Lietuvos verslo ilgai lauktas naujasis pagalbos paketas startavo sausio 20 dieną: pranešta, kad 150 mln. eurų numatyta subsidijomis, o 30 mln. eurų – lengvatinėmis paskolomis.
Į subsidiją, kuri siekia iki 25 proc. 2019 metais įmonės sumokėto Gyventojų pajamų mokesčio (GPM), gali pretenduoti smulkios ir vidutinės bendrovės, kurių apyvarta dėl COVID-19 pandemijos krito daugiau nei 30 proc. pajamų.
Paskelbus apie paramos startą ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė žadėjo, kad savarankiškas įmones subsidijos pasieks maždaug per 10-14 dienų nuo paraiškos pateikimo. Visgi paramos dalybos kol kas neįsivažiuoja – praėjus daugiau nei dviem savaitėms, penktadienio duomenimis, iš numatytų 150 mln. eurų buvo išdalinta tik 2,1 mln. eurų.
Po 2 savaičių pagalbos dar nesulaukė
Baro „7 fridays“ vadovas Arūnas Zubinas 15min pasakojo paraišką subsidijai užpildęs tą pačią dieną, kai tik tai buvo galima padaryti, tačiau praėjus dviem savaitėms pinigų dar negavo.
„Parašėme ir žiūrime, kas bus. Nėra taip, kad sėdime ir laukiame, kol pinigai įkris. Esame pasiruošę ir ilgesniam laikui išgyventi negavus tos subsidijos“, – kalbėjo jis ir pridūrė, kad išsilaikyti be valstybės pagalbos galėtų iki gegužės mėnesio.
Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė 15min patvirtino, kad asociacijos nariai dar taip pat negavo subsidijų. Be to, įmonės skundžiasi dėl perteklinių reikalavimų, norint gauti šią paramą.
„Nariai skundžiasi, kad reikalauja per daug duomenų. Daug kas galvoja, kad VMI valdo visą informaciją, ypač apie sumokėtus mokesčius. Jeigu per pirmą karantiną subsidijos įplaukė iš karto, dabar reikia labai daug pildyti dokumentų“, – 15min komentavo jis.
Patvirtinta 12 mln. eurų
VMI Atrankos ir paramos auditui departamento vyresnioji patarėja Rūta Giedrienė 15min teigė, kad šiuo metu VMI ir Lietuvos verslo paramos agentūra (LVPA) yra išnagrinėjusi bei perdavusi Ekonomikos ir inovacijų ministerijai beveik 6 tūkst. įmonių paraiškų dėl subsidijų – maždaug už 12 mln. eurų subsidijų. Ministerijai patvirtinus sąrašą, teigiama, kad lėšos verslą turėtų pasiekti per 3 darbo dienas.
O ekonomikos ir inovacijų ministrės atstovė Skaistė Barauskienė nesutinka, kad parama skirstoma per lėtai. Pasak jos, jau po savaitės nuo šios pagalbos priemonės starto buvo sumokėtos pirmosios subsidijos. O po dviejų savaičių paskirstyta 12 mln. eurų subsidijų 5704 įmonėms – ši suma įmones turėtų pasiekti per kelias artimiausias dienas.
S.Barauskienė tikina, kad tos įmonės, kurios pateikė teisingą ir visą prašomą informaciją, subsidiją gali gauti per dvi savaites nuo paraiškos pateikimo dienos arba greičiau. Tačiau ne visos įmonės teisingai užpildo dokumentus.
„Maksimalus subsidijų teikimo terminas gali būti taikomas tada, jeigu iškyla klausimų dėl teikėjo duomenų arba yra pateikti nepilni duomenys“, – kalbėjo ji.
Anot S.Barauskienės, „Invega“ sulaukė 535 verslo subjektų paraiškų gauti lengvatines paskolas, kurių bendra vertė siekia daugiau kaip 25 mln. eurų.
„Naujausiais duomenimis, yra pasirašytos 89 sutartys, kurių vertė siekia 4,4 mln. eurų“, – kalbėjo ji.
R.Giedrienės teigimu, subsidijų teikimo terminai yra įvardijame apraše, kuriame numatyta, jog subsidiją savarankiška įmonė, atitinkanti visus nustatytus kriterijus, nuo paraiškos pateikimo gauna ne vėliau kaip per 38 darbo dienas.
„Tačiau faktiškai, šiame etape kai subsidijos yra mokamos savarankiškoms įmonėms, kurių veiklos procesas yra paprastesnis, subsidijos išmokėjimas trunka ne maksimaliai ilgą, o maksimaliai trumpą laiką. Pirmosios subsidijos, įmones atitinkančias nustatytus kriterijus, pasiekė per 10 darbo dienų“, – 15min atsiųstame komentare aiškina ji.
Terminai priklauso ir nuo įmonių
R.Giedrienės teigimu, subsidijos išmokėjimas gali priklausyti ir nuo pačios įmonės elgsenos, pavyzdžiui, per kiek laiko ji pateiks papildomą informaciją, jei tokios paprašo mokesčių administratorius.
„VMI turi teisę per 5 darbo dienas nuo paraiškos pateikimo paprašyti įmonės pateikti papildomus duomenis, reikalingus paraiškos pagrįstumui įvertinti. Šiuo metu mokesčių administratorius tokių dokumentų yra paprašęs 330 įmonių, kad įsitikintų jog įmonių apyvarta dėl COVID-19 poveikio išties nukrito daugiau kaip 30 proc.“, – komentavo ji.
Kada galėtų būti išdalinti visi 150 mln. eurų? Pasak R.Giedrienės, procesas priklauso nuo to, kada įmonės pateiks prašymą subsidijai gauti ir ar jos atitiks visus kriterijus.
„Pavyzdžiui, paraiškas pateikė apie 1 tūkst. įmonių, kurios į subsidiją pretenduoti šiuo metu dar negali, nes nėra pateikusios finansinių ataskaitų už 2019 m. Registrų centrui. Kai tik pastarosios jas pateiks, galės vėl kreiptis dėl subsidijos“, – aiškino ji.
Šiemet įmonės nuostolius vertina pačios
Pernai, kai VMI mikroįmonėms subsidijas skirstė pirmą kartą, pinigų dalybos vyko labai sparčiai. VMI atstovės R.Giedrienės teigimu, 2020 ne tik subsidijos procesas, bet ir pačios subsidijos skyrėsi iš esmės. Pirmiausiai apimtimi, o taip pat nustatytais kriterijais bei procesu.
Suprasti akimirksniu: kriterijai, subsidijai gauti
- š. m. sausio 1 d. ir paraiškos pateikimo pirmą mėnesio dieną, jei paraiška pateikta po 2021 m. sausio mėn., įmonėje dirbo bent 1 darbuotojas;
- įmonė paraiškos teikimo dieną ir tinkamų finansuoti pareiškėjų sąrašų sudarymo dieną atitinka minimalius patikimo mokesčių mokėtojo kriterijus;
- įmonė iki 2020 m. sausio 31 d. už 2019 m. yra sumokėjusi ir (arba) įskaičiusi bent dalį A klasei priskiriamo GPM į savivaldybės ir valstybės biudžetus;
- įmonė paraiškos pateikimo dieną ir tinkamų finansuoti pareiškėjų sąrašų sudarymo dieną nėra reorganizuojama, dalyvaujanti reorganizavime, pertvarkoma, dalyvaujanti atskyrime, bankrutuojanti, bankrutavusi, likviduojama, likviduojama dėl bankroto, likviduota, jungiama peržengiant vienos valstybės ribas ir t.t.
- įmonė yra pateikusi finansines ataskaitas už 2019 m. VĮ „Registrų centras“;
- įmonė registruota Lietuvoje arba įmonė, kuri yra Lietuvos Respublikoje neregistruotas juridinis asmuo ar organizacija, tačiau jos nuolatinė buveinė įregistruota Mokesčių mokėtojų registre.
