Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Pieno centras: pieno kainos stambiems ūkiams pasiekė rekordą ir lenkia ES vidurkį

Pieno žaliavos kaina, mokama Lietuvos stambiesiems ūkiams, užkopė į rekordines aukštumas, aplenkdamos Europos Sąjungos (ES) kainų vidurkį.
„Pieno žvaigždžių" pieno gamyba
„Pieno žvaigždžių" pieno gamyba / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Pasak tris didžiąsias šalies pieno perdirbimo bendroves – „Pieno žvaigždes“, Vilkyškių pieninę ir „Rokiškio sūrį“ – vienijančios asociacijos Pieno centras vadovo Egidijaus Simonio, net ir negaliojant vadinamajam Pieno įstatymui, pernai ūkininkams už pieną buvo mokama aukšta kaina ištisus metus.

Pasak jo, tai rodo, kad kainos priklauso tik nuo situacijos rinkoje.

„Pieno supirkimo kainos svyruoja nuo paklausos ir pasiūlos pasaulinėse rinkose. Stabilumą Lietuvos pieno sektoriuje pernai palaikė perdirbtos lietuviškos produkcijos gamybos augimas eksportui. Tačiau perdirbėjai susiduria su pieno iš lietuviškų ūkių trūkumu, dėl to pieno supirkimo kainos išliko pakankamai aukštos“, – penktadienį išplatintame pranešime sako E.Simonis.

Jo teigimu, nepaisant sunkios situacijos dėl pandemijos, vidutinė metinė pieno supirkimo kaina 2020 metais atitiko pastarųjų trejų metų kainų vidurkius, o šiais metais jos dar labiau augo: pavyzdžiui, šį vasarį stambiesiems ūkiams už toną natūralaus pieno perdirbėjai mokėjo 351 eurą – ši kaina yra didžiausia per paskutinius 25 mėnesius – daugiau stambiesiems pieno tiekėjams mokėta 2018 metų gruodį, kuomet supirkimo kainos vidurkis siekė 354 eurus.

E.Simonis nurodo, kad vasario pieno supirkimo kainos stambiesiems tiekėjams Lietuvoje netgi viršijo ES vidurkį: bendrijos šalyse, kuriose vyrauja dideli pieno ūkiai, išankstiniais duomenimis, vasarį mokėta vidutinė kaina už natūralų pieną siekė 347 eurus už toną.

Šiuo metu, anot Pieno centro vadovo, stambieji ūkiai mūsų šalies rinkoje pagamina ir parduoda perdirbti 70 proc. viso superkamo pieno šalyje.

Prieštaringai vertintas ir daug kritikos susilaukęs Pieno įstatymas buvo priimtas 2015 metais, bet Konstitucinis Teismas pripažino, kad jis buvo priimtas nepagrįstai taikant ypatingos skubos
tvarką, todėl įstatymas turėjo būti priimtas iš naujo iki 2020 metų liepos.

BNS anksčiau rašė, kad Seimo Kaimo reikalų komitetas iki 2020-ųjų rudens planavo gauti pieno kainos formavimo principų ekspertinę išvadą, bet neatsirado specialistų, kurie ją parengtų dėl per mažo atlygio. Tada parlamentarai ir be jos ketino apsispręsti, ar bandyti reanimuoti senąjį projektą, kurio galiojimas sustabdytas, ar kurti naują variantą, bet Seimo rinkimai darbus sustabdė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais