su personalo atrankomis dirba jau kiek daugiau nei 10 metų.

„Ieškant darbo svarbiausia profesionaliai parengti CV, kuris turi būti išsamus, informatyvus, struktūrizuotas, bet neperkrautas“, – teigia G.Narkutė.

Pirmoji darbo pozicija daugeliui yra sudėtinga

Pasak V.Jurgaitytės, darbo paieška karjeros pradžioje daugeliui yra sudėtinga, pradedant nuo CV kūrimo iki darbo pokalbių: „Klientai dažnai sako, kad akis į akį kalbėti apie patirtis yra kur kas lengviau nei viską aprašyti vieno ar dviejų puslapių CV. Neretai žmonės nežino, ką įtraukti į CV, o kas neaktualu, kokiais žodžiais save apibūdinti, ar kas yra tie pasiekimai. Kitiems darbo pokalbis neretai kelia stresą, nes kandidatai galvoja ne apie atsakymą, o kaip jų atsakymas gali pasukti tolimesnę pokalbio eigą.“

Pirmą kartą darbo ieškantį žmogų V.Jurgaitytė padrąsina – patirties neturėjimas nėra savaime blogas dalykas: „Prieš pradedant karjerą, labai svarbu suvokti, ko žmogus siekia. Neretai pirmuosius darbus jaunuoliai renkasi kaip tarpinę stotelę labiau dėl pinigų nei dėl patirties. Jeigu yra galimybė, noro ir motyvacijos, rekomenduoju dar studijuojant įgyti profesinės patirties.“

V.Jurgaitytė rekomenduoja darbo paieškai ruoštis iš anksto: „Svarbu sekti ir dokumentuoti pasiekimus, rezultatus, asmenines savybes, kompetencijas, gebėjimus, silpnybes ir stiprybes, kad darbo paieškos procesas nebūtų painus miškas vidury nakties.“

Asmeninio albumo nuotr./Vytautė Jurgaitytė
Asmeninio albumo nuotr./Vytautė Jurgaitytė

CV neturi būti šabloninis

Darbą pradedančiam kandidatui G.Narkutė patartų kreiptis į karjeros konsultantą, kuris padėtų pasiruošti darbo paieškai: „Dažnai darbo patirties neturintis asmuo sako, kad neturi ką parašyti į CV. Tokiu atveju siūliau surašyti visas veiklas, kuriomis teko užsiimti. Gal studijuodamas atliko praktiką, savanoriavo, ar dirbo aukle? O gal tiesiog visą dėmesį skyrė mokslams ir gali pasigirti ypatingais rezultatais, laimėtomis olimpiadomis ar konkursais?“

Personalo specialistai sulaukia vis mažiau šabloninių CV, daugiau originalių, asmenybę atitinkančių gyvenimo aprašymų. Kita, anot G.Narkutės, neraminanti tendencija – gyvo pokalbio metu vis dažniau žmonės vengia ar net bijo žiūrėti į akis, jaučiasi nedrąsiai. Tam neabejotinai turi įtakos socialiniai tinklai ir vis didesnis įprotis bendrauti internetu.

Specialistė pataria kartu siųsti ir motyvacinį laišką, tik labai svarbu, kad jis būtų skirtas konkrečiai darbo pozicijai ar įmonei, o ne parengtas pagal šabloną: „Taip kandidatas parodo, kad jis skyrė laiko įsigilinti į darbo skelbimą, pasidomėjo įmonės veikla.“

G.Narkutės paslaugų kainos prasideda nuo 25 € už paruoštą CV ir daugiau, priklausomai nuo turinio, apimties, ar CV reikia anglų kalba ir kt.

Aprangos kodas darbo pokalbiui

Įmonės kultūra yra vienas iš rodiklių, galintis pasufleruoti, ką apsivilkti ruošiantis darbo pokalbiui. „Galbūt apranga ir nebus esminis darbą padėsiantis gauti kriterijus, bet tinkamas stilius suteikia pasitikėjimo ir rodo, kad žmogus, net jeigu ir neturi patirties, turi supratimą“, – sako Vytautė.

Neformaliai formalus stilius arba business casual yra standartinis verslo aprangos kodas, tinkamas darbo pokalbiui. „Tik nereikia išeiti iš savo komforto zonos – jeigu moteris nedėvi aukštakulnių, nereikia jų autis per darbo pokalbį. Jeigu vyras nevilki kostiumo, nereikia spraustis į vieną jų. Apranga turi būti tvarkinga, dalykinė, be akį rėžiančių spalvų ir detalių, kurios atitrauks dėmesį nuo svarbiausio – kandidato kompetencijų, asmenybės ir potencialo“, – pataria V.Jurgaitytė.

Gretos teigimu, rengiantis darbo pokalbiui ir renkantis aprangą pirmiausia reikia atkreipti dėmesį į kokią poziciją ar įmonę kandidatuojate: „Peržiūrėkite įmonės puslapį, neretai jos dalinasi profesionaliomis nuotraukos, kuriose atvaizduojami tam tikru stiliumi apsirengę žmonės. Taip įmonė tarsi komunikuoja apie savo kultūrą, kaip savo kolegas mato ar norėtų matyti. Nors perspausti ir rinktis kostiumo ar dalykinio kostiumėlio taip pat nereikėtų. Pagalvokite apie tai, kaip atrodydami sukuriate teigiamą ir tinkamą įspūdį apie save ir tai bus atsakymas kokią aprangą pasirinkti.“

Asmeninio albumo nuotr./Greta Narkutė
Asmeninio albumo nuotr./Greta Narkutė

Ar vertingi ilgalaikiai darbuotojai?

