„Artėjant gyventojų pajamų mokesčių deklaravimo pabaigai, įvairios paramą gaunančios organizacijos suskubo priminti gyventojams apie savo labdaringą veiklą ir kviečia joms skirti dalį gyventojų pajamų mokesčio, – sako „Okredo“ vadovė dr. Gerda Jurkonienė. – Tačiau gyventojus ragintume atidžiau analizuoti organizacijas, kurioms ketina skirti savo pajamų dalį. Gyventojai turėtų kelti kelis svarbius klausimus – ar organizacija turi darbuotojų, ar yra pateikusi Registrų centrui 2020 m., o galbūt ir 2021 m. finansinę ataskaitą, ar jos interneto puslapyje bei socialinių tinklų paskyrose yra pateikiamos naujienos apie organizacijos veiklą, galbūt įkelta veiklos ataskaita“.
Tik mažiau nei trečdalis – 614 organizacijų yra pateikę savo 2020 m. finansines ataskaitas. Be to duomenys rodo, kad 132 labdaros ir paramos organizacijos turi neigiamų verslo sąsajų – įmonių vadovai ar steigėjai yra susiję su bankrutuojančiomis ar bankrutavusiomis įmonėmis, steigėjų valdomos įmonės turi turto areštų ar kaip atsakovai dalyvauja teismuose.
„Prasidėjus karui su Ukraina, Lietuvoje įsikūrė nemažai naujų organizacijų, kurios renka paramą ir skirią ją ukrainiečių kovai – tiek ir pačioje Ukrainoje, tiek ir remia Lietuvoje apsigyvenusius ukrainiečius, – sako G.Jurkonienė – Šias naujai įsikūrusias organizacijas taip pat reikėtų vertinti atidžiai, pasidomėti jų veikla. Nors ir naujos, tačiau patikimos organizacijos labai aiškiai atsiskaito apie savo veiklą savo rėmėjams, dalinasi naujienomis, aiškiai komunikuoja socialiniuose tinkluose. Pvz., jau daugiau nei 120 organizacijų yra pateikusios savo finansinę ataskaitą už 2021 metus, norėdamos kuo anksčiau atsiskaityti už savo veiklą visuomenei“.
Pasak G.Jurkonienės, skaidrumo paramos ir labdaros srityje trūksta, ne visos organizacijos atsiskaito visuomenei net ir apie gautą gyventojų pajamų mokesčių dalį. Pernai metais 739 organizacijos gavo 2,2 mln. Eur. gyventojų paskirtos paramos pajamų deklaravimo metu, tačiau 112 iš jų nėra deklaravę savo pajamų 2020 m.
„Paramą gaunančios organizacijos turėtų reguliariai ir laiku pateikti savo finansines ataskaitas, siekti didesnio skaidrumo dažniau ir atviriau atsiskaitydamos už savo veiklą visuomenei, gyventojai turėtų domėtis savo remiamomis organizacijomis. Deja, kol kas kitų įrankių, kaip atrinkti patikimas paramos gavėjas nuo piktnaudžiaujančių nėra“, – sako „Okredo“ vadovė.
Peržvelgti labdaros ir paramos fondų duomenis galima atvirų duomenų platformoje.