Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Plūduriuojančios saulės elektrinės eksperimentinis projektas Kruonio HAE nebus tęsiamas

Eksperimentinės saulės elektrinės Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės (HAE) aukštutiniame baseine bent jau artimiausiu metu nebus. Įrengiant eksperimentinę plūduriuojančią mažos galios jėgainę paaiškėjo, kad ji čia negalėtų būti eksploatuojama efektyviai ir patikimai. Todėl „Ignitis gamyba“ ir eksperimentinę elektrinę įrenginėjęs „Ignitis“ sutarė statybų nebetęsti, rašoma spaudos pranešime.
Eksperimentinės saulės elektrinės statybos Kruonio HAE
Eksperimentinės saulės elektrinės statybos Kruonio HAE / Asmeninio archyvo nuotr.

Sprendimą stabdyti eksperimentinės elektrinės statybas bendrovės ketvirtadienį aptarė su Lietuvos verslo paramos agentūra, kuri iš dalies finansuoja šį eksperimentinį projektą. Dėl to, ar projektas bus stabdomas visa apimtimi, įskaitant ir įvairius susijusius tyrimus, bus apsispręsta artimiausiomis savaitėmis.

Į mokslo ir inovacijų plėtrą orientuotas eksperimentinis projektas buvo inicijuotas svarstant galimybę išnaudoti Kruonio HAE aukštutinio baseino plotą čia įrengiant plūduriuojančią saulės elektrinę. Siekta išbandyti, kaip šis sprendimas veiktų integruojant elektrinės generuojamą energiją į Kruonio HAE veiklą. Teoriškai, projektas sudarytų galimybes išnaudoti saulės šviesos ir vandens sinergiją, teikiant energetikos sistemai būtinas paslaugas.

Ant vandens plūduriuojančios saulės jėgainės aukštutiniame Kruonio HAE baseine projektas apėmė ne tik elektrinės įrengimą, bet ir įvairius tyrimus bei studijas. Projekto partneris Kauno technologijos universitetas šiame projekte atliko svarbų vaidmenį modeliuojant saulės ir vandens energiją integruojančią išmanią elektrinę.

Pirmojo etapo metu buvo numatyta įrengti eksperimentinę mažos galios (apie 60 kW) elektrinę, kurios konstrukcija prisitaikytų prie kintančio baseino vandens lygio, būtų atspari bangavimui ir ledui. Projekto iniciatorių žiniomis, šiuo metu niekur pasaulyje nėra įgyvendintų tokių projektų ant užšąlančio vandens telkinio su taip ženkliai kintančiu vandens lygiu.

Vis dėlto įrengus apie 70 proc. plūduriuojančios saulės jėgainės konstrukcijos, paaiškėjo, kad rinkoje esančių plūdurų gamintojų sistemos nėra tinkamos ypač sudėtingoms Kruonio HAE aukštutiniame baseine vyraujančioms sąlygoms, kurioms didelę įtaką daro vandens lygio svyravimai, specifinės itin stiprios jėgos bangos bei kiti meteorologiniai reiškiniai.

Atlikus suprojektuoto sprendinio praktinius bandymus paaiškėjo, kad šie veiksniai kelia riziką tinkamam saulės elektrinės sistemos ir pačios Kruonio HAE veikimui – stipri bangų mūša dalį elektrinės įrangos išardė, o stiprus vėjas trukdė operatyviai surinkti atsiskyrusias elektrinės dalis.

Be to, eksperimento metu paaiškėjo, kad pavojų elektrinės veikimui daro ir Kruonio HAE baseine susidarantys sūkuriai ir srovės, taip pat dėl bangavimo ir vandens purslų, dar net neužšalus Kruonio HAE baseino vandens paviršiui, ant elektrinės komponentų susiformuojantis ledas. Įvertinus minėtas priežastis ir aplinkybes buvo priimtas sprendimas eksperimentinio projekto nebetęsti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Televiziniai „Oskarai“ – išdalinti, o šiuos „Emmy“ laimėtojus galite pamatyti per TELIA PLAY
Progimnazijos direktorė D. Mažvylienė: darbas su ypatingais vaikais yra atradimai mums visiems
Reklama
Kodėl namui šildyti renkasi šilumos siurblį oras–vanduo: specialisto atsakymas