Kaip gali būti vertinamas ilgalaikis darbas vienoje darbovietėje ar dažnas darbų keitimas, anot V.Jurgaitytės, vienareikšmiško atsakymo nėra, jei darbuotojas gali argumentuoti itin trumpą ar itin ilgą patirtį: „Visgi, šiuolaikinėje, greito tempo rinkoje, kai žmonės keičia darbus kas porą metų, jau ir penkeri metai gali atrodyti ilgas laikotarpis. Svarbiausias vertinimo rodiklis yra kokybė. Ar žmogus kilo karjeros laiptais, prisidėjo prie įmonės augimo, padėjo spręsti įmonės ir klientų problemas? Kita vertus, ne visi siekia vadovaujančių pozicijų, todėl ne mažiau svarbu lojalumas, nepriekaištingas pareigų atlikimas, atsakomybė, gebėjimas dirbti komandoje, savarankiškumas.“

Trumpa patirtis gali būti vertinga, jeigu tinkamai pagrindžiama arba žalinga, jeigu rodo ne naujų įgūdžių įgijimą, o tiesiog negebėjimą išdirbti vienoje pozicijoje ilgiau nei tris mėnesius.

Anot V.Jurgaitytės, skirtingos kompetencijos veikia kaip puiki sinergija. „Kuriant gyvenimo aprašymą, LinkedIn ir motyvacinį laišką, svarbu aiškiai sudėlioti informaciją, parodant kaip buvusi patirtis, anksčiau įgytos kompetencijos, savybės ir įgūdžiai koreliuoja su nauja karjeros kryptimi“, – teigia konsultantė.

Jei norite išsaugoti aukštus reitingus darbo rinkoje – judėkite

Anot G.Narkutės, išdirbio laiko įmonėje tendencijos yra tikrai pasikeitusios. „Jei prieš keletą metų 10 metų patirtimi vienoje įmonėje dar būtų galima drąsiai pasididžiuoti ir pasigirti koks esate lojalus darbuotojas, pastaruoju metu darbdavio susižavėjimo su tokiu stažu, deja, nesulauksite. Jis greičiausia pagalvos, kad bijote ar nenorite pokyčių (nebent toje pačioje įmonėje per tuos 10 metų padarėte įspūdingą karjerą).

„Neilgas laikas vienoje įmonėje, o sukauptos patirtys skirtingose įmonėse yra labiau vertinami pasiekimai. Taisyklė paprasta, jei norite išsaugoti aukštus reitingus darbo rinkoje – judėkite. Tik nereikia perlenkti lazdos. Pernelyg dažnai darbus keičiantys asmenys taip pat nėra patrauklūs. Optimalus laikas vienoje darbovietėje 2–4 metai“, – pataria Greta.

Džiugina sėkmės istorijos

V.Jurgaitytei labai svarbu yra komunikacija, ryšio kūrimas ir palaikymas, ji sulaukia labai šilto grįžtamojo ryšio ir su kai kuriais klientais palaiko kontaktą jau ne vienerius metus: „Esu sukūrusi CV ir LinkedIn moteriai, kuri rekomendavo kreiptis visa savo šeimą. Parengiau CV ir aštuonių draugų kompanijai, nes sukūriau vienam ir pamatė jo draugai, kad gavo svajonių pareigas Lietuvoje prieš tai daugybę metų dirbęs užsienyje.“

Vienas V.Jurgaitytės klientas ne vienerius metus nerado darbo – norėjo persikvalifikuoti iš IT į vadybinę poziciją, tačiau CV siuntinėjimas jam nedavė jokių rezultatų: „Pamačiusi CV, supratau, kokia problema – nebuvo nė vieno sakinio apie jo vadybinius gebėjimus. Sukūrėme naują CV ir jis jau dvejus metus sėkmingai užima aukštas pareigas. Tokių istorijų yra daug ir labai didžiuojuosi, kad galiu prisidėti prie klientų karjeros pokyčių.“

Konsultacija dėl CV virto darbo pokalbiu

Savo sėkmės istorijomis dalijasi ir G.Narkutė: „Pasitaiko, kad net ir geri specialistai, savo srities profesionalai kreipiasi dėl CV parengimo ir teigia nesuprantantys, kodėl nesulaukia pakvietimo pokalbiui, nors visus kandidato kriterijus atitinka. Taip atsitinka todėl, kad gyvenimo aprašymas dažnai būna padrikas, be jokios struktūros, tik surašytos pareigos, bet neužsiminta apie atsakomybes ar pasiekimus. Parengus naują CV, kandidatai grįžta pasidžiaugti, kad gavo svajonių darbą.“

Specialistei teko bendrauti su mergina, kuri nebuvo apsisprendusi, kokią darbo sritį pasirinkti. Pokalbio metu išaiškėjo, kad jos asmenybei puikiai tinka klientų aptarnavimo specialisto pozicija, kurios kaip tik ieškojau įmonei, kurioje dirbu. „Pokalbis dėl CV parengimo, virto darbo pokalbiu ir toji mergina jau beveik metus laiko dirba klientų aptarnavime“, – pasakoja G.Narkutė.

Personalo valdymo specialistai portale Paslaugos.lt

Dažniausiai užduodami klausimai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“