Dabar savarankiškų įmonių paraišką įvertina ir LVPA bei Konkurencijos tarnyba (KT). To esą reikia, kad įsitikintų, ar valstybės pagalba vienai įmonei išmokėjus subsidiją neviršija leistinos pagalbos sumos, nustatytos Europos Komisijos komunikatu ir patikrintų, ar įmonė nebuvo laikoma sunkumų patiriančia įmone, jei ji nėra labai maža arba maža.
„Šiemet, siekiant užtikrinti, kad finansinė parama verslui būtų skiriama efektyviai ir tikslingai, atsižvelgiama į tai, ar įmonė patyrė realių finansinių sunkumų dėl COVID-19, yra vertinamas įmonės apyvartos sumažėjimas bei kt. svarbūs veiklos rodikliai“, – komentare 15min nurodė R.Giedrienė.
Tuo tarpu 2020 metais VMI sudarė mikroįmonių sąrašą pagal Vyriausybės nustatytus kriterijus ir asmeniškai kiekvienai jų siuntė pakvietimą teikti paraišką subsidijai gauti.
„Įmonėms nereikėjo pačioms vertinti savo atitikimo nustatytiems kriterijams, tai VMI padarė už jas, kadangi disponavo visais duomenimis, kurių reikėjo nustatyti žemiau išvardintiems kriterijams“, – nurodė tikino R.Giedrienė.
Subsidijos 2020 m.
Įmonėms kvietimai buvo išsiųsti remiantis 4 pagrindiniais kriterijais:
-
2020 m. gegužės 1 d. įmonėje dirbo ne mažiau kaip 1 ir ne daugiau kaip 9 darbuotojai;
-
įmonė yra įtraukta į VMI sudarytus nukentėjusių nuo COVID-19 įmonių sąrašus;
-
įmonė 2019 m. sumokėjo gyventojų pajamų mokestį į savivaldybės ir valstybės biudžetus;
-
įmonė nėra bankrutuojanti, restruktūrizuojama ar likviduojama.
Subsidijos 2021 m.
Šiemet, subsidijos teikiamos ne tik mikroįmonėms, o žymiai platesniam įmonių ratui. Subsidija dabar gali būti skiriama įmonei kai ji atitinka vieną iš sąlygų:
-
įmonės vidutinė mėnesio apyvarta nuo 2020 m. lapkričio 1 d. iki 2021 m. sausio 31 d., palyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2019-2020 m. sumažėjo ne mažiau kaip 30 proc. (jei įmonės pagrindinė veikla buvo apribota po 2020 m. lapkričio 30 d., tai vidutinė mėnesio apyvarta lyginama nuo 2020 m. gruodžio 1 d. iki 2021 m. sausio 31 d. palyginus su tuo pačiu laikotarpiu 2019-2020 m.);
-
jei įmonė įsteigta nuo 2019 m. lapkričio 1 d. iki 2020 m. lapkričio 30 d., ir nuo 2019 m. lapkričio 1 d. iki 2020 m. sausio 31 d. pajamų negavo, o jos pagrindinė ūkinė veikla įtraukta į karantino metu ribojamų ir netiesiogiai ribojamų ūkinių veiklų sąrašą.
Neužteks nė už nuomą susimokėti
Tuo tarpu verslininkai subsidijas įmonėms vertina dvejopai. A.Zubinas teigė, kad iš vienos pusės – gerai, kad valstybė jas duoda, iš kitos pusės, sumos esą yra juokingos – neužtenka susimokėti net už patalpų nuomą.
„Paprastai GPM nebūna didelis ir subsidijos gaunasi nelabai didelės. Tai labiau simbolinis gestas ir negelbėja niekaip. Mano vertinimu, tai paprasčiausiai parodymas, kad kažką daro ir švaistymas pinigų. Pasiskaičiavome, kad mums neužteks ir už nuomą susimokėti“, – tikino A.Zubinas.
Jo nuomone, verslai žinojo, kad ateis antroji pandemijos banga, todėl turėjo iš anksto jai pasiruošti.
„Verslas turi pats galvoti, kaip išgyventi, o ne prašyti valstybės. Žmones reikia remti, o ne verslus. Mes esame pasiruošę, kiek reikės, tiek stovėsime ir lauksime“, – 15min tikino jis.